Kraftigt snöfall i natt och i morgon bitti

2024 02 07

Från tisdag kväll till onsdag förmiddag väntas snöfall som kan medföra trafikproblem.

SMHI har därför utfärdat flera gula varningar.

Det här väntas

– Ett lågtrycksområde rör sig med tillhörande frontsystem österut över södra Skandinavien, uppger meteorolog Katarina Andersson, SMHI.

Med lågtrycket kommer under tisdagskvällen ett snöfall in över Sverige.

Det kommer från sydväst.

Från eftermiddagen tilltar vinden och kan stöka till det ytterligare. I natt också risk för tidvis kraftiga snöbyar i södra Götaland.

– Kan tidvis bli ymnigt och medföra trafikproblem, uppger SMHI.

Totalt väntas mellan 5 och 10 centimeter snö.

Det blir även blåsigt med upp till frisk ostlig eller nordostlig vind.

Här är de drabbade områdena

SMHI har utfärdat gula varningar för delar av nordöstra Småland, hela Östergötland samt sydligaste Södermanland och Närke.

Även Gotland har fått en gul varning utfärdad.

Så kan det påverka dig

SMHI, Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut, har gått ut med information om hur vädret kan komma att påverka människor i området:

– Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök.

– Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.

– Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

– Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.

Så fortsätter vädret

På onsdag drar lågtrycket bort österut. Snöfallet över södra Sverige mattas av.

– Dock ser nya mindre lågtryck med snöbyar ut att följa på torsdag, uppger Katarina Andersson.

Längre norrut mer högtrycksbetonat med svårbedömd molnighet.

– På fredag ser ett nytt lågtryck ut att dra in över södra Sverige med snöfall följt av mildluft och efterhand regn. I nuläget ser snöfall ut att nå upp över södra och mellersta Norrland på söndag innan det drar bort österut.

Foto: O. Studio

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen