Kraftigt ras för “Sveriges ryggrad” – 4 av 5 jobb i riskzonen

2024 10 03

Sveriges nyföretagande rasar kraftigt.

Under hela första halvåret 2024 minskade företagandet med nio procent jämfört med motsvarande period förra året.

I juli månad skedde ett oväntat trendbrott med en uppgång på 14 procent – men trendbrottet blev kort.

Augusti innebar ett totalt ras för nya företag med 20 procent. Ett ras som fortsatt under september med en ny nedgång på sju procent, visar ny statistik från Bolagsverket.

Siffrorna är oroväckande, konstaterar Visma Spcs som sammanställt underlaget.

– Fyra av fem jobb skapas i små och medelstora företag. Om regeringen menar allvar med att öka tillväxten och bygga Sverige rikare igen, behövs politiska beslut som ger företagare ett lika bra skyddsnät som anställda, säger Boo Gunnarsson, företagarexpert på Visma Spcs.

"Landets ryggrad"

Den största nedgången noteras i Kronobergs län.

Där har antalet nya företag minskat med hela 18 procent under årets tredje kvartal, jämfört med samma period 2023.

I Uppsala parkerade raset på 15 procent och i Gävleborg respektive Kalmar är nedgången 13 procent.

Småföretagen är landets ryggrad och bidrar med var tredje skattekrona till kommunerna. De kommuner som lyckas skapa goda förutsättningar så att ännu fler vågar förvandla sin passion till en företagsidé får ett välbehövligt tillskott till sin budget, säger Boo Gunnarson i ett pressmeddelande.

Drömmar i kras

Tidigare undersökningar från Sifo har visat att var tredje svensk drömmer om att bli egen företagare.

En dröm som riskerar att gå i kras på grund av att den ekonomiska tryggheten för småföretagare upplevs vara sämre än för den anställda, konstaterar Visma Spcs.

– Om Sverige ska bli rikare behöver trygghetssystemen förbättras, så att de som skapar landets nya arbetstillfällen inte straffas när de blir arbetslösa, sjuka, får barn eller av annan anledning inte kan arbeta, säger Boo Gunnarsson.

Han tillägger:

–  Det skulle samtidigt stimulera företagande, skapa nya jobb och vända konjunkturen.

I Sverige finns omkring en miljon registrerade företag hos Bolagsverket. Majoriteten är mindre bolag med färre än tio anställda.

Foto: Magnus Liljegren, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort skifte i USA – jubel för Ukraina

2025 08 16

En stor förändring i USA innebär goda nyheter för Ukraina.

Opinionen bland amerikanska och framför allt republikanska väljare har svängt kraftigt på kort tid – på ett sätt som lär få den ukrainska regeringen att jubla.

Det handlar om en kraftig förändring i synen på kriget i Ukraina.

Nu ökar pressen på att president Donald Trump ska leva upp till förväntningarna – och leverera en lösning.

Kraftig förändring

Stödet för Ukraina har ökat kraftigt bland republikanska väljare, rapporterar Kyiv Post.

Det rör sig om en tydlig förändring jämfört med för bara några månader sedan, enligt en opinionsundersökning från Chicago Council on Global Affairs.

Bland republikaner har stödet för att förse Ukraina med militärt bistånd ökat med hela 21 procentenheter, upp till 51 procent, enligt tidningen.

Allt fler republikanska väljare anser också att Ukraina och Europa bör ha en given plats vid förhandlingsbordet när USA och Ryssland förhandlar om ett fredsavtal.

Dessutom ökar stödet för sanktioner mot Ryssland, enligt tidningen.

Tydlig ökning

Även bland amerikaner i stort ökar andelen som anser att USA ska ge militärt bistånd till Ukraina, enligt undersökningen som genomfördes i slutet av juli.

62 procent av amerikanerna anser att man ska stödja Ukraina, vilket innebär en tydlig ökning. Motsvarande siffra i mars var 52 procent.

Synen på ekonomiskt bistånd har också förändrats.

Bland framför allt republikaner har många tidigare ansett att USA ger för mycket stöd till Ukraina.

Andelen republikaner som anser att man ger för stort ekonomiskt stöd till landet har dock sjunkit från 47 till 30 procent, enligt tidningen.

Resultaten i undersökningen motsäger ett uttalande från USA:s vicepresident JD Vance nyligen.

– Amerikaner är trötta på att fortsätta skicka sina pengar, sina skattepengar till Ukraina, menade JD Vance, enligt tidningen.

Jubel för Ukraina – press på Trump

Men enligt opinionsmätningen ökar alltså stödet för Ukraina bland den amerikanska befolkningen.

Det är glädjande nyheter för Ukraina, som sätter stort hopp till USA – samtidigt som Trump-administrationens ibland mycket hårda retorik mot landet har skapat stor oro.

Siffrorna innebär också en ökad press på president Donald Trump att förhandla fram ett fredsavtal som inte är alltför missgynnsamt för Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Kravet på regeringen – säg nej till barnfamiljer

2025 08 16

Svenskt Näringsliv ställer krav på regeringen.

Många barnfamiljer har väldigt tuffa år bakom sig.

Svensk ekonomi går trögt och inflationen har slagit hårt mot många hushåll.

Trots det kräver Svenskt Näringsliv att regeringen säger nej till en förändring för barnfamiljer.

Kräver att regeringen säger nej

Regeringen bör inte höja barnbidraget i höstbudgeten som läggs fram om en månad. Det anser Svenskt Näringsliv, rapporterar DN.

Trots att många barnfamiljer kämpar med ekonomin, kräver Svenskt Näringsliv att regeringen avstår ifrån att höja barnbidragen och andra bidrag som skulle kunna hjälpa hushållen i tuffa tider.

– Att vi får ökade barnbidrag, ökade bostadsbidrag och sådant. Problemet med den politiken är att då får vi en bidragslinje snarare än en arbetslinje, och då minskar man ju drivkrafterna till arbete, säger Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Istället vill Svenskt Näringsliv bland annat se ett jobbskattavdrag och en kraftigt sänkt bolagsskatt.

Kan bli viktig valfråga

Det tuffa ekonomiska läget innebär att hushållens ekonomi kan bli en het valfråga nästa år, och höstbudgeten kommer därför att bli viktig för regeringens chanser att bli återvald.

Just barnbidraget tros kunna bli en viktig valfråga, har SVT tidigare rapporterat.

I Agendas partiledardebatt i maj öppnade både L och KD för höjda barnbidrag, och även M gläntade på dörren för det, enligt kanalen.

SD sade då nej, men det är oklart hur skarpt deras nej egentligen är.

Bland oppositionspartierna har S, MP och V föreslagit höjda barnbidrag, medan C har sagt nej.

”Alla har fått det tuffare”

Men från Svenskt Näringslivs sida vill man alltså inte se några höjda barnbidrag.

Detta alltså trots att många hushåll har drabbats hårt av bland annat inflationen de senaste åren.

– Många av bidragen har också indexerats upp med inflationen under den här perioden. Här är det ju så att alla har fått det tuffare under de här kriserna, säger Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen