Dramatiskt ras för Jimmie Åkesson

2024 05 27

Väljarnas förtroende för SD-ledaren Jimmie Åkesson har förändrats drastiskt efter Kalla faktas avslöjande om Sverigedemokraternas anonyma konton.

Det visar en färsk opnionsundersökning från Verian/Expressen.

Enligt mätningen har väljarnas förtroende för Jimmie Åkesson rasat med sju procentenheter – från 29 procent till 22 procent.

Det är den lägsta noteringen för SD-ledaren sedan maj 2016 och ett ”ovanligt stort tapp”, enligt Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian.

– Det är ovanligt att vi ser så pass stora tapp för en partiledare. Och Jimmie Åkesson har ju ofta kommit ut ganska starkt när det har varit olika typer av affärer och kritik mot partiet tidigare, men här blir det tydligt att han har skadats, säger han till Expressen.

Enligt Söderpalm är det i synnerhet väljare hos samarbetspartierna L, KD och M som tappat förtroende för SD-ledaren.

Hos Moderaternas väljare noteras det största tappet – 26 procent uppger att de har ganska eller mycket stort förtroende för Jimmie Åkesson. I Verians mätning från februari svarade 38 procent av M-väljarna ja på samma fråga.

Toppar listan

Magdalena Andersson (S) toppar mätningen. Nästan hälften av väljarna (46 procent) uppger att de har ganska eller mycket stort förtroende för S-ledaren.

Statsminister Ulf Kristersson (M) hamnar på andraplats med 32 procent.

Jimmie Åkesson behåller visserligen tredjeplatsen i mätningen men skuggas av vänsterledaren Nooshi Dadgostar. Endast en ynka procentenhet skiljer Åkesson från Dadgostar som noterar ett förtroende på 21 procent. 

Bakgrund

TV4:s Kalla fakta har avslöjat att Sverigedemokraterna driver minst 23 anonyma konton på Tiktok, Youtube, Instagram och Facebook.

Kontona styrs av anställda på Sverigedemokraternas kommunikationsavdelning, men det framgår inte att SD ligger bakom materialet.

Jimmie Åkesson har beskrivit avslöjandet som en ”gigantisk inhemsk påverkansoperation från det samlade vänsterliberala etablissemanget” och kallat svenska medier för ”klägg”.

Efter avslöjandet har SD valt att radera 45 inlägg som brutit mot Tidöavtalets punkt om att samarbetspartierna ska ”tala respektfullt” om varandra. Partiet har samtidigt meddelat att de kommer fortsätta använda anonyma konton, trots att bland annat Liberalerna krävt att SD ska stänga ner verksamheten.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


24nov25

Akut brist över hela Ryssland – ”värsta på 60 år”

2026 01 18

Ryssland brottas med sin allvarligaste brist på personal på över 60 år.

Ryssland uppges ha det största problemet med brist på sjukvårdspersonal på flera decennier.

Detta hotar tillgången till vård – särskilt i områden ockuperade under kriget, rapporterar RBC Ukraine.

Rekordlåg nivå av personal

Enligt uppgifter från Ukrainas Center for Countering Disinformation, CPD har antalet medelutbildad vårdpersonal i Ryssland fallit till den lägsta nivån sedan 1960 — bara 96,3 per 10 000 invånare.

– Under åratal har Kreml systematiskt offrat mänskligt kapital för att föra krig och behålla makten. Kollapsen av medicinsk personal är ett direkt resultat av detta politiska val, säger CPD i ett uttalande.

Orsakerna som pekas ut är bland annat låga löner inom vårdyrket och att staten prioriterar militär och säkerhet framför hälsovård, vilket gör yrket mindre attraktivt.

LÄS MER: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Värre i ockuperade områden

Krisen är enligt rapporten ännu allvarligare i territorier som Ryssland tillfälligt kontrollerar i Ukraina.

Sedan invasionen började har många lokala medicinska arbetare lämnat områdena, medan ryska vårdarbetare vägrar arbeta där för låg lön och hög risk.

För invånarna i dessa områden innebär det inte bara brist på vård just nu, utan även långsiktiga konsekvenser, som försämrade kroniska tillstånd, försummade sjukdomar och högre dödlighet.

Personalbrist över hela Ryssland

Personalkrisen inom vården är ett exempel på ett bredare arbetskraftsproblem i Ryssland, där kriget intensifierat bristen på civila yrkesgrupper samtidigt som män tas ut i militärtjänst och arbetskraft omdirigeras till försvarsindustrin.

Detta betyder att sjukhus, kliniker och vårdinrättningar i hela landet har svårt att rekrytera och behålla personal, vilket i sin tur påverkar vårdkvaliteten för befolkningen som helhet.

En annan hårt drabbad sektor är byggindustrin som under de kommande åren kan stå inför en allvarlig brist på arbetskraft.

– Byggsektorn drabbas hårdast. Om några år kan den stå utan arbetskraft, uppger CPD i en tidigare rapport från 2025.

LÄS MER: UPPGIFTER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: A Zarubi

Text: Redaktionen