22 juli 2026

Kraftigt lyft för ett av tre krispartier

2024 06 07

Med endast två dagar kvar till EU-valet noterat ett av partierna som legat farligt nära spärren ett stort lyft i opinionen.

Det handlar om Kristdemokraterna som noterar sitt bästa stöd under valrörelsen i en mätning från SVT/Verian.

KD, som hamnat under spärren i flera opinionsundersökningar, får hela 6,7 procent i den nya mätningen.  

Det är statistiks säkerställd uppgång med 1,3 procentenheter sedan Verians senaste EU-valsmätning den 2 maj.

– De har fått mycket uppmärksamhet i media den senaste tiden och Alice Teodorescu Måwe har en ganska hög kännedom i väljarkåren. Det kan vara en del av förklaringen till partiets uppgång sedan valrörelsen inleddes.

Det säger Per Söderpalm, som är opinionsansvarig på Verian, till SVT Nyheter.

Utöver KD ökar Miljöpartiet kraftigt i mätningen. MP ökar med 1,9 procentenheter – från 10,6 till 12,5 procent – och ser ut att gå mot ett mycket starkt valresultat.

Balanserar runt spärren

För Centerpartiet och Liberalerna är mätningen en dystrare läsning.

Partierna balanserar fortfarande runt spärren. C noterar ett stöd på 4,7 procent och L samlar ihop 4,5 procent.

De liberala partierna ser därmed ut att gå mot en riktig nagelbitare på söndag.

– De ligger på nivåer så att de riskerar att hamna under 4-procentsspärren, säger Per Söderpalm till tv-kanalen.

Valet till Europaparlamentet har beskrivt som ytterst viktigt för KD, L och C. Det handlar inte bara om att få mandat i EU, utan ett dåligt valresultat kan få tunga inrikespolitiska konsekvenser.

– Partiledare som Busch och Demirok är ifrågasatta redan från början. Då kan man tänka sig att en missad spärr i EU-valet ger nytt bränsle till debatten om partiledarskiften internt, framhöll Henrik Ekengren Oscarsson, valforskare vid Göteborgs universitet, till DN i torsdags.

Hela mätningen

Här är Verians nya mätning för juni jämfört med maj:

🔴Vänsterpartiet                 10,9         +1,4
🔴Socialdemokraterna     24,2          -0,7
🟢Miljöpartiet                       12,5         +1,9
🟢Centern                                  4,7          -0,2
🔵Liberalerna                           4,5          -0,2
🔵Moderaterna                     16,4         -0,8
🔵Kristdemokraterna           6,7        +1,3
🔵Sverigedemokraterna   17,5         -2,1
 
Text: Redaktionen
 
 

14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen