Kraftigt bakslag för Ica – tvingas agera

2023 04 26

Oron stiger nu hos Ica som har åkt på en betydande motgång.

Ica kontrollerar över 50 procent av Sveriges matmarknad och är representerad i alla utom fyra av Sveriges 290 kommuner.

Tappar till konkurrenter

Men den ekonomiska framgången har stannat av.

En ny rapport visar att Ica Sverige tappar marknadsandelar, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Vi tappar till våra konkurrenter. Vi ser tydligt att kunderna letar efter bra priser och kunderna handlar i fler butiker jämfört med tidigare, säger Nina Jönsson, vd för Ica-gruppen.

Tvingas upphöra

Rapporten visar följaktligen att vinsten sjunker för Ica-gruppen, där bland annat även Apotek Hjärtat och Ica Banken ingår.

Allihopa har ökat försäljningen – men vinsten äts upp av inflationen. 

Enligt Nina Jönsson är marginalen under kvartalet lägst sedan finanskrisen. 

Samtidigt tar handlarna ut miljarder. Men nu tvingas Ica-gruppen upphöra med de stora vinstutdelningarna.

– Det blir inte samma nivåer, eftersom resultatet sjunker, bekräftar Nina Jönsson.

Värst på decennier

Totalt backade rörelsemarginalen för Ica-gruppen till 3,7 procent under årets första kvartal. Det kan jämföras med 4,1 procent motsvarande kvartal 2022.

– Vi får gå tillbaka decennier för att hitta liknande nivåer och detta sätter en mycket stor press på våra kunder och hela marknaden, säger Nina Jönsson till Ica-gruppens egna webbplats.

– Det viktigaste för oss nu är att under 2023 fullfölja våra satsningar, och att tillsammans med Ica-handlarna erbjuda våra kunder bra och prisvärda produkter samt att fortsätta utveckla Icas gemensamma erbjudanden via lojalitetsprogrammet Stammis.

Succé för Axfood

För Axfood, koncernen där bland annat Willys och Hemköp ingår, går det bättre. 

Enligt kvartalsrapporten har man växt mer än marknaden. 

– Vi har fått en stor tillströmning av nya kunder. Marknaden växte med nio procent och vi med 20, konstaterar Axfoods vd Klas Balkow för SvD.

Tack vare Willys

I koncernens egen delårsrapport vidareutvecklar Klas Balkow att det framför allt är Willys som drivit fram den starka tillväxten.

Butiken växte med hela 24 procent, men även en annan butik inom Axfood har fått ett uppsving.

– Hemköp uppvisar återigen en bra tillväxt som var strax över marknadens, och fortsätter att ta andelar inom sitt segment, traditionell livs, framhåller Axfoods vd i en kommentar.

Foto: Ica Reklam

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


22 januari 2026

Pensionärer riskerar skattesmäll – uppmanas kontrollera

2026 01 23

Många pensionärer riskerar en otrevlig överraskning när det är dags för deklaration.

I det svenska skattesystemet beräknas skatteavdraget utifrån en skattetabell, som styrs av var man bor.

– Skattetabellerna är numrerade från 29 till 42 och din skattesats är summan av din kommunalskatt, landstingsskatt, begravningsavgift och eventuell avgift till Svenska kyrkan eller annat trossamfund eller församling, säger Pensionsmyndighetens handläggare Sanna Rosenqvist, i ett uttalande.

Huvudinkomst och sidoinkomst

De flesta pensionärer får sin inkomst från flera håll.

Den som betalar ut huvudinkomsten, alltså det högsta beloppet, ska dra av skatt enligt aktuell skattetabell.

På de övriga inkomsterna ska ett skatteavdrag på 30 procent göras, oavsett skattetabell.

– Pensionsmyndigheten förutsätter att vi betalar ut din huvudinkomst och därför drar vi skatt enligt tabell. På samma sätt förutsätter vanligtvis tjänstepensionsbolagen och de privata pensionsbolagen att de betalar ut så kallade sidoinkomster och därför drar de 30 procent i skatt, uppger Sanna Rosenqvist.

Riskerar restskatt

Det gör att det finns en risk att det dras alldeles för låg skatt och det är upptill varje pensionär att ansvara för att det blir rätt.

Nu går Pensionsmyndigheten ut och uppmanar pensionärer att agera för att undvika hög restskatt när inkomsterna ska deklareras.

– Om du har en hög tjänstepension, eller privat pension, eller bor i en kommun med hög skattesats kan det sammanlagda skatteavdraget bli för lågt, förklarar Sanna Rosenqvist.

– Det sker ingen samordning mellan dina olika utbetalare. Du behöver därför själv ta reda på vilka skatteavdrag som görs och därefter se till att du inte betalar för lite i skatt på totalen.

LÄS OCKSÅ: Hotar hela Sveriges ekonomi – nödrop från svensk flygplats

Uppmaning från Pensionsmyndigheten

- Ta fram utbetalningsbeskeden från alla dina utbetalare för att se hur mycket skatt varje utbetalare drar.

- Gå sedan till Skatteverkets webbsida och gör en beräkning av hur mycket skatt du ska betala.

- Jämför, blir skatten du ska betala högre än den skatt dina utbetalare drar kan du begära högre skatteavdrag från Pensionsmyndigheten eller ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen