Kraftigt bakslag för Ica – tvingas agera

2023 04 26

Oron stiger nu hos Ica som har åkt på en betydande motgång.

Ica kontrollerar över 50 procent av Sveriges matmarknad och är representerad i alla utom fyra av Sveriges 290 kommuner.

Tappar till konkurrenter

Men den ekonomiska framgången har stannat av.

En ny rapport visar att Ica Sverige tappar marknadsandelar, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Vi tappar till våra konkurrenter. Vi ser tydligt att kunderna letar efter bra priser och kunderna handlar i fler butiker jämfört med tidigare, säger Nina Jönsson, vd för Ica-gruppen.

Tvingas upphöra

Rapporten visar följaktligen att vinsten sjunker för Ica-gruppen, där bland annat även Apotek Hjärtat och Ica Banken ingår.

Allihopa har ökat försäljningen – men vinsten äts upp av inflationen. 

Enligt Nina Jönsson är marginalen under kvartalet lägst sedan finanskrisen. 

Samtidigt tar handlarna ut miljarder. Men nu tvingas Ica-gruppen upphöra med de stora vinstutdelningarna.

– Det blir inte samma nivåer, eftersom resultatet sjunker, bekräftar Nina Jönsson.

Värst på decennier

Totalt backade rörelsemarginalen för Ica-gruppen till 3,7 procent under årets första kvartal. Det kan jämföras med 4,1 procent motsvarande kvartal 2022.

– Vi får gå tillbaka decennier för att hitta liknande nivåer och detta sätter en mycket stor press på våra kunder och hela marknaden, säger Nina Jönsson till Ica-gruppens egna webbplats.

– Det viktigaste för oss nu är att under 2023 fullfölja våra satsningar, och att tillsammans med Ica-handlarna erbjuda våra kunder bra och prisvärda produkter samt att fortsätta utveckla Icas gemensamma erbjudanden via lojalitetsprogrammet Stammis.

Succé för Axfood

För Axfood, koncernen där bland annat Willys och Hemköp ingår, går det bättre. 

Enligt kvartalsrapporten har man växt mer än marknaden. 

– Vi har fått en stor tillströmning av nya kunder. Marknaden växte med nio procent och vi med 20, konstaterar Axfoods vd Klas Balkow för SvD.

Tack vare Willys

I koncernens egen delårsrapport vidareutvecklar Klas Balkow att det framför allt är Willys som drivit fram den starka tillväxten.

Butiken växte med hela 24 procent, men även en annan butik inom Axfood har fått ett uppsving.

– Hemköp uppvisar återigen en bra tillväxt som var strax över marknadens, och fortsätter att ta andelar inom sitt segment, traditionell livs, framhåller Axfoods vd i en kommentar.

Foto: Ica Reklam

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen