JUST NU: Kraftiga protester mot Sverige – tusentals på gatorna

2023 01 22

Stora demonstrationer sker på flera håll i Turkiet efter koranbränningen.

Högerextrema Rasmus Paludans koranbränning under lördagen har fått omfattande reaktioner.

För andra dagen i rad har människor protesterat mot händelsen utanför det svenska konsulatet i Istanbul.

I den sydöstra staden Batman har stora mängder människor samlats för att visa sitt missnöje, och tusentals personer protesterar nu på stadens gator.

– Vi fördömer starkt denna handling. Det är omöjligt för någon muslim att acceptera, det är en attack mot alla muslimer, säger en demonstrant i staden till nyhetsbyrån Reuters.

Flera länder fördömer

Även utanför ambassaden i den turkiska huvudstaden Ankara har protester tagit plats.

Det är dock inte bara i Turkiet som reaktionerna varit kraftiga, flera arabländer har fördömt koranbränningen som skedde i Stockholm på lördagen.

Bland annat har Saudiarabien, Jordanien och Kuwait fördömt händelsen.

Ser ut att fortsätta

Den svenska ambassaden uppmanar svenskar i Turkiet att hålla sig uppdaterade gällande händelseutvecklingen och undvika större folksamlingar.

– Fortsatta demonstrationer kan förväntas utanför ambassaden i Ankara och generalkonsulatet i Istanbul under de närmaste dagarna. Detta efter att flera kontroversiella politiska manifestationer genomförts i Sverige de senaste dagarna, som lett till starka reaktioner i Turkiet, uppger ambassaden.

Har uttalat sig

Såväl statsministern som utrikesministern har uttalat sig om utvecklingen.

– Att bränna böcker som är heliga för många är en djupt respektlös handling. Jag vill uttrycka min sympati för alla muslimer som är kränkta av det som har hänt i Stockholm i dag, menade Ulf Kristersson (M) enligt SVT.

Utrikesminister Tobias Billström (M) förtydligade att den svenska regeringen och han själv inte nödvändigtvis stödjer de åsikter som uttrycks.

Känslig jämförelse

I en intervju med DN jämförde president Erdogans talesperson Fahrettin Altun koranbränningen med Kristallnatten, då nazister brände Torah-skrifter.

– Skulle svenska myndigheter avfärda även sådana fruktansvärda handlingar som yttrandefrihet i dagsläget? Samma sak gäller terrorpropaganda. Sverige har gjort vissa åtaganden i Madrid, sade Altun.

Text: Redaktionen


19okt2025

Skatteverket går ut med uppmaning – ”viktigt att svara”

2025 10 19

Skatteverket går ut med en uppmaning till alla svenskar.

Antalet id-kapningar ökar i Sverige.

– Bedrägerier är knappast något nytt brott men de har fått en helt ny omfattning i takt med samhällets digitalisering och framväxten av AI, uppger försäkringsbolaget Mysafety, i ett uttalande.

– Idag är det ett av Sveriges vanligaste brott och drabbar både privatpersoner och företag.

Nu går Skatteverket ut och ger tre råd för att minska risken att drabbas.

Id-kapning

Id-kapning innebär att någon obehörig använder en annan persons personnummer eller andra personuppgifter.

Det kan handla om att gärningsmannen beställer varor eller tar lån i någon annans namn.

Det är idag brottsligt i Sverige, och kallas för identitetsstöld eller identitetsintrång.

Men det finns några saker som alla kan göra för att minskar risken att drabbas.

Skaffa digital brevlåda

En digital brevlåda ger ökad säkerhet för din post.

Då kommer post från exempelvis Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för på papper.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt bank-id, uppger Skatteverket.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Meddela Skatteverket om du får flyttanmälan

Ett annat tillvägagångssätt som är vanligt är att någon gör en flyttanmälan till någon annans adress.

Om en felaktig flyttanmälan dyker upp i brevlådan är det viktigt att kontakta Skatteverket.

– Du kan få ett brev på posten eller meddelande i din digitala brevlåda att någon har anmält flytt till din adress. För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt är det viktigt att svara på om personen bor på din adress eller inte, uppger myndigheten.

Var varsam

E-legitimationen är en identitetshandling.

– Det är därför viktigt att hantera din e-legitimation med varsamhet för att förhindra bedrägerier, uppger Skatteverket.

Därför ska e-legitimationen aldrig användas om man blir kontaktad på till exempel telefon eller e-post.

– Var extra vaksam om du får e-post eller sms med länkar till webbsidor där du blir uppmanad att logga in med e-legitimation.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


Stor dramatik vid Nordkoreas gräns – militär ingriper

2025 10 19

Dramatiska scener har utspelat sig vid Nordkoreas gräns.

Ett dramatisk händelseförlopp har utspelat sig på gränsen mellan Nordkorea och Sydkorea på söndagen.

Sydkoreansk militär har ingripit.

Militär ingriper

En nordkoreansk soldat har hoppat av till Sydkorea genom att ta sig in i den demilitariserade zonen, rapporterar Reuters.

Soldaten har tagit sig in i den hårt bevakade zonen på söndagen, uppger sydkoreansk militär.

Sydkoreanska gränsvakter har ingripit.

De övervakade den nordkoreanska soldatens rörelser när han tog sig in i zonen, och tog honom sedan i förvar.

Det är första gången sedan augusti förra året som en nordkoreansk soldat har hoppat av på detta mycket riskabla sätt.

– Nordkoreaners avhopp över gränsen anses vara riskabla och de flesta flyktingar tar sig till södern via Kina eller andra tredjeländer, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

”Säkrade frihetsberövande”

Sydkoreansk militär bekräftar att de ”säkrade frihetsberövandet av en nordkoreansk soldat” på söndagen, samt att soldaten hade korsat den så kallade militära demarkationslinjen.

Den nordkoreanska soldatens avhopp ska nu utredas i Sydkorea.

– Militären identifierade individen i närheten av den militära demarkationslinjen, spårade och övervakade honom och genomförde en normal ledningsoperation för att säkra frihetsberövandet, heter det i en kommentar från den sydkoreanska militären, rapporterar NK News.

– Hittills har inga ovanliga rörelser av nordkoreanska styrkor upptäckts, enligt de sydkoreanska uppgifterna.

Flera händelser vid gränsen

För några månader sedan skedde en annan dramatisk händelse i gränsområdet, enligt tidningen.

Nordkoreanska soldater korsade då den militära demarkationslinjen i samband med ett ”befästningsarbete”, vilket fick den sydkoreanska militären att öppna eld och tvinga gruppen att återvända till Nordkorea.

Den nordkoreanska regimen blev då rasande och kallade det för en ”allvarlig provokation”.

LÄS OCSKÅ: Visar upp skräckvapen - har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen