Kraftig varning om antibiotika – läkare måste säga nej

2023 11 17

En av Sveriges regioner slår larm om en dödlig utveckling kopplat till antibiotikaresistens.

Antibiotika är livsviktigt för människor.

Men det kommer också med ett visst pris.

När antibiotika i onödan skrivs ut till patienter försämras immunförsvaret – och det gör folk mer mottagliga för att bli svårt sjuka i infektioner.

– Jag tror inte alla har förstått hur allvarligt problem det är med antibiotikaresistens, säger distriktsläkaren Charlotta Malmer Hagstam i ett pressmeddelande från Region Skåne.

På väg mot dödlig utveckling

Charlotta Malmer Hagstam är även ordförande i Strama Skåne som jobbar med att bevara antibiotika som effektivt läkemedel.

Hon uttrycker stor upprördhet över utvecklingen – och vart den är på väg.

Om ingenting görs kommer infektioner med antibiotikaresistenta bakterier att vara den vanligaste dödsorsaken i världen redan om drygt 25 år.

– När något är för jobbigt, för stort och inte precis omedelbart förestående har vi en tendens att stoppa huvudet i sanden. Problemet med antibiotikaresistens finns, har funnits i några decennier och accelererar hela tiden, säger Charlotta Malmer Hagstam.

Måste säga nej till patienter

Ju mer som används – desto snabbare ökar resistensen hos bakterierna.

Men enligt distriktsläkaren finns det en upplevelse att patienter både vill ha och kräver antibiotika.

– Då behöver man verktyg för att kunna hantera det på ett bra sätt. En sådan diskussion behöver inte sluta med konflikt utan det handlar om att berätta för patienten om varför antibiotika inte behövs, säger Charlotta Malmer Hagstam.

Hon tillägger:

– I en del fall kan det innebära mer skada än nytta för patienten. Antibiotika påverkar ens normalflora i flera månader. Det gör att man lättare riskerar att få infektioner och kanske svårare infektioner, fortsätter hon.

Skriv inte ut till friska barn

Charlotta Malmer Hagstam uppmanar bland annat att läkare inte ska skriva ut antibiotika till i övrigt friska barn mellan ett och tolv år för öroninflammation om inte trumhinnan spruckit.

Det är också viktigt att allmänheten förstår problemet med antibiotikaresistens – och att man inte underskattar kroppens förmåga att hantera infektioner.

– Precis som vi klarar av att läka ut virusinfektioner klarar vi av att hantera infektioner orsakade av bakterier, säger distriktsläkaren.

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen


8okt2025

JUST NU: Ilska i Kreml – tycker att EU-länderna förstör

2025 10 25

Kreml tycker att EU-länderna förstör.

Under Joe Bidens administration stod USA tydligt på Ukrainas sida i kriget.

Militärt materiel för hundratals miljoner dollar skeppades till Ukraina på löpande band.

När Donald Trump sedan tog över presidentskapet skiftade USA till en mer neutral position.

Nu dundrar Kreml mot EU – och tycker att EU-länderna förstör för fredsdiskussionerna, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

Dundrar mot EU

Det är Rodion Miroshnik, ryska utrikesministeriets särskilda ambassadör, som är missnöjd.

Han vänder sig direkt till EU.

– Europeiska länder har tyvärr intagit en aggressiv hållning, säger han.

– De använder i princip alla metoder för att förhindra direkt bilateral kontakt mellan Ryssland och Ukraina, mellan Moskva och Washington, just för att lösa konfliktfrågorna.

“Försöker få tillbaka”

Miroshnik reflekterar även hur det var under Joe Bidens administration.

Han menar att EU-länderna arbetar för att försöka få tillbaka USA till den position de hade under Biden.

– Under en lång tid, i över tre år, fungerade USA som motorn för anti-rysk aktivitet och militär spänning, säger han.

– Nu försöker centrala EU-länder och Europeiska unionen som organisation få den amerikanska administrationen att återvända till samma spår som användes av förre amerikanske presidenten Joe Biden.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Nya attacker

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera Ukraina.

Under natten har ryska drönare och missiler regnat över landet.

Minst två personer har dött och ett dussintal skadats i en rad ukrainska regioner i samband med attackerna, rapporterar oberoende Moscow Times.

Lägenheter och bilar

I Dnipropetrovsk i centrala Ukraina säger chefen för den regionala militära administrationen att två personer dödades och sju skadades i robot- och drönarattacker.

– Bränder bröt ut. Lägenheter och privata byggnader, en uthuslänga, en butik och en bil skadades, säger Vladyslav Gaivanenko.

Läs mer: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


I DAG LÖRDAG: Biltema öppnar sitt största varuhus någonsin

2025 10 25

Nu öppnar Biltema sitt största varuhus hittills.

Handelsområdet Bernstorp i Burlövs kommun, nära E6 och E22, fortsätter att växa.

På lördagen öppnar nämligen Biltema sitt största varuhus någonsin i området.

Det rör sig om ett “fullsorterat varuhus och ett rymligt Biltema Café” på 11 000 kvadratmeter.

Största hittills

Varuhuset i Burlöv är Biltemas största hittills.

Enligt Biltema själva “ringlade kön lång utanför entrén” när dörrarna öppnades klockan nio imorse.

– Det känns fantastiskt att äntligen öppna här i Malmö Bernstorp. Många har längtat och vi har fått ett otroligt fint mottagande i dag, säger Ronnie Andersson, varuhuschef på Biltema Malmö Bernstorp.

“Hållbarhet i fokus”

Varuhuset ligger i handelsområdet Bernstorp i Burlövs kommun, nära E6 och E22. 

Bygget startade i augusti 2024 och stod klart på cirka fjorton månader.

Anläggningen har byggts “med hållbarhet i fokus” och är utrustad med “bland annat solcellspaneler och energieffektiva system”.

Läs mer: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna

40 nya medarbetare

Biltema stärker därmed sin närvaro i Malmöområdet.

Kedjan har redan en butik i Svågertorp – och den nya butiken i Bernstorp innebär 40 nya arbetstillfällen.

– De stora varuhusen gör det möjligt att visa hela sortimentet, hålla rätt volymer och skapa den enkelhet och prisvärdhet som Biltema står för, säger Johan Gerdevåg, marknadschef på Biltema Sverige, i ett pressmeddelande.

Nästan hela Norden

Biltema har i dagsläget butiker i Sverige, Norge, Finland och Danmark.

Kedjan fortsätter att expandera – men möter samtidigt växande konkurrens i form av danska Thansen och finska Motonet som också utökar sin närvaro i Sverige.

De tre kedjorna utgör stommen i branschen och kämpar om marknadsandelar med varandra.

Läs mer: Glädjerus för över 100 000 aktieägare – stiger med 37 procent

Foto: Biltema

Text: Redaktionen