11 november 2025

Kraftig ökning i Sverige av obehaglig sjukdom

2024 01 24

På flera håll i landet kommer nu uppgifter om att allt fler insjuknar i en obehaglig sjukdom.

Det handlar om en rejäl stegring av antalet personer som drabbats.

Obehagligt förlopp

– Vi kan se kraftig ökning den senaste veckan skulle jag säga.

Det säger Malin Ryd Rinder som är överläkare vid Karolinska Universitetssjukhuset till SVT.

Det handlar om caliciviruset, eller som det kallas till vardags – vinterkräksjukan.

Sjukdomen har ofta ett obehagligt förlopp och kan leda till att man plötsligt och med mycket kort varsel kan kräkas kraftigt rakt ut – bara ett par sekunder efter att man börjat känna sig dålig.

Uppland och Södermanland

Bland annat i Uppland och i Södermanland har sjukvården registrerat en kraftig ökning av antalet sjukdomsfall.

– En ganska ordentlig uppgång  kurvorna ser man, säger Malin Ryd Rinder till TV-kanalen.

– Vi ser fler barn som behöver sjukhusvårdas för magsjukan, framförallt de små barnen som kan hamna på sjukhus.

Sprids väldigt lätt

Ett problem med vinterkräksjukan är att den smittar och sprids väldigt lätt.

Förutom hastiga och kraftiga kräkningar finns det en rad symtom för den som drabbas.

Illamående, ont i magen, diarré, ont i kroppen, feber och huvudvärk hör till de vanliga symtomen.

Även om vinterkräksjuka smittar lätt så finns det ett enkelt sätt att minska risken för att drabbas.

– Ett bra sätt att undvika smitta är att tvätta händerna noga med tvål och vatten, uppger 1177 som är Sveriges regioners gemensamma sjukvårdsupplysning online.

Viktigt att tänka på

En fördel med vinterkräksjukan är att det oftast är relativt enkelt att botas.

– De flesta behöver inte söka vård utan blir friska efter några dagar.

– Men det finns några saker som är viktiga att tänka på. Drick lite och ofta.

– Att inte dricka tillräckligt vid magsjuka kan leda till vätskebrist och uttorkning, betonar 1177.

Bör söka vård

En del av de drabbade blir så sjuka att de bör söka vård.

– Om du känner dig mycket trött och svag, haft diarré i mer än en vecka eller kräks mer än ett dygn utan att det avtar.

– Om du är magsjuk och använder läkemedel mot hjärtsvikt, diabetes, högt blodtryck eller en annan allvarlig sjukdom.

– Eller är torr i munnen, törstig, kissar lite och har mörk urin.

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Alla går emot regeringen: magplask för kritiserat förslag

2025 12 05

Regeringen har i år gått fram med att en ny lag som ska tillåta utvinning av uran i Sverige.

– Det måste vara lagligt att ta hand om det svenska uranet som redan är uppe ur backen, det är helt obegripligt att gruvaktörerna behövt behandla det som avfall. Svensk gruv- och mineralnäring är avgörande för Sverige, Europa och för klimatet, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i augusti.

I förslaget ingår också att mjuka upp reglerna för gruvbolagens utsläpp av uran i sjöar och vattendrag. 

Enligt regeringen skulle det ske kunna utan att påverka miljöskyddet negativt.

Men ingen av de elva remissinstanser som tagit del av förslaget håller med.

Samtliga sågar förslaget längs med fotknölarna, rapporterar SR.

– Det ökar osäkerheten. Riskerna är att vi kommer att få ökade halter av uran i våra vatten, säger Anna Ledin, generaldirektör för Havs- och vattenmyndigheten, till kanalen.

"Inget positivt med det"

Konkret handlar förslaget om hur mycket uran som ska få släppas ut i svenskt vatten. 

Det regeringen föreslår är att utgångspunkten för gränsen bör vara den mängd uran som kan tas upp av levande organismer – inte den totala halten uran som släpps ut.

Enligt expertmyndigheten saknas dock vetenskapligt stöd för en sådan uträkning.

– Det här är en dålig ändring. Vi ser ingenting positivt med det, säger Marit Åkerblom, domare vid miljödomstolen i Östersunds tingsrätt, till SR.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

"Unika förutsättningar"

Enligt Camilla Brodin, gruppledare i Kristdemokraterna, har Sverige “unika förutsättningar för att vara en stor gruvnation”.

– För att på allvar ta upp kampen med den dominans som icke-demokratiska länder har är möjliggörandet av utvinning av uran centralt, säger hon i ett uttalande.

Enligt Mats Green, gruppledare i näringsutskottet för Moderaterna, har förbudet mot uranbrytning försvårat Sveriges möjligheter att bryta andra kritiska och strategiska mineraler som ofta återfinns tillsammans med uran.

– Med detta beslut kan vi förbättra Sveriges och Europas energiberoende och säkra vår självförsörjning av kritiska mineraler, säger Mats Green.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Mikael Törnqvist resp Elima Mwinyipembe/Regeringskansliet

Text: Redaktionen