JUST NU: Kraftig ökning av smittspridningen i Europa

2022 07 10

Antalet fall av covid-19 ökar nu kraftigt på flera håll i Europa. I Frankrike har 908 000 smittats senaste veckan.

Den senaste statistiken över antalet smittade av coronaviruset visar att en kraftig ökning nu sker i flera länder trots att experterna framhållit att ökningar under sommarmånaderna inte varit sannolika tidigare.

Bör använda munskydd

I Frankrike har 908 000 personer smittats under den senaste veckan och i Italien rör det sig om 647 000 personer.

Orsaken är två nya varianter.

– Omikrons undervarianter BA.4 och BA.5, som nu är dominerande, orsakar en återkomst av epidemin runt om i landet, säger Frankrikes hälsominister Francois Braun rapporterar France 24.

Franska regeringen uppmanar nu befolkningen att använda munskydd vid trängsel samt att de mest sårbara vaccinerar sig ytterligare en gång.

Bland annat uppmanas fransmännen att använda munskydd när man vistas i kollektivtrafiken.

Kraftiga ökningar

Den senaste statistiken visar antalet nya fall för de senaste registrerade 7 dagarna samt förändringen jämfört med två veckor sedan avseende antalet fall respektive dödsfall:

                             Nya fall              Ökning               Dödsfall

Frankrike          908 000             +109 %              +55 %

Italien                647 000             +104 %              +55 %

Spanien             155 000             +31 %                 +95%

Storbrit.            143 000             +19 %                 + 23 %

Statistiken kommer från New York Times senaste uppdatering  i helgen. Då viss eftersläpning kan råda samt mörkertal är de verkliga siffrorna högre.

Sjunde våg

Frankrikes regering bedömer att det är en sjunde våg som nu slår mot landet.

– När vi möte ett virus som rör sig mer och snabbare måste vi skydda befolkningen och värna sjukvården, framhåller franska hälsoministern.

Läget är inte alls lika allvarligt som vid tidigare pandemivågor men uppgången just nu är betydande och franska regeringen bevakar utvecklingen noga.

Framförallt följer regeringen den ökade pressen som den senaste uppgången i antalet fall har på landets sjukvård.

Ökningarna i Frankrike och Italien är betydligt större än i två andra länder som drabbades hårt tidigare under pandemin – Storbritannien och Spanien. Även i de länderna ses uppgångar men inte alls i samma omfattning.

Utvecklingen i Sverige

Även i Sverige ses en ökning men från mycket låga nivåer. Samtidigt kan mörkertalet vara mycket stort då testningen inte är av samma omfattning som tidigare.

– Under vecka 26 rapporterades drygt 4 100 fall av covid-19. Med de efterrapporterade fallen borträknade ses en ökning på 33 procent mellan vecka 25 och 26, framhåller Folkhälsomyndigheten i sin senaste veckouppdatering.

Ökat fyra veckor i rad

Fallen och andelen positiva har ökat varje vecka de senaste fyra veckorna.

Vid tidigare smittvågor har ökningarna kommit först i södra Europa och efter ytterligare några veckor dragit in över Sverige. Om mönstret upprepas kan det leda till stora uppgångar i Sverige framöver.

Arkivfoto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 11

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen