JUST NU: Kraftig ökning av smittspridningen i Europa

2022 07 10

Antalet fall av covid-19 ökar nu kraftigt på flera håll i Europa. I Frankrike har 908 000 smittats senaste veckan.

Den senaste statistiken över antalet smittade av coronaviruset visar att en kraftig ökning nu sker i flera länder trots att experterna framhållit att ökningar under sommarmånaderna inte varit sannolika tidigare.

Bör använda munskydd

I Frankrike har 908 000 personer smittats under den senaste veckan och i Italien rör det sig om 647 000 personer.

Orsaken är två nya varianter.

– Omikrons undervarianter BA.4 och BA.5, som nu är dominerande, orsakar en återkomst av epidemin runt om i landet, säger Frankrikes hälsominister Francois Braun rapporterar France 24.

Franska regeringen uppmanar nu befolkningen att använda munskydd vid trängsel samt att de mest sårbara vaccinerar sig ytterligare en gång.

Bland annat uppmanas fransmännen att använda munskydd när man vistas i kollektivtrafiken.

Kraftiga ökningar

Den senaste statistiken visar antalet nya fall för de senaste registrerade 7 dagarna samt förändringen jämfört med två veckor sedan avseende antalet fall respektive dödsfall:

                             Nya fall              Ökning               Dödsfall

Frankrike          908 000             +109 %              +55 %

Italien                647 000             +104 %              +55 %

Spanien             155 000             +31 %                 +95%

Storbrit.            143 000             +19 %                 + 23 %

Statistiken kommer från New York Times senaste uppdatering  i helgen. Då viss eftersläpning kan råda samt mörkertal är de verkliga siffrorna högre.

Sjunde våg

Frankrikes regering bedömer att det är en sjunde våg som nu slår mot landet.

– När vi möte ett virus som rör sig mer och snabbare måste vi skydda befolkningen och värna sjukvården, framhåller franska hälsoministern.

Läget är inte alls lika allvarligt som vid tidigare pandemivågor men uppgången just nu är betydande och franska regeringen bevakar utvecklingen noga.

Framförallt följer regeringen den ökade pressen som den senaste uppgången i antalet fall har på landets sjukvård.

Ökningarna i Frankrike och Italien är betydligt större än i två andra länder som drabbades hårt tidigare under pandemin – Storbritannien och Spanien. Även i de länderna ses uppgångar men inte alls i samma omfattning.

Utvecklingen i Sverige

Även i Sverige ses en ökning men från mycket låga nivåer. Samtidigt kan mörkertalet vara mycket stort då testningen inte är av samma omfattning som tidigare.

– Under vecka 26 rapporterades drygt 4 100 fall av covid-19. Med de efterrapporterade fallen borträknade ses en ökning på 33 procent mellan vecka 25 och 26, framhåller Folkhälsomyndigheten i sin senaste veckouppdatering.

Ökat fyra veckor i rad

Fallen och andelen positiva har ökat varje vecka de senaste fyra veckorna.

Vid tidigare smittvågor har ökningarna kommit först i södra Europa och efter ytterligare några veckor dragit in över Sverige. Om mönstret upprepas kan det leda till stora uppgångar i Sverige framöver.

Arkivfoto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


Erdogan ställer två krav på Putin – ringer diktatorn idag

2025 11 24

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan ger sig in i fredsförhandlingarna om kriget i Ukraina.

Redan idag, måndag, kommer den turkiska ledaren att lyfta luren för ett direkt samtal med Vladimir Putin.

Då kommer Erdoğan att ställa två krav.

Det första är att Putin ska börja fredssamtalen med ett blankt blad. Därmed stödjer inte Erdoğan det utkast på 28 punkter som kommit ut i medierna de senaste dagarna, uppger Iltalehti.

– När jag pratar med Putin imorgon (läs idag) kommer jag att be honom att ompröva och starta om den här processen, eftersom jag tror att det skulle vara fördelaktigt för alla, säger Erdoğan enligt den finländska tidningen och tillägger:

– För att förhindra ytterligare dödsfall måste vi vidta åtgärder och diskutera vilka åtgärder vi kan vidta tillsammans.

Nytt avtal

Beskedet kommer i samband med G20-toppmötet i Sydafrika på söndagen. Enligt nyhetsbyrån Reuters kommenterade inte Erdoğan 28-punktersplanen i sak.

Däremot kommer den turkiska presidenten att kräva ett nytt avtal om säker passage av spannmål via Svarta havet. Ryssland bröt den förra överenskommelsen 2022.

– Vi lyckades med detta fram till en viss punkt och det fortsatte inte efteråt. Nu, under diskussionerna vi ska ha imorgon, kommer jag att fråga Putin om detta igen. Jag tror att det skulle vara mycket fördelaktigt att vi kan inleda den här processen, säger Erdoğan enligt Reuters.

LÄS MER: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Informerar Europa idag

Under måndagen kommer Erdoğan att ta kontakt med EU-ledare för att informera om hur Putin har svarat på de turkiska kraven.

Oavsett vad resultatet av diskussionen blir kommer jag sedan att dela det med mina europeiska kollegor och med den andra sidan, Trump själv, såväl som med alla våra vänner som är involverade i den här processen, säger Erdoğan enligt Iltalehti.

Turkiet har sedan den ryska invasionen bistått Ukraina med militär hjälp, men samtidigt vägrat ansluta sig till västerländska sanktioner mot Moskva.

Landet har tidigare varit värd för tre omgångar av fredssamtal och har vid flera tillfällen erbjudit sig att medla mellan Ryssland och Ukraina.

LÄS MER: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Köp inte deras prylar” – större teknikföretag nära konkurs

2025 11 24

Den årliga reaperioden kring Black Friday är kommen.

Mängder av företag sänker sina priser just nu för att locka kunder inför julhandeln.

Ett av dem, och som sannolikt kommer att erbjuda historiskt låga priser, är det större teknikbolaget iRobot som på senare år framför allt specialiserat sig på robotdammsugare.

I synnerhet är det den mycket populära Roomba, företaget stora flaggskepp, som kan bli extremt billig.

Men nu varnas kunder för att nappa på iRobots erbjudanden.

Anledningen är att företaget står på ruinens brant. Och går iRobot under blir deras robotar värdelösa, rapporterar Ekstra Bladet.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppger den danska tidningen.

Produkterna kan sluta fungera

iRobot grundades 1990 i USA. År 2021 hade företaget sålt över 40 miljoner hemrobotar över hela världen.

Krisen har dock eskalerat sedan giganten Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Någon plan B fanns inte och iRobot lämnades därmed med ett enormt skuldberg och utan någon väg framåt.

Den 1 december löper ett kritiskt låneavtal ut – och skulle kunna innebära slutet för företaget.

– En modern robotdammsugare är mer än bara hårdvara; den är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren, förklarar Ekstra Bladet.

Om iRobot lägger ned lär även deras servar stängas. Då står du där med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller navigera optimalt i hemmet.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Kan bli oanvändbar om några veckor

Flera teknikmedier har nu gått från att avråda från iRobots produkter till att istället aktivt uppmana om att inte köpa dem just nu, skriver exempelvis danska Mere Mobil.

– Slutsatsen är därför tydlig: Oavsett hur bra Black Friday-erbjudandet på en Roomba än ser ut, är risken att produkten blir oanvändbar om några veckor helt enkelt för stor, konstaterar Ekstra Bladet.

LÄS MER: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: J. Żerdzicki resp Kindel Media

Text: Redaktionen