Kraftig ökning av smittan i Sverige – Tegnell orolig inför julen

2021 11 27

Anders Tegnell är orolig inför julen och nu kommer rapporter om kraftig ökning av smittspridningen i Sverige.

De senaste siffrorna avseende smittspridningen är klart negativa.

Dålig start på veckan

– Den här veckan har börjat med en ganska kraftig ökning av antalet fall. Innan vi har data på vaccinerade respektive ovaccinerade är det inte helt lätt att att skilja på om det också har att göra med vår ändrade provtagningsindikation, med fler som rekommenderas testning. Men vi tror också att det rör sig om en reell smittspridning, säger Folkhälsomyndighetens Sara Byfors, till Expressen.

Läget sämst för ovaccinerade

Folkhälsomyndigheten konstaterar att smittkurvan för ovaccinerade är värre än smittkurvan för vaccinerade och det går helt i linje med forskningen – man löper större risk att smittas och att smitta vidare om man inte är vaccinerad.

Inte bra skydd mot smittspridning

Men även de som är vaccinerade kan smittas.

– Vaccinen skyddar väldigt bra mot allvarlig sjukdom och död men inte lika bra mot smittspridning, säger Sara Byfors. 

Nya åtgärder vidtas

För att ytterligare motverka det dödliga coronaviruset har nu Folkhälsomyndigheten beslutat att vidta nya åtgärder. Det handlar om nya regler för vilka som ska stanna hemma vid smitta. Tidigare har det inte gällt vaccinerade. 

Fler måste stanna hemma

– Nu justerar vi det här. Den som är vaccinerad behöver ändå stanna hemma och även testa sig om den har hushållskontakt, säger Sara Byfors till Expressen. 

Ökad press på sjukvården

Från en rad länder kommer nu rapporter om kraftig ökad smittspridning och även ökad belastning på sjukvården och på intensivvårdsavdelningar.

I Sverige har vaccinationstakten avseende dos 3 gått långsamt och oron är nu påtaglig för att svenska pensionärer som fått två doser men ännu inte hunnit få sin tredje dos kan smittas och bli svårt sjuka.

Vore olyckligt till julen

Anders Tegnell uttrycker oro i DN kring den långsamma vaccinationstakten för dos 3.

– Vi skulle vilja att det gick fortare. Julen börjar närma sig. De här grupperna borde verkligen få en möjlighet att vaccinera sig. Det vore väldigt olyckligt med en stor spridning när vi träffas under julen, säger Anders Tegnell till DN.

Foto: Folkhälsomyndigheten


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen