UTRIKES: Kraftig jordbävning – risk för tsunami

2022 09 20

En kraftig jordbävning med magnitud 7,5 har drabbat Mexico.

Jordbävningen har inträffat på Michoacan-kusten, väster om Mexikos huvudstad, Mexico City, rapporterar Reuters.

Enligt den amerikanska myndigheten United States Geological Survey mätte jordbävningen  7,5 på Richterskalan.

En varning för tsunami har utfärdats, uppger Reuters. 

Jordbävningen märktes även i huvudstaden Mexico City.

Byggnader uppges ha skakat, men än så länge finns inga rapporter om att någon ska ha skadats. Det bekräftar Claudia Sheinbaum, borgmästare i Mexico City.

– Än så länge har inga skador rapporterats. Mer information om några minuter, skriver hon på Twitter. 

”Surrealistisk känsla”

Frilansjournalisten Åsa Welander befinner sig i Mexico City.

– Den surrealistiska känslan av att marken och byggnader rör sig, mindre än en timme efter jordbävningslarmet, på samma datum som jordbävningen som dödade hundratals för 5 år sedan och på samma datum som den förödande jordbävningen 1985, skriver hon på Twitter.

19 september mörkt datum

Mexiko har drabbas av över 20 jordbävningar sedan 1985.

Märkligt är att just den 19 september – det vill säga idag – är en särskilt mörk dag när det gäller jordskalv i Mexiko.

Den största jordbävningen under perioden 1986 till 2022 inträffade den 19 september 2017 då över 6 000 personer skadades och 370 omkom.

Upp emot 45 000 döda

Den 19 september 1985 inträffade nämligen den värsta jordbävningen i modern i tid i Mexiko.

Tidigt på morgonen den 19 september 1985 drabbades landet av en jordbävning av magnituden 8,0.

Klockan 07.18 på morgonen inträffade skalvet som orsakade stor förödelse i huvudstaden Mexiko City. 5 000 dödsoffer drogs fram under rasmassorna men bedömare gör gällande att upp emot 45 000 personer kan ha förlorat livet och många har aldrig återfunnits.

412 byggnader rasade och över 3 000 andra byggnader skadades allvarligt.

Hård kritik

Den sittande regeringen under dåvarande presidenten Miguel de la Madrid fick hård kritik för en svag räddningsinsats och initial vägran att ta emot utländsk hjälp

Jordbävningen hade föregåtts av ett förskalv i maj och senare ägde även två stora efterskalv rum dagen efter respektive sju månader senare.

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen