17 jul 26

SVERIGE: Kraftig förändring på bilmarknaden

2023 09 11

Nya siffror visar att personbilsmarknaden i Sverige genomgår en historisk förändring.

Vissa kategorier rasar kraftigt i popularitet medan andra rusar.

I princip inga

En av de största förlorarna är dieselbilar.

– Vi märker av det jättemycket.

– Det registreras i princip inga nya dieselbilar.

Det uppger säger Rasmus Björklund som är platschef vid Niemi Bil till TV4.

Niemi Bil är ett av de största bilföretagen i norra Sverige och finns i Kiruna, Luleå, Skellefteå och Umeå.

Byter ut dem

Hos Niemi Bil är nästan 95 procent av allt som säljs elektrifierat enligt platschefen.

Dieselbilar är det nästan ingen som vill ha längre.

– Man byter ut dem mot hybrider och elbilar, säger platschefen.

Siffrorna över nyregistrerade bilar i Sverige talar sitt tydliga språk – det handlar om ett historiskt stort ras för dieselbilar.

Dieselraset fördjupas

Under 2017 registrerades totalt 186 000 dieselbilar i Sverige.

Men under 2022 hade motsvarande siffra sjunkit till endast 33 000.

Och i år 2023 ser raset ut att fördjupas. Endast 16 000 dieselbilar har sålts till och med augusti månad.

Jättelyft för elbilar

Samtidigt uppvisar nyregistreringen för elbilar en jättestor uppgång.

Under 2017 såldes nyregistrerades det endast 4 000 elbilar.

Motsvarande siffra under 2022 var hela 95 000.

Och så här långt under 2023 är man redan uppe i 69 000 nyregistrerade elbilar.

Nästan halverad

Många svenska bilister har hämtat nya bilar hos bilförsäljarna under 2023 men det handlar främst om gamla affärer.

Orsaken är att många beställda bilar har försenats efter pandemin men har nu äntligen kommit till bilaffärerna.

När det gäller försäljningen av nya bilar – alla kategorier – under innevarande år 2023 så handlar det om en rejäl minskning.

– Orderingången visar att nyförsäljningen av personbilar i år nästan är halverad, vilket kan förklaras av konjunkturläget och den borttagna klimatbonusen.  

Det uppger Mobility Sweden.

Funderar på elbil

Mattias Nilsson är en av alla bilister som i dag har dieselbil men som överväger att göra sig av med den.

– Jag funderar på elbil.

– Har tagit in lite offerter och håller på att kolla så vi får se vad som händer, säger han till TV4.

Foto: NM Thomas

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen