11 mars 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – i dag onsdag

2024 06 13

Den svenska kronan har lyft efter nya ekonomiska siffror från USA.

På onsdagen har nya inflationssiffror kommit in från andra sidan Atlanten.

Inflationstakten i USA var förvånansvärt låg, vilket ledde till att börser rusade i och med nya förhoppningar om räntesänkningar.

Samtidigt stiger den svenska kronan gentemot både dollarn och euron.

Det rapporterar Dagens industri.

Steg direkt

Kronan stärktes direkt efter de amerikanska inflationssiffrorna med 19 öre mot dollarn som tidigare under dagen handlades för 10,29 kronor.

Samtidigt steg kronan med 11 öre gentemot euron och handlades för 11,16 kronor.

Effekten har avtagit något senare under kvällen men det rör sig alltjämt om en kraftig förstärkning för kronan.

Just nu handlas en dollar för 10,37 kronor och en euro för 11,21 kronor.

Har varit tufft

Det har som bekant varit ett par tuffa år för den svenska valutan.

En dollar, som nu handlas för 10,37 kronor, handlades mot slutet av 2023 för 11,18 kronor som mest.

Euron, som nu handlas för 11,21 kronor, handlades under september 2023 för nästan 12 kronor.

Ökade förhoppningar

De svaga amerikanska inflationssiffrorna har gett hopp om att en räntesänkning kan komma så tidigt som i september.

Inflationen är dock alltjämt ett större problem i USA än i Europa, och centralbankschefen Jerome Powell understryker att jobbet inte är färdigt än.

– Vi ser dagens rapport som ett framsteg och som ett sätt att bygga upp förtroendet. Men vi anser oss inte ha det förtroende som skulle motivera att vi börjar lätta på ränteläget just nu, säger han enligt CNBC.

Behöver se mer

Vidare menar Powell att mer bevis behövs för att centralbanken ska kunna vara säker på att inflationskampen verkligen är över.

– Vi kommer att behöva se mer bra data för att stärka vårt förtroende för att inflationen rör sig hållbart mot 2 procent.

Den amerikanska ekonomin visar alltjämt styrka på arbetsmarknaden samtidigt som inflationen har lagt sig envist över tre procent, vilket gör att Fed har utrymme att vänta med räntesänkningar.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen