BEKRÄFTAT: Kraftig förändring för el-, bensin- och dieselbilar

2024 02 08

Köp- och säljsajten Blocket har noterat två stora förändringar på andrahandsmarknaden för bilar.

För det första har priset på fossildrivna bilar skjutit i höjden.

– I januari steg priset på bensinbilar med 19,1 procent och på dieselbilar med 5,4 procent, uppger Blocket.

Den signifikanta prisökningen förklaras av att regeringen sänkte reduktionsplikten – det vill säga andelen biodrivmedel som blandas i drivmedel – vid årsskiftet.

Sänkningen har lett till en prissänkning på fossila bränslen, vilket i sin tur påverkat priset på bensin- och dieselbilar rejält.

– Den sänkta reduktionsplikten har haft en omedelbar påverkan på intresset för till exempel dieselbilar.

– Det märks både på priserna och på antalet annonsvisningar. Mellan december och januari ökade antalet annonsvisningar för dieselbilar med 55 procent, säger Marcin Stepman, fordonsexpert på Blocket.

Går tvärsemot

Priset på elbilar går i motsatt riktning.

Under årets första månad sjönk priset på elbilar med 4,3 procent jämfört med december, uppger Blocket.

”Många är rädda”

Marcin Stepman berättar att andrahandsmarknaden för elbilar präglas av en stor oro. 

– Många är rädda för att behålla sina elbilar för länge eftersom man känner en viss oro för andrahandsvärdet, säger fordonsexperten och tillägger:

– Till exempel oroar man sig för att Tesla kan komma med ytterligare prissänkningar som skulle kunna dra ner andrahandsvärdet, men man oroar sig också för saker som till exempel minskad batterikapacitet. Sammantaget gör detta att vi sett ett enormt inflöde av elbilar på Blocket och förra året ökade antalet elbilar hos oss med 94 procent.

Fakta: Prisutveckling på Blocket december 2023 – januari 2024

Elbilar: Medianpris 394 800 kronor (upp 1,26 procent från 389 900 kronor i december)

Bensinbilar: Medianpris 204 900 kronor ( upp 2,71 procent från 199 500 kronor i december)

Dieselbilar: Medianpris 244 500 kronor (upp 0,27 procent från 243 850 kronor i december)

Miljöbränsle/hybridbilar: Medianpris 299 500 kronor (ner 0,1 procent från 299 900 kronor i december)

Källa: Blocket

Foto: A. Stefanca resp Chuttersnap

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Det omöjliga har hänt – total “rysk panik”

2025 09 18

Ett oidentifierat flygande föremål var på vippen att utlösa ett kärnvapenkrig.

Den uppgiften kommer från George Knapp, en undersökande journalist som i dagarna vittnade i en utfrågning i USA:s representanthus.

Enligt Knapp kom han på 1990-talet över hemliga sovjetiska dokument som påstås visa att ett ufo nästan satte igång ett tredje världskrig.

Det ska framför allt handla om en otänkbar incident från 1982 som uppges ha varit sekunder från att få Ryssland att avfyra interkontinentala ballistiska missiler, även kallat ICBM, mot USA.

– Det inträffade en incident i oktober 1982 ovanför en ICBM-bas där ufon dök upp och observerades ovanför basen, där missilerna är riktade mot USA, säger Knapp i vittnesmålet enligt Fox News.

"Rysk panik"

Utfrågningen genomfördes av representanthusets arbetsgrupp för avklassificering av federala hemlighet.

Enligt George Knapp orsakade ufona “panik” hos ryska officerare.

– De här ufona utför otroliga manövrar. De splittras, smälter samman igen, dyker upp och försvinner. Och precis i slutet av denna fyratimmarsperiod lyste kontrollkoderna för uppskjutning av ICBM:erna upp. Något angav de korrekta koderna. Missilerna var aktiverade och redo att avfyras och de kunde inte stänga av dem, hävdar journalisten.

Kort därefter försvann farkosterna och kontrollsystemen återgick till det normala.

– Det är en kuslig sak. Jag menar, vi var bara ett par sekunder från att tredje världskriget skulle börja, och ufona var ansvariga för det, säger Knapp.

LÄS MER: Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Planerar möte med Ryssland

Utöver Knapp delade även flera aktivt tjänstgörande samt tidigare amerikanska militärer med sig av erfarenheter av så kallade UAP, unidentified anomalous phenomena (oidentifierade anomala fenomen), i samma utfrågning.

Dessutom har republikanen Anna Paulina Luna, ordförande i arbetsgruppen, gått ut med att kongressen avser att få till ett möte med Ryssland för att diskutera vad landet vet om just ufo.

– Vi ser fram emot att ha ett bilateralt möte med det ryska parlamentet här ganska snart, säger hon i en intervju med NewsNation.

En förfrågan till ryska regeringstjänstemän har redan ställts, enligt Luna.

ÄS MER: Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia"

Arkivfoto: US Air Force resp US Navy

Text: Redaktionen


18 september 2025

Barack Obama varnar för “kris vi aldrig sett förut”

2025 09 17

USA befinner sig vid en nationell “vändpunkt”.

Det menar den förre presidenten Barack Obama.

I ett nytt uttalande kommenterar nu demokraten mordet på Charlie Kirk förra veckan, efter att den 31-årige högerdebattören skjutits till döds vid ett offentligt arrangemang i Utah.

Nu varnar Obama för en “politisk kris av ett slag vi aldrig sett förut”, rapporterar BBC och CNN.

"Ett hot mot oss alla"

Uttalandet är Obamas första efter mordet och ägde rum under ett tal i Pennsylvania i tisdags.

Han kallar Kirks död för en “tragedi”.

– När det händer någon, även om man har olika åsikter, så är det ett hot mot oss alla. Vi måste tydligt fördöma det, säger expresidenten.

– Oavsett var man befinner sig på det politiska spektrumet så var det som hände Charlie Kirk fruktansvärt och en tragedi.

– Jag kände uppenbarligen inte Charlie Kirk. Jag var generellt medveten om några av hans åsikter. Jag tycker att de åsikterna var fel, men det förnekar inte det faktum att det som hände var en tragedi och att jag sörjer honom och hans familj.

LÄS OCKSÅ: Kina slår till mot USA:s guldägg – stoppar alla beställningar

Kritiserar Trump

Under tisdagstalet kritiserade även Obama nuvarande president Donald Trump. 

Att en tidigare president uttalar sig om den sittande är sällsynt och Obama har fram till relativt nyligen haft en betydligt mer tillbakadragen position i den politiska debatten.

– När jag hör inte bara vår nuvarande president, utan även hans medhjälpare, som har en historia av att kalla politiska motståndare för skadedjur, fiender, som behöver “angripas”, så talar det för ett bredare problem som vi har just nu och något som vi alla måste brottas med.

Trump skyller på "radikala vänstern"

Efter mordet på Charlie Kirk gick Donald Trump till skarpt angrepp mot “den radikala vänstern” vars retorik han menar har bidragit till våldet.

22-årige Tyler Robinson har gripits misstänkt för mordet.

De amerikanska myndigheterna har hittills inte slagit fast något motiv. Robinson själv har inte velat uttala sig i det första domstolsframträdandet.

LÄS MER: Har pratat med Trump – slår till mot Ryssland

Foto: Gage Skidmore 

Text: Redaktionen