BEKRÄFTAT: Kraftig förändring för el-, bensin- och dieselbilar

2024 02 08

Köp- och säljsajten Blocket har noterat två stora förändringar på andrahandsmarknaden för bilar.

För det första har priset på fossildrivna bilar skjutit i höjden.

– I januari steg priset på bensinbilar med 19,1 procent och på dieselbilar med 5,4 procent, uppger Blocket.

Den signifikanta prisökningen förklaras av att regeringen sänkte reduktionsplikten – det vill säga andelen biodrivmedel som blandas i drivmedel – vid årsskiftet.

Sänkningen har lett till en prissänkning på fossila bränslen, vilket i sin tur påverkat priset på bensin- och dieselbilar rejält.

– Den sänkta reduktionsplikten har haft en omedelbar påverkan på intresset för till exempel dieselbilar.

– Det märks både på priserna och på antalet annonsvisningar. Mellan december och januari ökade antalet annonsvisningar för dieselbilar med 55 procent, säger Marcin Stepman, fordonsexpert på Blocket.

Går tvärsemot

Priset på elbilar går i motsatt riktning.

Under årets första månad sjönk priset på elbilar med 4,3 procent jämfört med december, uppger Blocket.

”Många är rädda”

Marcin Stepman berättar att andrahandsmarknaden för elbilar präglas av en stor oro. 

– Många är rädda för att behålla sina elbilar för länge eftersom man känner en viss oro för andrahandsvärdet, säger fordonsexperten och tillägger:

– Till exempel oroar man sig för att Tesla kan komma med ytterligare prissänkningar som skulle kunna dra ner andrahandsvärdet, men man oroar sig också för saker som till exempel minskad batterikapacitet. Sammantaget gör detta att vi sett ett enormt inflöde av elbilar på Blocket och förra året ökade antalet elbilar hos oss med 94 procent.

Fakta: Prisutveckling på Blocket december 2023 – januari 2024

Elbilar: Medianpris 394 800 kronor (upp 1,26 procent från 389 900 kronor i december)

Bensinbilar: Medianpris 204 900 kronor ( upp 2,71 procent från 199 500 kronor i december)

Dieselbilar: Medianpris 244 500 kronor (upp 0,27 procent från 243 850 kronor i december)

Miljöbränsle/hybridbilar: Medianpris 299 500 kronor (ner 0,1 procent från 299 900 kronor i december)

Källa: Blocket

Foto: A. Stefanca resp Chuttersnap

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen