Kraftig förändring av priset på flygresor

2024 07 27

Priset för flygbiljetter har förändrats rejält på senare tid.

Längtan efter att resa har ökat avsevärt efter coronapandemin.

Många vill ut och flyga i sommar, och flygtrafiken är nu mellan 10-20 procent högre i stora delar av Europa jämfört med innan pandemin lamslog samhället, rapporterar SvD.

Det finns alltså en stor efterfrågan på flygresor.

Men trots det blir flyget inte dyrare – tvärtom, enligt tidningen.

Kan inte höja priserna

Den stora reslusten till trots befinner sig flygbranschen i kris.

Flygbolagen har haft en svag utveckling på börserna.

Och hur de än försöker lyckas de inte höja priserna på flygbiljetter.

– Prissättningen är svårare än vi räknat med. Därför räknar vi med att flygpriserna det här kvartalet blir betydligt lägre än vad de var under samma tid förra året, säger Ryanairs koncernchef Michael O’Leary, enligt tidningen.

Hård prispress

Utvecklingen hos Ryanair är talande – antalet passagerare har ökat med 10 procent, men priset för flygresor har sjunkit med 15 procent, rapporterar SvD.

Konsumenterna vill helt enkelt inte veta av dyra flygbiljetter. Därför pressas priserna.

– Vi har de senaste veckorna försökt få bort en del av de billigaste flygplansstolarna och få passagerarna att betala mer, men vi möter motstånd, säger Michael O’Leary.

Ett flertal stora flygbolag vittnar om samma utveckling. Folk vill resa men är inte beredda att betala högre priser.

Därför ser det tufft ut för flygbolagen på längre sikt.

Rusning till sista minuten-resor

Detta alltså trots att det har varit en fullkomlig rusning efter resor under sommaren.

Det gäller inte minst bland svenskar. Det ostadiga vädret i sommar har fått många att vilja resa utomlands.

Det vittnar ett flertal stora resesajter om, rapporterar Tidningen Näringslivet.

Bland annat Tui, Ving, Apollo och Ticket har noterat stora försäljningsökningar under sommaren, enligt tidningen.

Det är framför allt sista minuten-resor som lockar svenska semesterfirare i år, enligt resesajterna.

Foto: Fotis Christopoulos

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen