BEKRÄFTAT: Kraftig förändring av a-kassan

2024 02 12

Tidöpartierna kommer att inom kort gå fram med en stor reform som påverkar arbetslösa och alla som går på a-kassa.

Det beskedet ger arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) på måndagsmorgonen.

"Kan få 22 000 kronor i månaden"

Enligt ministern är dagens a-kassasystem krångligt och omodernt – som menar att fokus måste skiftas till att göra a-kassan till en omställningsförsäkring och tydligare uppmuntra arbetslösa att söka sig till ett arbete.

– Den som knappt arbetat halvtid under ett halvår får i dag full ersättning, medan de som jobbat heltid i fem månader inte får det. När man väl är inne i systemet kan man gå hemma år ut och år in med upp till 22 000 i månaden i ersättning, trots att man kan jobba, framhåller Johan Pehrson i en debattartikel i Expressen.

"Så kan vi inte ha det"

Den nya reformen ska begränsa möjligheten att gå på hög ersättningsnivå i flera år.

Ersättningen kommer också att baseras på inkomst istället för arbetad tid. 

Johan Pehrson understryker att a-kassan ska ses som en “studsmatta” och inte en “hängmatta” och varnar för att nuvarande system försätter arbetslösa i utanförskap och bidragsberoende.

Han menar att hela grunden för Sveriges välstånd bygger på att de som kan jobba också ska jobba, vilket är det främsta skälet till att man minskar ersättningen ju längre tid man är arbetslös.

– I dag kan man få ersättning på upp till 1 000 kronor om dagen i en evighet. Så kan vi inte ha det, argumenterar Johan Pehrson och uttrycker att det är bättre att pendla, flytta eller byta bransch än att leva på a-kassa under flera års tid.

Planerats länge

Förändringen har varit på gång under en längre tid. Redan i september gick regeringen ut med att a-kassan bör skifta till att bli en inkomstbaserad ersättning.

– Dagens arbetslöshetsförsäkring är krånglig och innebär en tung administrativ börda för arbetslösa, arbetsgivare och arbetslöshetskassor. En ny a-kassa bedöms leda till enklare administration och kortare väntetider, en stärkt arbetslinje och större möjligheter att motverka felaktiga utbetalningar, sade Johan Pehrson vid tillfället.

Inskriven och tillgänglig

Dagens regler för a-kassa kräver att man som arbetslös måste vara inskriven på Arbetsförmedlingen för att kunna få ersättning.

Det är också krav på att man ska kunna och vilja ta ett jobb direkt och det får inte finnas något som hindrar personen från att söka eller ta ett jobb, enligt Arbetsförmedlingen.

Man måste också ha jobbat tidigare för att ha rätt till a-kassa.

Foto: Oscar Samuelsson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen