Kraftig brand – flera allvarligt skadade

2023 05 10

Fyra personer har förts till sjukhus efter att en brand uppstått i en lägenhet i Malmö.

Räddningstjänsten larmades till platsen vid 03-tiden.

När räddningspersonalen anlände till platsen brann det ordentligt.

Rökdykare skickades in.

Fyra personer kunde räddas ur den brinnande lägenheten.

–  Framför allt var det väldigt mycket rök, vilken gjorde att vi fick hjälpa de här personerna att komma ut, säger Joel Johansson, vakthavande befäl på Räddningtjänst Syd.

Allvarligt skadade

Samtliga personer har förts till sjukhus.

Tre av personerna är allvarligt skadade, rapporterar SVT Nyheter.

Vårdas på sjukhus

Bland de skadade finns en ung pojke.

Pojken har skadats allvarligt och är mellan 10 och 14 år.

Övriga personer med allvarliga skador är två vuxna i 50-årsåldern.

En kvinna i 40-årsåldern har skadats lindrigt.

Samtliga personer vårdas på sjukhus.

Elmoped på laddning

Enligt räddningspersonalen är det en elmoped som har fattat eld.

Mopeden stod på laddning i lägenhetens vardagsrum.

– Det var en elmoped som de laddade i vardagsrummet som var orsaken till branden, bekräftat  Magnus Karlsson, ledningsoperatör på räddningstjänsten Syd, för Aftonbladet.

Höga smällar i Malmö

Det har överlag varit en intensiv natt för räddningstjänsten och polisen i Malmöområdet.

Vid midnatt larmades polisen till ett område i centrala Malmö.

– Flera samtal inkommer till polisen om att höga smällar ska ha hörts i området. Polisen startar en sökinsats för att undersöka omständigheterna, skriver myndigheten.

Skott mot fönster

När polisen anländer till platsen noteras misstänkta skotthåll i ett fönster.

Polisen upprättar snabbt en avspärrning och tekniker skickas till platsen för att genomföra en teknisk undersökning. Polisen har även knackat dörr i området.

Ärendet rubriceras som mordförsök.

– Ingen person ska ha kommit till skada i samband med händelsen, framhåller polisregion Syd.

Arkivfoto: A. Sereeter

Text: Redaktionen


JUST NU: Stridsflyg har kraschat i Ryssland

2025 07 01

Ett stridsflygplan har kraschat i Ryssland.

Ett stridsflygplan uppges ha kraschat i Ryssland på tisdagen.

Det handlar om ett ryskt av modellen Sukhoi Su-34, enligt ryska källor.

Kraschen skedde i samband med en träningsflygning i regionen Nizjnij Novgorod.

Fick allvarliga problem

Det ryska stridsflygplanet uppges ha drabbats av mekaniska problem med en del av landningsstället, rapporterar The Moscow Times, och hänvisar till uppgifter från det ryska försvarsministeriet.

– Trots försök från de två piloterna att åtgärda felet under flygning tvingades de slutligen att skjuta ut sig ur flygplanet, rapporterar tidningen.

Båda piloterna uppges ha överlevt, men uppgifterna går isär om huruvida båda piloterna ännu har hittats av det räddningsteam som skickades ut. Moscow Times uppgav på eftermiddagen att bara en av piloterna hade påträffats.

Dyrbart plan kraschade

Stridsflygplanet kraschade vid 13-tiden på eftermiddagen lokal tid, i ett obebott område.

Inga skador har rapporterats från marken. Platsen där planet kraschade ligger cirka 30 mil öst om Moskva.

Plan av modellen Su-34 används väldigt ofta av Ryssland i Ukraina. Planet uppges vara värt strax under 15 miljoner dollar.

Det handlar alltså om ännu ett tungt slag för Ryssland, som har förlorat många stridsflygplan den senaste tiden.

Flera händelser under året

Kraschen som ägde rum på tisdagseftermiddagen är den tredje liknande incidenten med ett Su-34-plan på drygt ett år, uppger tidningen.

Men ryska stridsflyg har inte bara drabbats av olyckor, utan har också attackerats flitigt av Ukraina.

I helgen kom uppgifter om att två ryska stridsflyg hade förstörts och ytterligare två hade skadats i en ukrainsk drönarattack i Volgograd Oblast i Ryssland, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Även dessa plan var av modellen Su-34. Attacken utfördes av Ukrainas militära underrättelsetjänst SBU tillsammans med specialstyrkor och andra militära enheter.

I början av juni utförde Ukraina också en stor och mycket spektakulär attack mot flygbaser inne i Ryssland. Efter attacken uppgav Ukraina att man hade träffat över 40 ryska bombplan.

Foto: Alex Beltyukov, Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Två populära produkter orsakar storbråk

2025 07 01

Två mycket populära produkter har lett till jättebråk mellan Ikea och Biltema.

Ikea och Biltema är två av Sveriges absolut mest kända och populära detaljhandelsföretag.

Men nu har de två hamnat rejält i luven på varandra – till den grad att Ikea har valt att stämma Biltema.

Storbråket handlar om två populära produkter.

Produkter anses snarlika

Ikea stämmer Biltema för upphovsrättsintrång, rapporterar Dagens Juridik.

Ikea menar att Biltema har gjort sig skyldiga till plagiat av två klassiska Ikeaprodukter.

Det handlar dels om vattenkannan IKEA PS 2002, dels om pallen FÖRSIKTIG.

Enligt Ikea säljer Biltema två snarlika produkter.

Trots påtryckningar under våren har Biltema ännu inte slutat sälja produkterna.

Nu stämmer Ikea alltså Biltema och yrkar på totalt 4 miljoner kronor.

Ikea kräver också att Biltema stoppas från att tillverka, marknadsföra och sälja de två produkterna, rapporterar Expressen.

Biltema uppges ha fortsatt sälja produkterna trots att de har sagt att de ska sluta med det.

Ikea har själva anklagats

Nu väntar alltså en rättslig process mellan de två populära företagsjättarna.

Biltema är dock inte ensamma om att ha anklagats för plagiat.

Ikea blev nyligen själva anklagade för samma sak.

I maj i år skrev formgivaren Jessica Signell en debattartikel i DN där hon anklagade Ikea för att ha ”stulit” hennes drinkbord.

– Ikea har lanserat en möbel som är slående lik mitt 20 år gamla drinkbord ”Eve”. Och det är inte första gången, skrev Jessica Signell i debattartikeln.

Formgivaren anklagade Ikea för hyckleri.

– Företaget ”hyllar skandinavisk design” men sänder samtidigt budskapet: Det är okej att stjäla, menade hon.

Jessica Signell framhöll också att det är svårt för enskilda formgivare att hävda sina rättigheter gentemot ett så stort och resursstarkt företag som Ikea.

– Eftersom Ikea har resurser att hantera juridiska tvister på ett sätt som formgivare och mindre producenter inte har går företaget i praktiken fritt från konsekvenser, skrev hon.

Men nu är det alltså Ikea själva som anklagar Biltema för plagiat.

LÄS OCKSÅ: Jättesatsning från Ikea - stort glädjebudskap till alla kunder

Oväntad satsning från Netflix - "Hisnande"

Foto: Ikea resp Biltema CC

Text: Redaktionen