7 februari 2026

SVERIGE: Kraftig börsuppgång

2024 12 02

Den svenska börsen stiger ordentligt på måndagen.

Sedan Donald Trump valdes som nästa amerikanska president har den amerikanska börsen gått urstarkt.

Samtidigt har det gått lite långsammare i Sverige.

Nu på måndagen kommer dock ett kraftigt svenskt börslyft.

Det framgår av data från Marketwatch.

Stiger ordentligt

Indexet OMXS30 stiger med hela 1,43 procent och indexet OMXSPI med 1,14 procent.

Bland dagens vinnare finns Stora Enso och Fortnox som båda stiger med nästan 5 procent.

Den svenska marknaden ser fram emot flera räntesänkningar under de kommande månaderna - någonting som hjälper börsen då många företags räntekostnader minskar.

Vice riksbankschef Anna Breman har på måndagen hållit tal i Visby, där hon öppnade för att sänkningarna kan fortsätta även nästa år.

“Ser framför mig”

Anna Breman hade följande att säga under talet i Visby:

– Om inflations- och konjunkturutsikterna står sig ser jag framför mig att styrräntan kan fortsätta att sänkas vid nästa penningpolitiska möte i december och under det första halvåret 2025, i linje med vad som kommunicerades i september.

Biljätte faller

I andra börsrelaterade nyheter framgår att den krisdrabbade biljätten Stellantis aktie faller.

Detta efter vd:n Carlos Tavares avgått.

Det rör sig om en nedgång på nästan sex procent.

Tavares meddelade sin omedelbara avgång under helgen, med hänvisning till ”olika åsikter” mellan den verkställande direktören och styrelsen.

Skakigt i Frankrike

Samtidigt är det skakigt på den franska börsen i samband med det politiska tumult som råder i landet.

Det franska CAC 40-indexet hade en oregelbunden utveckling på måndagen och inledde dagen lägre innan det vände till plus för att sedan falla tillbaka till negativt territorium igen.

Rörelserna kom efter att Frankrikes premiärminister Michel Barnier valt att driva igenom en mycket omstridd budgetproposition utan omröstning i parlamentet. 

Detta beslut ökade risken för att den bräckliga franska regeringen skulle störtas av rivaler på höger- och vänsterkanten i en stundande misstroendeomröstning, uppger CNBC.

– Räntan på den franska 10-årsobligationen steg med cirka tre punkter efter att högerpartiet National Rally sagt att de skulle rösta mot Barnier i en misstroendeomröstning, rapporterar kanalen.

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen