JUST NU: Kraftig åskvarning i tolv län – särskild uppmaning till allmänheten

2022 07 01

Efter den senaste tidens varma dagar slår åskan till under helgen i flera delar av landet.

Många har den senaste veckan njutit av högsommarvärmen som anlände till Sverige lagom till midsommar. 

Men nu kommer efterspelet. SMHI har gått ut med en gul varning för åskoväder i hela tolv län i landet under både fredag kväll och under morgondagen.

“Blixtnedslag som vållar bränder”

Åskan kommer från Tyskland och drar in över Sverige via Polen och Baltikum, skriver Expressen.

Ovädret kommer under söndagen därefter att fortsätta norrut.

– Vi räknar med kraftig åska och häftiga skurar i de drabbade områdena. Det kan bli blixtnedslag som vållar bränder i de torra markerna, säger Josefine Bergstedt, meteorolog på Storm Geo, till Expressen.

Flera störningar i samhället

Gul varning innebär att det kan uppstå konsekvenser för samhället och vissa risker för allmänheten.  

Det kan förekomma flera störningar i samhällsfunktioner och särskilt utsatta miljöer, personer och fastigheter kan drabbas av allvarliga skador, framhåller SMHI.

Tolv län varnas

Hela tolv län i huvudsakligen östra Svealand och östra halvan av Götaland i Sverige omfattas av gul varning. Länen i fråga är följande:

  • Gävleborg
  • Dalarna
  • Stockholm
  • Södermanland
  • Östergötland
  • Västmanland
  • Örebro
  • Kalmar
  • Kronoberg
  • Jönköping
  • Blekinge
  • Gotland

Uppmaning till allmänheten

Vid utfärdande av gul varning uppmanas allmänheten att vara uppmärksamma på väderutvecklingen. 

SMHI uppmanar också att vidta förebyggande åtgärder om man bor i något av de drabbade områdena.

Risk för översvämningar

Allmänheten gör med andra ord bäst i att hålla sig inomhus under ovädret – det förväntas nämligen också kopiösa mängder regn.

– Det väntas upp till 30 mm regn i östra Götaland och östra Svealand under natten till lördagen. Det finns risk för översvämningar i källare och viadukter, mycket vatten på vägarna. Och därmed risk för störningar i elförsörjningen och tågtrafiken, säger Josefine Bergstedt.

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen