Köttskandal i svensk matbutik

2024 03 19

En matbutik i Småland har hamnat i blåsväder efter en rad obehagliga upptäckter.

Den aktuella livsmedelsaffären hade redan tidigare haft besök av myndigheterna med anledning av att livsmedelshanteringen behövde inspekteras.

Låg på golvet

I samband med att livsmedelsinspektören kom tillbaka för att följa upp den tidigare kontrollen upptäcktes istället en rad nya besvärliga omständigheter.

Det rapporterar P4 Kalmar.

– Oförpackat kött låg på golvet i kylrummet, uppger radiokanalen.

Diskade inte knivarna

Butiken i fråga ligger i Nybro kommun, drygt tre mil väster om Kalmar.

Exakt vilken butik det handlar om, eller om den tillhör någon av de större kedjorna, framgår inte i de uppgifter som kommit ut i medierna.

Men klart är att den utpekade butiken har fått en lång lista med anmärkningar som måste åtgärdas å det snaraste för att konsumenterna ska kunna lita på köttet som säljs i affären.

– Sju nya punkter på saker som måste åtgärdas, konstaterar radion.

Det handlar bland annat om följande anmärkningar:

- Smutsigt i lokalerna

- Knivar och diskredskap som inte rengjorts

- Personal har inte bytt byxor när man jobbat i köttavdelningen

Kommunen låg bakom

Livsmedelskontrollen genomfördes av Nybro kommun.

– Kontrollerna kan både vara planerade och händelsestyrda exempelvis efter ett klagomål eller för uppföljning av avvikelser, informerar kommunen.

Hur ofta en verksamhet kontrolleras är kopplat till vilken risk som förknippas med verksamheten. Och det kan bli dyrt för en matbutik som får anmärkningar.

– Om miljö- och byggnämnden under en kontroll upptäcker att en livsmedelsverksamhet har avvikelser som måste åtgärdas, måste verksamheten betala timavgift för en uppföljande kontroll. 

Företagaren ansvarig

Det är inte känt om den ursprungliga inspektionen var en del av en rutin eller om den gjordes efter klagomål.

– Det är du som företagare som ansvarar för att den mat du tillverkar, serverar och säljer är säker och att konsumenten inte blir lurad eller vilseledd, understryker Nybro kommun.

Foto: K. Mackie

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen