”Korthus som väntar på att kollapsa” – tusentals jobb hotas
2025 12 27
I många länder är fordonsbranschen väldigt viktig för ekonomin.
Det gäller även i Sverige.
Hundratusentals svenskar arbetar i branschen, som också är en av de viktigaste exportnäringarna i landet.
– Sverige tillhör de länder i världen där fordonsindustrin har störst betydelse för ekonomin. I en internationell jämförelse är Sverige unikt, att med endast tio miljoner invånare ha flera fordonstillverkare med både tillverkning och utveckling i landet, uppger branschorganisationen Mobility Sweden.
Varsel och uppsägningar
Men den gigantiska fordonsindustrin genomgår nu en mycket svår tid.
– Vi ser att det är varsel och uppsägningar. Vi ser väl inga jättestora konkursvågor, det ser mycket värre ut i Europa och speciellt i Tyskland, säger branschorganisationen FKG:s vd Peter Bryntesson, till SR.
”Korthus som väntar på att kollapsa”
I Europas största fordonsland Tyskland är läget alltså ännu värre.
Flera stora konkurser förutspås den kommande tiden, enligt den tyska analytikern Matthias Schmidt.
– Det är verkligen en kris. Det är nästan som ett korthus som väntar på att kollapsa, säger han, till radiokanalen.
LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026
Flera utmaningar
Bakom krisen i fordonsbranschen ligger flera utmaningar.
Omställningen från bensin och diesel till eldrivna fordon är en av dem.
Samtidigt har nya tullar och handelshinder slagit hårt mot branschen, men också en ökad konkurrens från den kinesiska marknaden.
– Globala marknader är översvämmade med billiga kinesiska elbilar, har Ursula von der Leyen, Europeiska kommissionens ordförande, beskrivit läget i branschen, rapporterar SVT.
Kina tar över
Bakom Kinas stora expansion på fordonsmarkanden i Europa ligger stora satsningar.
Bilföretagen får massiva stöd från den kinesiska staten.
– Stödet som den kinesiska staten har gett till sina bilföretag uppskattas till 2560 miljarder svenska kronor, säger Tilde Lewin, Asienkorrespondent för SVT.
LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar – inte hänt sedan 1979
Foto: C. Aranda
Text: Redaktionen


