Koranbrännaren tvingas lämna Sverige

2023 10 26

Salwan Momika, som utfört flera av de uppmärksammade koranbränningarna i Sverige, tvingas lämna landet.

Momika får inte förlängt uppehållstillstånd och kommer därmed att utvisas från Sverige.

Det uppger Migrationsverket till TV4.

– Migrationsverket beslutar att utvisa personen från Sverige. På grund av verkställighetshinder beviljas ett tidsbegränsat uppehållstillstånd för perioden 2023-10-25 – 2024-04-16, resehandling beviljas under samma period, står det i Migrationsverkets beslut enligt tv-kanalen.

Får inte besöka Sverige

Salwan Momika kommer inte heller att kunna besöka Sverige på flera år.

I Migrationsverkets utvisningsbeslut ingår ett återreseförbud om 5 år.

Då måste han lämna

Enligt myndighetens beslut kan Momika stanna i Sverige till mitten av april.

Den 24 april utgår ett tidsbegränsade uppehållstillstånd som beviljats i dag, torsdag.

– På grund av verkställighetshinder beviljas ett tidsbegränsat uppehållstillstånd för perioden 2023-10-25 – 2024-04-16, resehandling beviljas under samma period, framhåller Migrationsverket enligt TV4.

Har begärts utlämnad 

Sawan Momika kom till Sverige från Irak. 

Irak har begärt att han ska utlämnas. 

Kravet från Irak bekräftades av justitiedepartementet i september. 

– Jag kan bekräfta det och det är känt sedan tidigare. Det hanteras enligt sedvanlig process när Sverige får in en begäran om utlämning från ett annat land, sa justitieminister Gunnar Strömmer (M) då.

Lämnats över till åklagare

Den irakiska begäran nådde Sverige via Interpool den 18 juli, rapporterar SR Ekot.

Enligt Ekot överlämnades den till riksåklagare i slutet av augusti.

Utreds av Migrationsverket

Det har tidigare rapporterats om att Salwan Momikas skyddsstatus och uppehållstillstånd skulle återkallas. 

Migrationsverket har utrett koranbrännarens rätt att vara i Sverige, vilket SVT Nyheter var först med att rapportera om.

Enligt tv-kanalens uppgifter ska Momika ha kallats till ett möte med Migrationsverket i augusti.

Mötet hölls i polishuset i Stockholm och pågick i flera timmar.

Under mötet ska Salwan Momika ha pressats om ett antal bilder från hans tid i Irak.

 

– Däribland bilder där han syns med vapen i militära miljöer. Något som, i motsats till vad han själv hävdat, skulle bevisa att han inte bara var politiker utan även varit aktiv i en milisgrupp, uppger SVT.

En annan bild uppges visa att Momika besökte Irak 2022, trots att han påstått att han riskerar att dö om han återvänder till sitt hemland.

 Salwan Momika har dementerat anklagelsen.

– De säger att jag varit där för att de vill ha mig utlämnad, sa han till SVT när ombads att kommentera utredningen.

Uppgifter om milisgrupp

På diverse sociala medie-plattformar har det även cirkulerat uppgifter om att Momika varit en del av en kristen milisgrupp i Irak. 

Milisgruppen kopplas till i en shiamuslimsk paraplyorganisation med nära band till diktaturen Iran.

Stor uppståndelse

Salwan Momika har bränt koranen ett tiotal gånger i flera svenska städer.

Koranbränningarna har skapat stor uppståndelse.

Stora delar av den muslimska världen har reagerat kraftigt och hotbilden mot Sverige har ökat som en följd av Momikas aktioner.

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Glatt pensionsbesked i Sverige

2026 08 20

Den ekonomiska tryggheten ökar i takt med åren.

En färsk undersökning visar att svenska pensionärer känner en betydligt större ekonomisk trygghet än yngre medborgare.

Bland de yngre är känslan av ekonomisk otrygghet dubbelt så vanlig, enligt studien från Novus.

– I debatten pratas det ofta om pensionen som en ekonomiskt osäker period i livet, men siffrorna visar motsatsen. Det är dubbelt så vanligt att känna ekonomisk otrygghet i början av arbetslivet som efter pensionsåldern, säger Mattias Munter, pensionsekonom på Skandia, i ett uttalande.

Förutsägbarhet

En stark faktor när det gäller trygghet över ekonomin är att man har en stabil och återkommande inkomst.

– Ekonomisk trygghet är starkt kopplad till förutsägbarhet och för den stora majoriteteten skapar pensionssystemet en betydande sådan, säger Mattias Munter.

– Det är ett styrkebesked, men också något som politiken måste värna.

84 procent överens

Hela 84 procent av svenskarna som är mellan 65 och 84 år anser att det har en god ekonomisk trygghet, enligt undersökningen.

Bland landets vuxna under 35 år är siffran 67 procent, och hela 26 procent upplever att de saknar ekonomisk trygghet. Den siffran ligger på 13 procent bland de äldre.

Ofta diskuteras pensionsnivåerna, men enligt Mattias Munter har politiken en minst lika viktig uppgift när det gäller frågan om förutsägbarhet.

– Mitt budskap till politikerna är att värna långsiktigheten och förutsägbarheten, säger han.

– För de som går i pension de kommande åren blir möjligheten att parera oväntade kostnadsökningar, genom att exempelvis arbeta mer eller öka sin lön, betydligt mindre. Pensionärer behöver inte fler politiska överraskningar, de behöver kunna lita på kalkylen de planerat sitt arbetsliv efter.

LÄS MER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Skandia

Skandia är ett av Sveriges ledande och största pensionsbolag.

Bolaget förvaltar omkring 940 miljarder kronor åt 1,8 miljoner kunder i Sverige.

Undersökningen genomfördes av Novus som en del av Globeknots rapport om ekonomisk trygghet i samarbete med Skandia.

ANDRA LÄSER: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen