Kopplar ihop polismordet med S-MP:s politik

2021 07 07

Sverigedemokraterna går till angrepp mot S-MP-regeringens politik kopplat till mordet på polismannen i Göteborg.

– För drygt ett år sedan dömdes 17-åringen för mordförsök efter att ha knivhuggit en man på spårvagnen med en kökskniv. Nu sitter han anhållen misstänkt för mordet på den 33-årige polismannen, framhåller SD på sina officiella Facebook- och Instagramsidor.

Extrema straffrabatter

Tillsammans med texten har ett inlägg från SD:s rättspolitiska talesperson Adam Marttinen delats med följande text:

– 17-åringen dömdes för mordförsöket till ett års sluten ungdomsvård i början av 2020. Låt det sjunka in. Med facit i hand så tror jag att S/MP-regeringen är rätt så ensamma i vårt land om att försvara extrema straffrabatter för livsfarliga tonåringar, skriver Marttinen i inlägget, som fått tusentals interaktioner.

ANALYS

Brottsligheten och alla dödsskjutningar i Sverige – som ligger sämst till av alla 22 undersökta länder i Europa enligt Brottsförebyggande rådet – är S-MP-regeringens största svaghet inför valet 2022 och det är inget nytt att M-KD-SD-sidan riktar skarp kritik mot S-MP-regeringen i just den frågan.

Att SD kopplar samman dödsskjutningen av polisen i Göteborg med S-MP-regeringens politik understryker ytterligare brottspolitikens fokus i svensk politik idag och lär inte ses med blida ögon från Regeringen Löfven.

Uppskruvad stämning

Det finns alltid en risk med att koppla samman färska tragedier med partipolitiken och SD kan få hård kritik tillbaka från inte minst S-MP-partierna men även andra. Samtidigt lär en högljudd debatt i ämnet även kunna gynna SD som då får fokus på frågan och stämningen är redan så uppskruvad mellan partierna att många väljare redan har vant sig vid tonläget.

34-punktsprogrammet

Frågan om straffrabatt för unga tas upp i regeringens 34-punktsprogram mot gängkriminalitet som justitieminister Morgan Johansson har presenterat och de flesta av punkterna föreslås ha trätt i kraft den 1 januari 2022. Punkt 11 har rubriken "Avskaffa straffreduktionen för unga vuxna vid grov brottslighet” och avser personer som är 18-20 år.

– I dag särbehandlar straff­systemet personer i åldern 18–20 år som begår allvarlig brotts­lighet. Det kan inne­bära att personer som är 18 år och som begår allvarliga brott får sina straff ned­satta till hälften. Det är inte rimligt. Vid grova brott måste sam­hället kunna reagera kraft­fullt och en krimi­nell livsstil avbrytas i tid, säger justitie- och migrations­minister Morgan Johansson.

För vekt anser SD

SD har i flera år kritiserat straffrabatterna och anser även att förslagen i det nya 34-punktsprogrammet är för veka.

S-MP-regeringen – om den nu får förnyat förtroende när regeringskrisen avklarats – kommer att vara under stor press att leverera mer när det gäller kampen mot  brottsligheten.

Foto: Partisymbolerna resp. Polisen Huddinge FB

[yop_poll id="313"]

JUST NU: Nordkoreaner i Ukraina vädjar

2025 11 02

Nordkoreanska krigsfångar i Ukraina kommer nu med en vädjan.

Diktaturen Nordkorea har skickat stridande soldater till Putins krig i Ukraina.

Några av dem har tagits som krigsfångar av den ukrainska militären.

Nu riktar nordkoreanerna en vädjan – till Sydkorea.

Vädjar till Sydkorea

Två nordkoreanska krigsfångar i Ukraina vädjar om att få bo i Sydkorea, rapporterar Kyiv Post.

Vädjan har framförts i samband med att den sydkoreanska människorättsorganisationen Gyeore-eol Nation United har spelat in en dokumentärfilm där nordkoreanerna har intervjuats.

– De vädjade till intervjuaren att lova att hon skulle återvända för att ta med dem till söder, säger Jang Se-yul, chef för organisationen och själv nordkoreansk avhoppare, enligt tidningen.

– Vi visade dem videomeddelanden och brev från nordkoreanska avhoppare för att ge dem hopp, tillägger Jang Se-yul.

Den nordkoreanska regimen har uppmanat sina soldater att hellre ta livet av sig än att låta sig tas som krigsfångar.

LÄS OCKSÅ: Militär hotar Ryssland med omfattande "blackout"

”Skulle vara dödsdom”

Enligt Sydkorea skulle det ”i princip vara en dödsdom” att skicka tillbaka soldaterna till Nordkorea.

De nordkoreanska krigsfångarna har vittnat om att de har sett sina kamrater ta livet av sig med hjälp av granater när de blivit skadade, uppger den sydkoreanska politikern Yu Yong-weon, som har träffat fångarna.

Sydkorea ser alla koreaner som medborgare – även de som kommer från Nordkorea, enligt tidningen. Därför har nordkoreaner möjlighet att hoppa av till syd.

2 000 döda

Nordkoreas diktator Kim Jong-un skickade runt 10 000 soldater till Putins krig under 2024, vilket var ett sätt för regimen att stärka sina band till Ryssland.

Runt 2 000 av de nordkoreanska soldaterna tros ha dött i strid.

Diktatorn Kim Jong-un har träffat anhöriga till dödade soldater och sagt sig känna medlidande.

Men den nordkoreanska regimen tolererar alltså inte soldater som tagits som krigsfångar, vilket är ett av skälen till att nordkoreanska krigsfångar vädjar om att få komma till Sydkorea.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk oljetanker står i lågor

2025 11 02

En oljetanker står i brand i en rysk stad.

Ukraina har återigen slagit till mot den ryska oljeindustrin, enligt uppgifter.

En oljetanker står i brand i den ryska hamnstaden Tuapse i Krasnodar Krai.

Flera bränder syns vid oljeterminalen, som uppges drivas av den statliga ryska oljejätten Rosneft.

Står i brand efter drönarattack

Ukrainsk militär uppges ha attackerat oljeterminalen i Tuapse med drönare, rapporterar Kyiv Independent.

I attacken ska man ha träffat en lastpir och en oljetanker som nu står i brand.

Ryska invånare har rapporterat om bränderna till ryska Telegram-kanaler, enligt tidningen, och bilder i sociala medier uppges bland annat visa hur oljetankern står i lågor.

Minst tre bränder har setts runt området kring oljeterminalen, enligt bilder och vittnesmål från invånare.

Bränderna tycks ha orsakats av en ukrainsk drönarattack.

– Tjänstemän från Krasnodar Krais regionala operationshögkvarter bekräftade senare att en drönarattack hade orsakat skador på hamninfrastrukturen, rapporterar tidningen.

– Tjänstemän tillade att däckets överbyggnad, ett fartyg, byggnader och terminalinfrastruktur skadades i attacken, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Akut kris slår mot viktig amerikansk bransch

Tungt ryskt oljebolag

Ingen människa uppges ha skadats i attacken.

Ukrainas militär har ännu inte bekräftat eller kommenterat uppgifter om att det rör sig om en ukrainsk drönarattack.

Oljeterminalen i Tuapse uppges alltså drivas av Rosneft, som är ett av de stora ryska oljebolag som USA har riktat nya sanktioner mot.

Staden Tuapse och dess oljeterminal beskrivs som ett viktigt nav för den ryska oljeexporten, som i sin tur är mycket viktig för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

Redan den 24 september attackerades oljeterminalen i Tuapse av ukrainska marindrönare, enligt källor inom ukrainsk underrättelsetjänst.

Ukraina satsar stort på attacker inne i Ryssland, i synnerhet mot just den ryska oljesektorn, men även mot andra industrier.

Målet är bland annat att skada de sektorer som bidrar till Putinregimens finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen