Kommun sätter ned foten – förbjuder app

2023 03 15

Staffanstorp kommun har nu beslutat att förbjuda appen Tiktok på alla anställdas jobbmobiler.

Regeringskansliet och flera svenska statliga myndigheter har tidigare gått ut bett sina anställda att ta bort appen Tiktok, med anledning av detta vill Staffanstorp kommun nu göra det samma. Grannkommunen Lund har inte tagit något sådant beslut än.

– Inga åsikter om deras beslut. Vi har ännu inte tagit ett sådant beslut i Lunds kommun, säger Johan Frithiof Karlberg, digitaliseringschef Lunds kommun, till SVT.

Önskar nationellt stöd

Johan Frithiof Karlberg önskar ett nationellt stöd inom frågan om riktlinjer för hur det ska hanteras. Ännu har kommunen inte infört några restriktioner mot appen, däremot skulle de kunna ha koll på hur många anställda som använder Tiktok på sin jobbmobil.

– Vi skulle kunna ha koll på det, men jag vill inte uttala mig om någon siffra, säger, Frithiof Karlberg, digitaliseringschef Lunds kommun, till SVT.

Varnar för appens lagring 

Tiktok har under de senaste åren blivit en populär app, speciellt i de lägre åldrarna. Appen har blivit en av världens största och mäktigaste medieplattformar.

På plattformen går det att ta del av allt från roliga danser till så kallade “lifehacks”. Debatten kring appens säkerhet och lagring av information har återkommande.

Tidigare har cybersäkerhetföretaget Internet 2.0 tidigare genomfört en studie om lagring av personlig information. Där kunde de fastslå att Tiktok var värst av alla appar och att de sparade en stor mängd onödigt information.

I studien som Internet 2.0 genomförde tilldelades apparna olika poäng beroende på mängden personligt data som samlas in. Instagram och Facebook fick 24 poäng, jämfört med Tiktok som fick hela 63 poäng.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


Mystiskt ljus över ryska huvudstaden – ”Moskva i chock”

2025 10 28

“Moskva i chock – ett mystiskt ljusgrönt objekt flög över staden”.

Så lyder rubriken hos den belarusiska oppositions- och nyhetskanalen Nexta när den rapporterade om en mystisk händelse i Rysslands huvudstad tidigare i veckan.

Det hela rörde sig om en märklig scen som utspelade sig på den ryska natthimlen.

– Ett oidentifierat objekt sträckte sig över staden och försvann och lämnade ett grönt spår efter sig, uppger Nexta.

Vilda spekulationer

Flera videoklipp på händelsen har därefter blivit virala på sociala medier.

Spekulationerna är vilda.

Det ryska rymdforskningsinstitutet i Moskva har inte gett någon förklaring och skenet har “återväckt allmänhetens fascination för rymdfenomen och väckt frågor om planetförsvar och atmosfärisk övervakning”, skriver Newsweek.

En del tror att det var utomjordingar. Andra slog larm om ett “fientligt angrepp”.

Troliga förklaringen

Den mest troliga förklaringen tycks vara att det rör sig om en meteor.

– Ett starkt grönt ljus strålade över Moskvas himmel och gjorde invånarna häpna. Det glödande objektet försvann snabbt. Möjligen en meteor, uppger Open Source Intel på X.

Kontot Weather Monitor på samma plattform, som övervakar väderfenomen, är inne på samma linje.

– För ungefär en timme sedan lyste en ljusstark, långsamt rörlig meteor upp himlen över Moskva, Ryssland, framhölls det kort efter att händelsen hade ägt rum.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Väcker diskussion om utomjordingar

Ljusfenomenet bevittnades från flera ryska regioner utöver Moskva, bland annat Krasnodar och Stavropol.

Utan några officiella besked från rymd- eller försvarsmyndigheter återstår enbart videomaterialet och spekulationerna, konstaterar Newsweek.

Inte minst när det gäller möjliga upptäckter av utomjordiskt liv.

Händelsen kan ge upphov till nya diskussioner inom Ryssland och internationellt om rymdövervakningssystem och vikten av tidig upptäckt av atmosfäriska intrång, skriver den amerikanska tidningen.

Se klippen och döm själv genom att klicka här (länk till X)

LÄS OCKSÅ: Massiv rysk attack har misslyckats

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


28 oktober 2025

Virus på frammarsch i Sverige – ”kan bli rejält sjuk”

2025 10 29

Säsongsinfluensa A, även kallad svininfluensan, sprids i Sverige.

Influensavarianten står för den största spridningen i landet, uppger Folkhälsomyndigheten.

– Av de rapporterade fallen hittills har vi mest sett influensa A, säger Annasara Carnahan, epidemiolog på myndigheten, till TV4.

”Kan bli rejält sjuk”

Folkhälsomyndigheten beräknar att virusspridningen tar fart ordentligt i november eller december.

Den som smittas kan blir ”rejält sjuk”, enligt Annasara Carnahan.

– I de flesta fallen går symtomen över efter ungefär en vecka men man kan ha otur och bli rejält sjuk av influensa oavsett om man har risk i botten. Riskgrupper är överrepresenterade men varje år är det några grundfriska som blir allvarligt sjuka, säger hon till tv-kanalen.

Skakade världen

Influensa A (svininfluensan) spreds tidigt under 2009 i Mexiko och södra USA.

Viruset spred sig snabbt över hela världen och världshälsoorganisationen höjde den 6 juni 2009 pandemivarningsnivån till nivå 6, den högsta möjliga nivån.

– Antalet influensapatienter inom sjukvården var flerdubbelt jämfört med föregående säsongsinfluensa och intensivvården belastades hårt av patienter med svår virusorsakad lunginflammation, uppger MSB:s Krisinformation.

Varianten som sprids i dag är inte densamma som 2009.

LÄS MER: Då kan du inte bli sjuk – unik upptäckt om vinterkräksjuka

TIPS: Så undviker du smitta

Här är de bästa tipsen för att undvika att bli smittad av influensa, enligt sjukvården i Region Halland:

- Tvätta händerna ofta och noggrant med tvål och vatten. Torka händerna på egen handduk.

- Undvik att röra vid ögon, näsa och mun.

- Undvik nära kontakt med andra personer och de som du vet är sjuka.

Regionen delar också med sig av tips för att undvika att smitta andra:

- Tvätta händerna ofta och noggrant, speciellt om du hostar och nyser.

- Hosta eller nys i armvecket, eller i en pappersnäsduk som du slänger i en soppåse.

- Stanna hemma från arbetet eller skolan så länge du har feber.

LÄS OCKSÅ: Trump uppmanar: Köp den här bilen 

Foto: G. Pappas

Text: Redaktionen