JUST NU: ”Kommer bli farligare än någonsin”

2022 07 01

Efter Natos toppmöte i Madrid riskerar Vladimir Putin att ”bli farligare än någonsin”.

Den bedömningen gör Sky News internationella redaktör Dominic Waghorn.

Han skriver att Natos tillkännagivanden under de tre dagar långa mötet riskerar att radikalisera Putin ytterligare.

Bland annat beslutade Nato att alliansens stridsberedda styrkor ska utökas från 40 000 till 300 000 man.

Tusentals trupper kommer att stationeras i östra Europa.

Försvarsalliansen pekade även ut Ryssland som det största hotet mot Natos säkerhet.

Tidigare har Ryssland beskrivits som en ”strategisk partner”.

Värsta scenariot

– Vladimir Putins värsta farhågor har uppfyllts, skriver Dominic Waghorn och påpekar att diktatorn i flera år har pratat om att Natos expansion hotar Ryssland.

Bland annat har Putin rättfärdigat kriget i Ukraina genom att hänvisa till Nato som ett säkerhetshot. 

– Rysslands ledare har sig själv att skylla. Två länder (Sverige och Finland) med långa stolta traditioner av neutralitet är så oroade över hans aggression att de kommit springandes till Nato. Baltiska stater har tittat på Ukrainas öde och krävt ett mer robust Nato-försvar, konstaterar Waghorn.

”Farligare än någonsin”

Sky News utrikesexpert fastslår att Natos nya hållning är nödvändig, men att den inte kommer att göra den nuvarande situationen mindre farlig.

Snarare tvärtom.

– Putins rådgivare har länge sagt till honom att Nato är ett ständigt växande hot mot Ryssland och att de är ute efter honom personligen. Inget av detta kommer att lindra hans paranoia, skriver Waghorn och tillägger:

– För att driva ut Ryssland kommer Ukrainas militär behöva hjälp med att ändra sin strategi från defensiv till offensiv. De behöver mycket fler vapen. Det kommer att kräva bestående engagemang från de allierades sida.

– Ju mer de lyckas desto farligare kan Putin bli. Diktatorer har inte råd att förlora.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen