JUST NU: ”Kommer bli farligare än någonsin”

2022 07 01

Efter Natos toppmöte i Madrid riskerar Vladimir Putin att ”bli farligare än någonsin”.

Den bedömningen gör Sky News internationella redaktör Dominic Waghorn.

Han skriver att Natos tillkännagivanden under de tre dagar långa mötet riskerar att radikalisera Putin ytterligare.

Bland annat beslutade Nato att alliansens stridsberedda styrkor ska utökas från 40 000 till 300 000 man.

Tusentals trupper kommer att stationeras i östra Europa.

Försvarsalliansen pekade även ut Ryssland som det största hotet mot Natos säkerhet.

Tidigare har Ryssland beskrivits som en ”strategisk partner”.

Värsta scenariot

– Vladimir Putins värsta farhågor har uppfyllts, skriver Dominic Waghorn och påpekar att diktatorn i flera år har pratat om att Natos expansion hotar Ryssland.

Bland annat har Putin rättfärdigat kriget i Ukraina genom att hänvisa till Nato som ett säkerhetshot. 

– Rysslands ledare har sig själv att skylla. Två länder (Sverige och Finland) med långa stolta traditioner av neutralitet är så oroade över hans aggression att de kommit springandes till Nato. Baltiska stater har tittat på Ukrainas öde och krävt ett mer robust Nato-försvar, konstaterar Waghorn.

”Farligare än någonsin”

Sky News utrikesexpert fastslår att Natos nya hållning är nödvändig, men att den inte kommer att göra den nuvarande situationen mindre farlig.

Snarare tvärtom.

– Putins rådgivare har länge sagt till honom att Nato är ett ständigt växande hot mot Ryssland och att de är ute efter honom personligen. Inget av detta kommer att lindra hans paranoia, skriver Waghorn och tillägger:

– För att driva ut Ryssland kommer Ukrainas militär behöva hjälp med att ändra sin strategi från defensiv till offensiv. De behöver mycket fler vapen. Det kommer att kräva bestående engagemang från de allierades sida.

– Ju mer de lyckas desto farligare kan Putin bli. Diktatorer har inte råd att förlora.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


12 augusti 2026

Kunderna dumpar matkedjan – historiskt bakslag

2026 08 12

Ica och Willys har fortsatt starka marknadspositioner.

Det visar en ny kartläggning som har genomförts av Yougov.

Ica och Axfood lockar föga förvånande flest konsumenter, och i synnerhet Ica har en urstark position på dagligvarumarknaden just nu.

Kedjan nådde under andra kvartalet så mycket som 87,4 procent av alla hushåll, rapporterar Dagligvarunytt.

Sämre för City Gross

Axfoods lysande stjärna Willys fortsätter även att gå starkt.

Sämre går det för Axfoodkoncernens nyförvärv City Gross.

Enligt den nya datan har City Gross kundstock sjunkit ytterligare – och ligger nu på 15,5 procent, den sämsta siffran hittills.

– Till och med Tempo och Willys Hemma har närmare band till sina kunder än City Gross, säger Yougovs analytiker Fredrik Bendz.

Mindre populärt

Stängningar av City Gross stormarknader slår mot penetrationen, men det finns flera förklaringar till kedjans problem.

– City Gross tappar samtidigt bland barnfamiljerna, fortsätter Bendz.

– Kostnadsmedvetna hushåll vänder sig i ökad utsträckning till andra aktörer för att handla dagligvaror.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Vdn:s ord

City Gross har varit ett bekymmer sedan Axfood förvärvade matkedjan.

I Axfoods senaste kvartalsrapport uttryckte vd Simone Margulies sina tankar.

– Vår ambition att nå lönsamhet någon gång under det andra halvåret ligger fast.

Imponerad av Hemköp

Samtidigt äger Axfood som bekant även kedjor som Willys och Hemköp.

Simone Margulies var synnerligen imponerad av Hemköp under det senaste kvartalet.

– Hemköp fortsatte att leverera en imponerande utveckling med en tillväxt på hela 7,4 procent, vilket speglar det långsiktiga arbetet med att stärka butikskedjans marknadsposition, sade hon i samband med rapporten.

Läs mer: Så mycket pengar sparar svenskarna

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen