”Kolossalt” hot mot rysk stad – “Det är på riktigt”

2024 04 16

Den ryska staden Kurgan står inför stora problem.

I delar av Ryssland som angränsar Kazakstan har mycket höga vattennivåer och översvämningar ställt till det under den senaste tiden.

Invånare i staden Kurgan, som ligger vid gränsen till norra Kazakstan, uppmanas nu att ta sig därifrån så fort som möjligt.

Det på grund av att vad som beskrivs som “kolossala” vattenmängder är på väg mot staden.

Det rapporterar BBC.

“Det är på riktigt”

Kraftigt regn kombinerat med smältande snö och is skapar de stora vattenmängderna.

Regionens guvernör Vadim Shumkov riktar en tydlig uppmaning till invånarna i samband med uppgifterna.

– Detta är inte bara en översvämning, det är ett verkligt hot! Ta därför med barn, äldre personer, släktingar med begränsad rörlighet och grannar till ett tillfälligt härbärge eller till vänner och bekanta. Samla in dokument och värdesaker, meddelar han.

300 000 invånare

Totalt bor mer än 300 000 personer i Kurgan.

Där finns bland annat den militära fabriken Kurganmashzavod, som producerar mindre stridsvagnar och andra militärfordon.

Det råder stor oro angående att vattenmängderna kan slå mot fabriken inom kort.

Slår mot Kazakstan

Översvämningarna slår även hårt mot de norra delarna av Kazakstan.

På tisdagen har över 2 000 hem fyllts med vatten och enorma evakueringar pågår.

Vattennivåerna stiger fortfarande, och myndigheter arbetar intensivt med att försöka se till att det inte ställer till med allt för stor skada.

“Är en katastrof”

Kazakstans president Kassym-Jomart Tokayev har besökt de påverkade områdena.

– Vi går igenom svåra tider. Detta är en katastrof av nationell omfattning, säger han enligt Reuters.

– Jag tror att de kommande 10 dagarna kommer att bli kritiska, men vi vidtar redan åtgärder för att återuppbygga landet och hantera efterdyningarna av denna katastrof.

Situationen ser inte ut att bli enklare framöver utan räddningsarbetare och myndigheter förbereder sig på ytterligare utmaningar.

Vattennivåerna stiger fortsatt på flera håll och det finns stora risker i samband med situationen.

Foto: N. Letunova

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen