Kökaos i matbutiker – alla vill köpa samma sak

2023 08 11

Köerna har ringlat långa i flera svenska matbutiker under torsdagen.

Det råder närmast rusning in i livsmedelsaffärerna.

Folk har stått och väntat utanför butikerna och när de väl öppnade har kaos utbrutit.

Anledningen var förutsägbar – alla vill åt samma produkt.

Det är surströmming som är så eftertraktat att många kunder trängs och springer för att få tag i en burk, rapporterar Sveriges Radio.

– Det är en kund som slänger sig efter en kundkorg och kutar bort där surströmmingen står. Fem över åtta var leveransen slut, säger Clara Lindgren, som jobbar i en matbutik i Brunflo utanför Östersund, till radion.

Infört maxantal

Flera butiker har infört ett maxantal för hur många burkar man får lov att köpa.

– Begränsad mängd surströmming, står det på en affisch.

– Vi vill att det ska räcka till fler! Max 2 per kund.

I en annan butik, i Åre, kommer man behöva fylla på med en ny leverans efter att den som kom idag är på väg att ta slut.

– Vi får en laddning nästa vecka, jag skulle gissa att allt är slut i slutet av nästa vecka, säger en butiksägare till SR.

Råder brist

Anledningen till affärernas begränsningar är att det råder brist på surströmming.

Så var fallet redan förra året, och utvecklingen har inte förbättrats.

– Det har gått från att ha varit väldigt bra med strömming till väldigt dåligt. Tidigare fiskade vi mycket i Bottenhavet, men där finns det väldigt lite strömming kvar efter allt industrifiske, säger yrkesfiskaren Magnus Persson till Piteå-Tidningen.

Fel storlek

Framför allt består bristen i strömming som är i den storleken de måste vara för att gå att äta.

– Om man ska äta surströmming måste man först kapa av huvudet på fisken och då behöver strömmingen vara en viss storlek. Om det är en liten mager rackare blir det ingenting kvar att äta när man kapat huvudet, förklarar Magnus Persson.

"Ansträngt till det yttersta"

Jan Söderström, som driver ett surströmmingsföretag i Sundsvall, menar att man trots allt fiskat dubbelt så mycket strömming i år än förra året.

Men det beror inte på att det finns mer strömming.

– Vi har ansträngt oss till det yttersta. Man har inte lyckats lyssna på de experter som har varnat för att det kommer att kollapsa om det fortsätter så här, säger han till SR.

Arkivfoto: Jessica Gow Ica gruppen

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen