Knivmördaren har gripits – Klädde av honom skorna

2021 10 10

– Det gick lugnt till. De klädde av honom skorna och visiterade honom.

Det säger ett vittnet till Aftonbladet som rapporterar att den dömde knivmördarens flykt undan rättvisan har tagit slut då han fångats in i centrala Göteborg.

Tack vare allmänheten

Flera rikstidningar och Göteborgs-Posten gick ut brett med uppgifter om vem rymlingen var inklusive namn och bild och det var också allmänheten som kom med den avgörande informationen som ledde till att polisen kunde gripa knivmördaren.

– Han är omhändertagen i centrala Göteborg efter tips från allmänheten, säger Göteborgspolisens Peter Adlersson till Aftonbladet.

Nära Göteborgs Centralstation

Det var på lördagsmorgonen som han greps i närheten av Åkareplatsen  ungefär mitt emellan Clarion Hotel Post och Göteborgs Centralstation.

– Vi fick ett tips som vi följde upp och vi kontrollerade mannen. Det känns skönt, fortsätter Peter Adlersson till tidningen.

Klädde av honom skorna

Ett vittne har berättat för Aftonbladet hur det hela gick till.

– Det gick lugnt till. De klädde av honom skorna och visiterade honom, kollade så att han inte hade något vasst på sig, säger vittnet till Aftonbladet.

Den 38-åriga mannen som dömts för att ha huggit ihjäl en kvinna med 50 knivhugg samt begått flera andra mycket grova våldsbrott rymde från rättspsykiatriska kliniken Rågården i Göteborg och enligt polisen skedde rymningen i samband med ett ärende på stan i går eftermiddag.

Kan bli mycket våldsam

– Han beskrivs som att han kan bli mycket våldsam och att han kan vara farlig. Vi har varit i kontakt med personer som han kan tänkas söka upp och vi har varit på ett antal adressen men hittills utan resultat, sa polisen till TV4 Nyheterna före gripandet i morse.

Ring 112

Polisen vädjade om tips om någon från allmänheten såg eller hörde något och det visade sig också ge resultat.

– Han är den farligaste mannen jag mött under mina år som polis, säger en polis som mött honom i tjänsten, rapporterar GP.

Många grova brott

Knivmördaren har enligt GP bland annat begått följande dåd och de begicks så sent som förra året 2020:

🔺  Mördade en kvinna med över 50 knivhugg.

🔺  Misshandlade en man grovt med sparkar och slag mot kroppen och huvudet. En stor del av våldet skall ha skett när offret låg försvarslös på golvet.

🔺  Knivhögg en man i huvudet, ansiktet och ryggen.

Foto: Polisen


Kafferosteri tvingas lägga ner – efter 134 år

2025 08 20

Ett svenskt kafferosteri lägger ner – på grund av Trafikverket.

Sedan år 1891 har Lindvalls kaffe – ett familjeägt svenskt kafferosteri – bedrivit verksamhet.

Det Uppsalabaserade företaget har ett 20-tal medarbetare och rostar cirka 2 200 ton kaffe om året.

Nu tvingas det klassiska kafferosteriet lägga ner – på grund av Trafikverket, rapporterar SVT.

Lägger ner

Lindvalls kaffe arbetar på Kungsgatan 60 i Uppsala.

Trafikverket behöver dock verksamhetens fastighet för att ge plats åt en järnvägssatsning.

Det innebär att de måste flytta på sig – och vd Ulf Lindvall menar att Trafikverkets ersättning inte räcker till för att bygga ett nytt rosteri.

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, säger han till SVT.

Hösten 2026

Kafferosteriet har fått fram till hösten 2026 att lämna sina lokaler.

Spiken i kistan, menar en känslosam Lindvall.

– Det är 20 anställda i rosteriet. Rostar vi inget kaffe riskerar de uppsägning, säger han.

Läs mer: Ny upptäckt om kaffe – därför ska du fortsätta dricka

Lindvalls historia

Så här beskriver Lindvalls kaffe sin historia:

– Berättelsen om hur Lindvalls kaffe kom till grundar sig i såväl viljestyrka som romantik, menas det.

– Den unge Eric Lindvall lämnar på 1880-talet hembygden i byn Undenäs i Västergötland för att söka arbete. Han vandrar norrut och hamnade i Tierp.

Ingen kommentar

Historien fortsätter.

– Där förälskade han sig i skomakardottern Josefina. De gifter sig och 1891 startar de tillsammans en kolonialvaruhandel med kryddor, te och kaffe.

– Eric och Josefina är lyckliga tillsammans, affärerna går bra och de får sex barn. 1912 bestämmer de sig för att utveckla affärsrörelsen då den stora kärleken för kaffe började ta alltmer plats. Då flyttar familjen från Tierp till Uppsala. 

Trafikverket har inte kommenterat saken.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Battlecreek Coffee Roasters

Text: Redaktionen


USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen