Knivmördaren har gripits – Klädde av honom skorna

2021 10 10

– Det gick lugnt till. De klädde av honom skorna och visiterade honom.

Det säger ett vittnet till Aftonbladet som rapporterar att den dömde knivmördarens flykt undan rättvisan har tagit slut då han fångats in i centrala Göteborg.

Tack vare allmänheten

Flera rikstidningar och Göteborgs-Posten gick ut brett med uppgifter om vem rymlingen var inklusive namn och bild och det var också allmänheten som kom med den avgörande informationen som ledde till att polisen kunde gripa knivmördaren.

– Han är omhändertagen i centrala Göteborg efter tips från allmänheten, säger Göteborgspolisens Peter Adlersson till Aftonbladet.

Nära Göteborgs Centralstation

Det var på lördagsmorgonen som han greps i närheten av Åkareplatsen  ungefär mitt emellan Clarion Hotel Post och Göteborgs Centralstation.

– Vi fick ett tips som vi följde upp och vi kontrollerade mannen. Det känns skönt, fortsätter Peter Adlersson till tidningen.

Klädde av honom skorna

Ett vittne har berättat för Aftonbladet hur det hela gick till.

– Det gick lugnt till. De klädde av honom skorna och visiterade honom, kollade så att han inte hade något vasst på sig, säger vittnet till Aftonbladet.

Den 38-åriga mannen som dömts för att ha huggit ihjäl en kvinna med 50 knivhugg samt begått flera andra mycket grova våldsbrott rymde från rättspsykiatriska kliniken Rågården i Göteborg och enligt polisen skedde rymningen i samband med ett ärende på stan i går eftermiddag.

Kan bli mycket våldsam

– Han beskrivs som att han kan bli mycket våldsam och att han kan vara farlig. Vi har varit i kontakt med personer som han kan tänkas söka upp och vi har varit på ett antal adressen men hittills utan resultat, sa polisen till TV4 Nyheterna före gripandet i morse.

Ring 112

Polisen vädjade om tips om någon från allmänheten såg eller hörde något och det visade sig också ge resultat.

– Han är den farligaste mannen jag mött under mina år som polis, säger en polis som mött honom i tjänsten, rapporterar GP.

Många grova brott

Knivmördaren har enligt GP bland annat begått följande dåd och de begicks så sent som förra året 2020:

🔺  Mördade en kvinna med över 50 knivhugg.

🔺  Misshandlade en man grovt med sparkar och slag mot kroppen och huvudet. En stor del av våldet skall ha skett när offret låg försvarslös på golvet.

🔺  Knivhögg en man i huvudet, ansiktet och ryggen.

Foto: Polisen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen