Knarkspår i riksdagen – kopplas till fyra partier

2024 01 17

Spår av kokain har upptäckts på kanslitoaletter i riksdagen.

Fyra riksdagspartier har knarkspår på sina toaletter.

Det handlar om följande partier:

- Liberalerna

- Sverigedemokraterna

- Socialdemokraterna

- Vänsterpartiet

”Inte jätteförvånad”

Kokainspåren upptäcktes efter en stor granskning av Aftonbladet.

Tidningen genomförde tester på riksdagskansliets toaletter.

Lennart Karlsson är ordförande i Narkotikapolisföreningen och har jobbat som narkotikapolis i över 20 år.

Han är inte förvånad över upptäckten.

– Tyvärr är jag inte jätteförvånad. Kokainet finns överallt i hela samhället, säger Lennart Karlsson till Aftonbladet.

Partierna svarar

De utpekade riksdagspartierna har kommenterat knarkspåren.

Samtliga uppger att man ser allvarligt på situationen och att man ska gå vidare med ärendet.

Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna ska kontakta riksdagsförvaltningen och Vänsterpartiet ska kontakta huvudskyddsombudet. Liberalerna ska genomföra egna tester.

Partierna hänvisar samtidigt till att toaletterna kan ha använts av besökare.

– Våra 28 toaletter är tillgängliga för alla som behöver dem, däribland journalister, förvaltningspersonal och andra besökare på vårt kansli, säger Sverigedemokraternas kanslichef Erik Kristow till Aftonbladet.

Rekordbeslag av kokain

Kokainet flödar in i Sverige.

Under 2023 har rekordstora kokainbeslag gjort i Helsingborgs hamn.

I maj 2023 uppgav Tullverket att 1,3 ton kokain beslagtagits under perioden september 2022 till maj 2023.

Under april 2023 beslagtogs 460 kilo av drogen i den skånska hamnen.

– Vår bedömning är att Sverige har blivit ett transitland för narkotikasmuggling. Stora narkotikapartier skeppas hit för att sedan distribueras vidare till andra länder i Europa. Det här är ett tydligt exempel på hur den organiserade brottsligheten opererar, kommenterade Erik Friberg, enhetschef på Tullverkets kriminalavdelning.

Foto: T. Mossholder resp C. Davis

Text: Redaktionen


“Katastrof” förutspås imorgon – turister avbokar i rasande fart

2025 07 04

Panikslagna turister har börjat avboka sina resor.

Anledningen är en kontroversiell “förutspådd” katastrof som påstås ska inträffa i början av juli.

Enligt mangaförfattaren Ryo Tatsuki, kommer nämligen en jordbävning att utlösa en “massiv tsunami” mot Japan runt den 5 juli, alltså imorgon.

Den så kallade prognosen har “utlöst panik” och fått tusentals turister att ställa in sina resor, rapporterar Le Monde.

Enorma vågor kommer att stiga i alla riktningar. Tsunamier kommer att ödelägga länderna kring Stillahavsområdet. En tsunami som är tre gånger kraftigare än den stora jordbävningen i östra Japan i mars 2011 kommer att drabba den sydvästra delen av landet, påstår författaren enligt tidningen.

Folk tar ryktet på allvar

Manga är en central del av Japans kultur och vardagsliv och genren har ett stort inflytande på exempelvis utbildning och underhållning i hela Asien.

Det är därför många som tar författarens varning på allvar. Enligt japanska myndigheter har exempelvis resebokningarna från Hongkong till till Japan störtdykt med 50 procent.

– Intresset för att resa till Japan minskar. Ryktets inverkan är obestridlig, säger Shinji Hiraj, guvernör i den japanska staden Tottori.

"Saknar vetenskaplig grund"

“Prognosen” har gett upphov till “verklig panik”, skriver Le Monde.

Framför allt är det taiwanesiska, kinesiska och sydkoreanska turister som ställer in sina resor.

Till följd har japanska myndigheter gått ut offentligt för att försöka lugna ned paniken. Japan understryker att det är omöjligt att förutse jordbävningar med aktuell vetenskap.

– Låt er inte påverkas av katastrofinformation som anger ett datum. Vi avråder starkt från att agera irrationellt av rädsla, framhåller Japans meteorologiska byrås generaldirektör Rypichi Nomuyra i ett uttalande.

LÄS MER: Svenskar i Grekland förvarnas – kan åka hem med skyhög räkning

Även forskare och experter har påtalat samma sak.

Profetior om tidpunkten för jordbävningar har ingen vetenskaplig grund. Om en jordbävning inträffar i juli skulle det vara en ren slump, säger Naoya Sekiya, forskare inom katastrofinformation och professor vid Tokyos universitet, till Japan News.

Ryktena om naturkatastroferna, och de inställda resorna, har lett till att flera japanska flygplatser fått skära ned på antalet flyg.

Foto: VOO QQQ

Text: Redaktionen


Trump medger missräkning – stort fiasko närmar sig

2025 07 04

USA:s president Donald Trumps enorma prestigelöfte är på väg att gå upp i rök.

Den amerikanska presidenten lovade först fred i Ukraina på 24 timmar efter att han skulle ha tillträtt i Vita huset.

Löftet justerades sedan till “ungefär 100 dagar”, vilket passerades för drygt två månader sedan.

Efter att Trump igår talat med Rysslands diktator Vladimir Putin ser de amerikanska fredsförsöken ut att ha lagts på is totalt, rapporterar flera medier.

– Nej, jag gjorde inga som helst framsteg med honom idag, säger Trump i natt när han får frågan om han lyckats närma sig en överenskommelse med Putin för att avsluta kriget i Ukraina, enligt Newsweek.

– Jag är inte glad över det, tillägger presidenten och skakar på huvudet inför närvarande journalister.

Uppgifter: skrotas helt

Samtalet mellan Trump och Putin skedde kort efter att den senare talat med Frankrikes president Emmanuel Macron för första gången på nästan tre år.

Redan för en dryg månad sedan uppgavs Trump överge det stora vallöftet om fred i Ukraina, enligt The New York Times.

Analysen gjordes efter att Trump och Putin talats vid i maj.

– I månader har president Trump hotat med att helt enkelt lämna de frustrerande förhandlingarna om ett eldupphör mellan Ryssland och Ukraina, framhåller den amerikanska tidningen och tillägger:

– Efter ett telefonsamtal mellan Trump och Rysslands president Vladimir Putin verkar det vara precis vad den amerikanske presidenten gör.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet

"Putin hånar dig"

Bara timmar efter de två världsledarnas samtal inledde Ryssland dessutom nya stora attacker mot den ukrainska huvudstaden Kyiv.

Minst 14 platser i staden ska ha attackerats, enligt Reuters.

– Herr president, er politik gentemot Ryssland fungerar inte. Medan vi förhandlar bombar Putin ukrainska städer. Här är Kiev idag. Det är dags att byta strategi. Vi och våra allierade måste beväpna Ukraina till tänderna, och vi behöver de strängaste sanktionerna. Putin hånar dig och USA, uttrycker den republikanska ledamoten Don Bacon.

Kommenterar vapenstoppet

Donald Trump kommenterade även beskedet om att USA stoppar vissa vapenleveranser till Ukraina, trots att de utlovats av den tidigare Bidenregeringen.

– Vi har gett så många vapen, men vi ger vapen och vi arbetar med dem och försöker hjälpa dem, men… Biden tömde hela vårt land genom att ge dem vapen och vi måste se till att vi har tillräckligt för oss själva.

Enligt uppgifter till Politico ska Pentagonchefen Elbridge Colby ha drivit på för beslutet, efter att ha oroats över att det totala amerikanska vapenlagret sjunkit.

LÄS MER: USA tvärvänder – bryter löfte till Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen