14 augusti 2026

Klassiskt SVT-program läggs ned – efter 28 år

2025 05 06

En riktig långkörare i SVT läggs ned efter att ha sänts i 28 år.

Förändringens vindar tycks blåsa på SVT.

Tidigare i veckan meddelades att programmet ”Veckan” med Leif GW Persson läggs ned.

Nu kommer ännu ett överraskande besked när ett riktigt klassiskt SVT-program går i graven.

Lägger ner och gör nytt

Det handlar om programmet ”Go’kväll”, som har visats i SVT sedan 1997.

Nu ska programmet dock läggas ned och ersättas av ett annat program, rapporterar Aftonbladet.

– Man kan säga att vi ska göra något nytt, men som bygger vidare på det som ”Go’kväll” är i dag, säger SVT:s Christina Hill till tidningen.

”Go’kväll” produceras av SVT Umeå och sänds tisdagar-fredagar i SVT1.

Men nu ska programmet alltså läggas ned och ersättas av ett annat program.

”Kommer känna igen sig”

Det nya programmet som ersätter ”Go’kväll” har inte fått något namn än, men börjar vid årsskiftet och kommer att sändas mellan 16.00 och 19.30.

– Tittarna kommer att känna igen sig i innehållet, men under en ny titel kommer vi att utöka sändningstiden, ganska rejält och börja direktsända i stället varje vardag och lördag, säger Christina Hill.

Men många kommer kanske ändå sakna klassikern ”Go’kväll”, som alltså har visats i hela 28 år.

”Go’kväll” beskrivs som ett tv-magasin med intressanta gäster, reportage, matlagning med mera.

Farhågor i Umeå

Redan i höstas kom det emellertid signaler om att en förändring var på väg, vilket skapade en viss oro i tv-huset i Umeå där programmet görs, rapporterade DN.

– Det finns en del frågetecken, farhågor och känslor kopplat till detta, sade Johan Wiechel, sektionsordförande i den lokala fackklubben, till tidningen.

Och nu är nedläggningen alltså ett faktum, samtidigt som det står klart att ett nytt program ska göras.

Det nya programmet kommer att ha en huvudstudio i Stockholm, men mycket innehåll kommer fortfarande att komma från Umeå, enligt SVT.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen