Klassiskt rockband släpper första låten – på 16 år

2024 09 24

Rockgruppen The Cure släpper en ny låt för första gången på nästan två decennium.

Med klassiska hits som “Just Like Heaven”, “Boys Don’t Cry” och “Friday I’m in Love” har kanske det brittiska bandet från 1970-talet tyckt att det räcker.

Trots att The Cure turnerar regelbundet har man inte lanserat någon ny låt sedan “Dream” från 2008.

Men nu är det äntligen dags igen.

På torsdag släpper gruppen låten “Alone” – bandets första låt på 16 år.

– This is the end of every song that we sing, lyder ett utdrag från låten som har släppts på sociala medier.

– The fire burned out to ash, the stars grow dim with tears.

"Mest efterlängtade återkomsten"

Återkomsten beskrivs av The Guardian som en av de mest efterlängtade inom rockmusiken.

Det hade dock kunnat ske tidigare.

Redan 2014 var ett “systeralbum” till Dream på gång, men skrotades.

– Jag har knappt skrivit några ord sedan dess. Jag tror att det bara finns så många gånger man kan sjunga om vissa känslor, sade bandets sångare och låtskrivare Robert Smith till tidningen 2018.

 – Jag har försökt skriva låtar om något annat än vad jag kände, men de är torra, de är intellektuella, och det är inte jag.

"Det är jävligt bra"

Vid ungefär samma tidpunkt uteslöt dock inte Robert Smith att The Cure skulle släppa ny musik så småningom. Under 2019 jobbade man sedan hårt för att producera nytt material.

– Sångerna är typ 10-12 minuter långa. Vi spelade in 19 låtar, sade han till musikmagasinet Rolling Stone.

– Vi bara spelade musik i tre veckor. Och det är jättebra. Jag vet att alla säger det, men det är verkligen jävligt bra. Det är så mörkt. Det är otroligt intensivt. 

Då kan hela albumet släppas

Men därefter blev det tyst. Först 2022 meddelade The Cure att det nya albumet fått en titel: Songs of a Lost World.

På albumet återfinns sannolikt Alone, även om det inte är officiellt än. Titeln tycks vara oförändrad, uppger The Guardian.

Den nya låten släpps på Mary Anne Hobbs BBC Radio 6 Music Show vid lunchtid på torsdag.

Albumet som helhet tros lanseras 1 november 2024, men det är inte officiellt.

Foto: Momento Mori

Text: Redaktionen


Storbritannien och Frankrike har släppt bomber

2026 01 04

Storbritannien och Frankrike har bombat ett land i Mellanöstern.

Storbritannien och Frankrike har genomfört en gemensam flygattack mot en misstänkt islamistisk militant anläggning i norra Syrien.

Detta i vad försvarsmyndigheterna beskriver som ett led i kampen mot en möjlig återuppgång av Islamiska staten, rapporterar Reuters.

Gemensam luftoperation

På lördagskvällen genomförde Storbritanniens och Frankrikes flygvapen en gemensam operation mot en underjordisk anläggning i bergen norr om Palmyra i centrala Syrien.

Anläggningen tros tidigare ha använts av den islamistiska extremistgruppen Islamiska staten för att lagra vapen och sprängämnen.

Enligt försvarsministeriet i London användes precisionstyrda Paveway IV‑bomber för att slå mot flera tillfartstunnlar till den misstänkta vapendepån, och de första bedömningarna tyder på att målet träffades framgångsrikt.

LÄS MER: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

”Står axel‑vid‑axel”

Storbritanniens försvarsminister, John Healey, underströk operationens syfte i ett officiellt uttalande.

– Denna aktion visar vår ledarskapsförmåga och vår beslutsamhet att stå axel vid axel med våra allierade för att förhindra en återuppståndelse av Daesh och deras farliga, våldsamma ideologier i Mellanöstern.

Ministern tackade också de militära styrkor som deltog i operationen för deras professionalism och mod, och betonade att attacken genomfördes utan risk för civilbefolkningen i området.

– Den här insatsen, för att stoppa farliga terrorister som hotar vårt sätt att leva, visar att våra väpnade styrkor alltid är redo att agera – både för att hålla Storbritannien säkert hemma och starkt utomlands, säger han.

Enligt brittiska regeringskällor har området runt målet varit obebott, och alla flygplan har återvänt säkert efter uppdraget.

USA bombar IS‑mål

Samtidigt har USA intensifierat sin egen kamp mot Islamiska staten.

För några veckor sedan svarade de amerikanska styrkorna på en dödlig IS‑attack mot amerikansk personal i Syrien genom att slå ut över 70 mål kopplade till IS runt om i centrala Syrien.

USA:s militära ledning beskrev insatsen som en ”mycket allvarlig vedergällning” efter att flera amerikanska soldater och en civilt anställd tolk dödats i en attack nära Palmyra i december.

LÄS MER: Skräckregim erkänner – de som protesterar har rätt

Foto: Sgt M Ammons USAF-U.S. Department of Defense 

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen