Swish varnar användare: Se upp för det här meddelandet
Betaltjänsten Swish går ut med en varning till alla användare.
Just nu får många svenskar ett textmeddelande som ser ut att komma från företaget.
– SWISH: Din Swish-verifiering är inte slutförd. För att undvika begränsningar av ditt konto vänligen slutför verifieringen här, står det i sms:et.
I slutet av meddelande förekommer en länk som användare uppmanas att klicka på.
Vad som händer om man klickar på länken är oklart, men det är fastställt att det handlar om ett bedrägeri. Textmeddelandet kommer inte från Swish, rapporterar Expressen med hänvisning till betaltjänsten.
”Svara inte”
Swishs kommunikationschef Jenny Ragnartz bekräftar att företaget inte står bakom sms-meddelandet.
– Det som är viktigt för användarna att veta är att vi på Swish aldrig ringer upp eller sms:ar dem. Om någon kontaktar en användare och uppger att de kommer från Swish är det viktigt att de inte svarar på sms:et, inte klickar på några länkar och avslutar samtalet om någon ringer upp, säger hon till tidningen.
Användare som känner sig oroliga uppmanas att kontakta sin bank och göra en polisanmälan.
LÄS MER: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många
Nytt bedrägeri
Swish har tidigare varnat för bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att representera betaltjänsten. Det bluffmeddelandet som nu cirkulerar har dock inte uppmärksammats tidigare. Mycket tyder därför på att det rör sig om ett helt nytt bedrägeriförsök.
Den viktigaste motåtgärden är att aldrig svara eller klicka på länkar i sms eller mejl där användaren utger sig för att representera ett företag eller en myndighet.
– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish på sin hemsida.
LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg
Foto: Swish pressbild
Text: Redaktionen