14 mars 2026

Kinesisk delegation stoppad av Sverige

2023 09 01

En kinesisk delegation har stoppats från ett besök i Sverige.

Delegationen med flera kinesiska myndighetspersoner försökte genom en svensk kontakt boka ett studiebesök i svenska bergrum.

Besöket var planerat till nästa vecka. Delegationen planerade bland annat att besöka Kungliga bibliotekets underjordiska rum.

Men delegationen stoppas.  

Flera myndigheter har sagt nej.

Planerna var dock mycket långt gångna. Besöket har stoppats i sista stund, rapporterar SR Ekot.

Flera aktörer – hänvisar till Säpo

Region Stockholm är en av flera aktörer som sagt nej till den kinesiska delegationen.

– Det skedde med en uttrycklig hänvisning till att Säpo konstaterat att Kina bedriver underrättelseverksamhet i Sverige, uppger SR.

Ville besöka internetleverantör

Det är inte bara myndigheter som stoppat de kinesiska studiebesöken.

Internetleverantören Bahnhof har avvisat en grupp från Hong Kong som ville besöka företagets säkerhetsklassade datahall.

Företaget kontaktades av en svensk konsult inom bergteknik som framförde gruppens förfrågan.

– Efter några följdfrågor visade det sig att den kinesiska  ”gruppen” var en 21 man stor delegation  regeringstjänstemän från en rad hongkongesiska, det vill säga kinesiska, departement. Däribland ”Office of the Government Chief Information Officer (HKSAR)”, uppger Bahnhof i ett pressmeddelande.

Den kinesiska delegationen ville även besöka Stockholms tunnelbanesystem.

Kontaktat Säpo

Bahnhof har kontaktat Säkerhetspolisen efter att man avböjt den kinesiska förfrågan från den svenska konsulten. 

– Att representanter för en totalitär diktatur vill inspektera vårt datacenter hör till ovanligheterna. Vi tackade naturligtvis nej till besöket av säkerhetsmässiga skäl, och med hänsyn till det rådande omvärldsläget. Vi har också kontaktat Säkerhetspolisen och bistått med listan på samtliga 21 personer i delegationen, skriver internetleverantören och tillägger:

– Vi tvivlar inte på att konsulten agerar i god tro, men när det gäller Kina får man helt enkelt inte vara godtrogen. Vi vill därför rikta oss till alla konsulter, forskare, frivilliga och föreningsstyrelser – det är bra att ni är engagerade! Men var inte naiva.

Foto: A. Luengo

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Kan komma 60 millimeter – varning i fyra län

2026 07 17

SMHI varnar för massivt regn.

SMHI varnar för kraftiga skyfall i delar av Sverige.

Stora regnmängder väntas dra in på kort tid som kan orsaka översvämningar och problem i trafiken.

Kraftiga skyfall

Ett kraftigt regnområde drar in över Sverige till helgen.

SMHI har nu utfärdat en varning för skyfallsliknande regn i fyra län.

De områden som pekas ut är Västra Götalands län samt delar av Jönköpings, Örebro och Värmlands län.

– Under lördagen väntas omslag till svalare och ostadigare väder i samband med ett lågtryck som kommer in. Fram på dagen väntas på flera håll kraftiga regnskurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, upp mot 30-60 mm, meddelar vädermyndigheten.

Regnområdet väntas komma in under lördagsförmiddagen, omkring klockan 10, och SMHI:s varning gäller fram till klockan 22.

Det blir en tydlig förändring efter den senaste veckans varma väder, då temperaturerna har legat nära 30 grader.

LÄS MER: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Risk för översvämningar

De stora regnmängderna kan skapa problem för både boende och trafikanter.

SMHI varnar för att vatten snabbt kan samlas i lågt liggande områden, källare, viadukter och på vägar.

– Det kommer förekomma stora lokala variationer och det är osäkert var de största regnmängderna kommer hamna, skriver SMHI i sin varning.

Under söndagen får Götaland, större delen av Svealand sydligaste Norrland fortsatt regn eller skurar.

I nordvästligaste Svealand och övriga Norrland väntas fortsatt stabilare väderförhållanden och sol varvat med moln.

Åskoväder kan dra in

I samband med de kraftiga skurarna finns även risk för åska.

Bilister uppmanas att vara försiktiga eftersom kraftigt regn kan ge sämre sikt och ökad risk för vattenplaning.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, uppger SMHI.

Väderläget kan förändras snabbt och SMHI uppmanar allmänheten att hålla koll på uppdaterade varningar.

Vid kraftiga regn kan varningarna både ändras och utökas beroende på hur ovädret utvecklas.

LÄS MER: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: E. Triguba

Text. Redaktionen