Kinas nya supervapen – USA redo för motdrag

2024 10 26

Oron stiger för Kinas förmåga att attackera och sänka fartyg i Stilla Havet.

Relationen mellan USA och Kina är alltjämt mycket spänd och frostig.

Från amerikanskt håll oroar man sig för Kinas  växande militära förmåga och det handlar bland annat om nya och hypermoderna vapen inom den kinesiska diktaturens flotta.

Det rapporterar nyhetsbyrån Reuters som slår fast att Kina kan passa på att eskalera läget då världens blickar är riktade mot Ukraina och Mellanöstern.

Kan sänka skepp

USA oroar sig bland annat för att Kina kommer att använda hypersoniska vapen för att sänka skepp i Stilla havet.

Därför har U.S. Navy nu långtgående planer på att beväpna några av sina fartyg med Patriot-interceptormissiler.

Det uppger två höga tjänstemän från den amerikanska militären för nyhetsbyrån.

Samtidigt bygger USA strategiska allianser i Kinas närområde.

– USA har utsett Japan – en nyckelallierad – till platsen för att gemensamt producera Patriomissiler, rapporterar Reuters.

Vill ligga steget före

Kina gör stora framsteg inom vapenteknologi, bland annat när det gäller så kallade hypersoniska vapen.

USA bemöter detta bland annat genom att integrera Lockheed Martin-missiler med fartygens luftförsvar.

Efterfrågan på interceptormissiler är enorm, förklarar missilexperten Tom Karako vid Center for Strategic and International Studies i Washington.

– Det är ett stort intresse från utländska regeringar och USA:s armé vill mer än fördubbla produktionen kommande år, säger han till Reuters.

Detta i ett läge då spänningen stiger i Stilla havsområdet, i takt med att Kina moderniserar sin militär.

Samtidigt har man från amerikanskt håll genomfört framgångsrika missilförsvarsinsatser i bland annat Mellanöstern, enligt nyhetsbyrån.

Spänt läge

Kina har skapat stor oro i världen på senare år, bland annat genom sitt agerande gentemot Taiwan.

Nyligen rapporterades till exempel om kinesiska hangarfartyg som närmade sig Taiwans södra sida.

Foto: Wikipedia

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 14

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen