Kinas agerande skapar panik – ”Hotar USA”

2025 03 22

Det amerikanska utrikesdepartementet gör ovanligt skarpa kommentarer om ett specifikt hot från Kina.

Maktkampen mellan USA och Kina har intensifierats sedan Donald Trump blev amerikansk president.

Från amerikanskt håll finns det alltjämt en stor oro över hur den kinesiska regimen expanderar sin makt, inte minst i den så kallade västra hemisfären eller västra halvklotet.

Nu varnar USA:s utrikesdepartement i ovanligt starka ordalag om hotet från Kina.

”Kan inte ha mer inflytande än vi”

Utrikesdepartementet understryker att utrikesminister Marco Rubio har sagt att USA inte är redo att acceptera ett växande kinesiskt inflytande i Syd- och Nordamerika, rapporterar Newsweek.

Från amerikanskt håll börjar man visa tecken på en viss panik över hur Kina stärker sina intressen i den västra hemisfären.

– Som utrikesminister Rubio har sagt så kan vi inte leva i en värld där Kina har mer inflytande och mer närvaro än vi har i vår region. Det kinesiska kommunistpartiets växande roll på västra halvklotet hotar USA:s intressen, säger en talesperson för utrikesdepartementet, enligt tidningen.

Den västra hemisfären motsvarar Nordamerika, Sydamerika, Grönland, delar av nordvästra Afrika och cirka halva Antarktis.

Militär och civil användning

Frågan har bland annat aktualiserats av rapporter om att Kina planerar ett gemensamt rymdobservatorium tillsammans med Chile.

Delar av projektet tycks dock ligga utanför chilenska myndigheters kontroll och kan ha dubbla användningsområden; både militära och civila, rapporterar tidningen.

Chile har nu meddelat att avtalet ska granskas.

Hur som helst så är det ännu ett exempel på hur Kina expanderar sin makt i den västra hemisfären, vilket alltså väcker mycket stor oro i USA.

Kina har byggt eller förvärvat kritisk infrastruktur bland annat i Latinamerika. Det handlar bland annat om hamnar i Panama och Peru, men också om alltifrån vägar och dammar till elnät, enligt tidningen.

Det kinesiska agerandet uppfattas som ett hot mot USA, och president Donald Trump har lagt stort fokus på USA:s intresse av att geopolitiskt kontrollera det västra halvklotet, bland annat genom att göra anspråk på Grönland och Panamakanalen, men också genom att skärpa tonen mot Kina.

Foto: Gage Skidmore resp Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen