Kina ställer ultimatum till omvärlden

2025 04 21

Det land som kommer överens med USA på Kinas bekostnad kommer att få smaka på motåtgärder.

Så lyder ett hätskt uttalande från det kinesiska handelsdepartementet på måndagen.

Beskedet kommer efter att Trumpregeringen i USA inlett förhandlingar med både Japan och snart Sydkorea om de omtalade tullarna.

Utspelet är en skärpning i den kinesiska retoriken i ett handelskrig som eskalerar allt mer, rapporterar Reuters.

– [Kina] kommer att vidta motåtgärder på ett beslutsamt och ömsesidigt sätt, lyder uttalandet från Peking enligt nyhetsbyrån.

Ett svar

Kinas varning är ett svar på uppgifter från Bloomberg om att USA försöker pressa nationer, som vill förhandla om undantag eller sänkta tullar, att begränsa handeln med Kina.

Förra veckan uppgav Wall Street Journal att Trumpadministrationen avser att utnyttja förhandlingarna för att få de berörda länderna att isolera Kina ekonomiskt.

Över 70 länder står i kö för att förhandla med Trump, enligt tidningen.

– Blidkande kan inte skapa fred, och kompromisser kan inte tjäna någon respekt. Kina anser att alla parter bör stå på rättvisans sida och bör försvara internationella ekonomiska handelsmässiga regler och det multilaterala handelssystemet, framhåller talespersonen från Kinas handelsdepartement.,

"Vill verkligen inte välja"

Trump meddelade förra veckan att tullarna gentemot Kina ligger på 145 procent. För vissa varor gäller 245 procent, enligt AP. De flesta andra länder har tullar på tio procent fram till juli.

– Japan vill verkligen inte välja mellan USA och Kina, säger Jesper Koll från den japanska operatören för onlinehandelsplattformen Monex Group till BBC.

– Om man sätter siffror på det kommer cirka 20 procent av Japans lönsamhet från USA, cirka 15 procent kommer från Kina, säger han.

Kina har svarat USA med tullar på 125 procent. 

LÄS MER: Bakslag för Trump – “Värsta i hans karriär”

Trump: Den med guldet bestämmer reglerna

Många experter och ekonomer har kritiserat de amerikanska tullbeskeden som skakat om börsen de senaste veckorna.

Donald Trump skrev igår kväll på sin sociala medieplattform Truth Social att “den som har guldet bestämmer reglerna”.

– Affärsmännen som kritiserar tullar är dåliga på affärer och riktigt dåliga på politik. De förstår inte att jag är den bästa vän som USA:s kapitalism någonsin har haft, framhåller Trump.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Government of Russia

Text: Redaktionen


23 januari 2026

UPPGIFTER: Finsk militär utklassade USA

2026 01 23

Amerikanska soldater ska ha förödmjukats av finska kollegor.

USA:s president Donald Trump hävdar att det bara är USA som kan försvara områden som Grönland och Arktis.

Men när amerikanska styrkor ställdes mot finländska reservister vid en Natoövning förra året blev amerikanerna förödmjukade, enligt militära källor.

”Ombads ta det lugnt”

Händelsen ska ha inträffat i samband med Natoövningen Joint Viking i Nordnorge, som ägde rum i mars 2025, rapporterar Iltalehti.

I övningen spelade finska reservister rollen som anfallsstyrka, medan amerikanska styrkor skulle spela rollen som försvarare.

Men amerikanerna blev förödmjukade av finländarna, enligt tidningen, som hänvisar till en källa i The Times.

– Finska reservister ombads ta det lugnt under Natoövningen. De amerikanska soldaterna ansåg att förlusterna var alltför förödmjukande, uppger tidningen.

Det var övningsledaren som bad finländarna att ta det lite lugnare och ”sluta besegra amerikanerna”, eftersom förlusterna ansågs vara demoraliserande för de amerikanska trupperna, enligt en militär källa.

LÄS OCKSÅ: Orbán har upptäckt "hemlighet" - "Kommer förstöra EU"

Behöver europeisk expertis

Händelsen var ingen tillfällighet, uppger tidningen.

Europeiska länder som Finland, Norge och Storbritannien anses ha mer kunskap om att operera i kalla förhållanden.

USA anses ha problem med sin arktiska militära expertis, uppger The Times.

Därför spelar de europeiska Nato-allierade en nyckelroll när det gäller säkerheten i Arktisregionen, enligt tidningens källor.

USA uppges vara beroende av finsk expertis och teknologi, exempelvis isbrytarteknologi, för att klara av arktisk krigföring.

Frågan har aktualiserats efter att Donald Trump gjort anspråk på Grönland.

Trump hävdar att det finns ett allvarligt säkerhetshot mot Grönland från Ryssland och Kina, och att bara USA kan försvara ön.

Experter har också ifrågasatt Trumps påståenden om ett akut och växande hot mot ön. Ryssland anses vara alltför upptaget av kriget i Ukraina för att kunna ägna sig åt Arktisregionen, vilket innebär att hotbilden snarast kan ha minskat.

LÄS OCKSÅ: Jättemiss i Moskva - ryssarna avslöjade

Foto: Nato

Text: Redaktionen


24 januari 2026

Öppnar för skattehöjning – nytt besked från regeringen

2026 01 24

Skattepolitiken är alltid aktuell, särskilt när det närmar sig val.

Tidöpartierna har, både inför och under mandatperioden, fastslagit behovet av att minska svenskarnas kostnader och öka köpkraften.

Det var också ett stort fokus när budgeten för 2026 presenterades i höstas.

– Det har varit tufft ekonomiskt att vara svensk de senaste åren, uppgav regeringen då.

– Samarbetspartierna kommer därför i budgetpropositionen för 2026 föreslå flera åtgärder för att stärka människors plånböcker. Det handlar om ytterligare sänkt skatt på arbete och pension, sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning, sänkt elskatt, ett nytt högkostnadsskydd mot höga elpriser och förslag för att sänka förskole- och fritidshemsavgift.

Matmomsen sänks

En annan skatt som sänks den 1 april är matmomsen som går från tolv till sex procent.

Beslutet om den sänkta matmomsen sträcker sig till slutet av 2027.

Nu ger finansminister Elisabeth Svantesson (M) besked om vad som kommer hända sen.

Regeringens utgångspunkt är att matmomsen ska höjas igen 2028.

– Det kommer den regeringen som är då få svara på då, men min utgångspunkt är att det här är tillfälligt för att få igång ekonomin, så att vi inte fastnar i den här lågkonjunkturen som faktiskt ställer till ganska mycket oreda, säger Elisabeth Svantesson, till SR.

LÄS OCKSÅ: Tung dom från Kristersson - uppmaning inför "kommande dagarna"

Känslig höjning

En höjning av matmomsen kan vara känslig, beroende på den ekonomiska utvecklingen för hushållen.

Men finansministern tror ändå att det är vägen framåt.

– Ja, det tror jag, om det krävs för att också framåt för att göra det som behövs, säger hon till radion.

Kommer kontrollera matpriserna

Syftet med den sänkta matmomsen är att priserna ska bli lägre för svenska hushåll.

För att säkerställa att matbutikerna verkligen anpassar priserna har Konsumentverket och Konjunkturinstitutet fått uppdraget att följa och analysera prisutvecklingen.

– Erfarenheter från såväl Sverige som andra länder visar att sänkt matmoms ger lägre priser. Genom att tillsätta en matpriskommission säkrar vi att sänkningen får genomslag i plånböckerna och håller i sig över tid, säger civilminister Erik Slottner (KD), i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Solcellsbolag går i konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Reaktionen