11 maj 2026

Kina ställer ultimatum till omvärlden

2025 04 21

Det land som kommer överens med USA på Kinas bekostnad kommer att få smaka på motåtgärder.

Så lyder ett hätskt uttalande från det kinesiska handelsdepartementet på måndagen.

Beskedet kommer efter att Trumpregeringen i USA inlett förhandlingar med både Japan och snart Sydkorea om de omtalade tullarna.

Utspelet är en skärpning i den kinesiska retoriken i ett handelskrig som eskalerar allt mer, rapporterar Reuters.

– [Kina] kommer att vidta motåtgärder på ett beslutsamt och ömsesidigt sätt, lyder uttalandet från Peking enligt nyhetsbyrån.

Ett svar

Kinas varning är ett svar på uppgifter från Bloomberg om att USA försöker pressa nationer, som vill förhandla om undantag eller sänkta tullar, att begränsa handeln med Kina.

Förra veckan uppgav Wall Street Journal att Trumpadministrationen avser att utnyttja förhandlingarna för att få de berörda länderna att isolera Kina ekonomiskt.

Över 70 länder står i kö för att förhandla med Trump, enligt tidningen.

– Blidkande kan inte skapa fred, och kompromisser kan inte tjäna någon respekt. Kina anser att alla parter bör stå på rättvisans sida och bör försvara internationella ekonomiska handelsmässiga regler och det multilaterala handelssystemet, framhåller talespersonen från Kinas handelsdepartement.,

"Vill verkligen inte välja"

Trump meddelade förra veckan att tullarna gentemot Kina ligger på 145 procent. För vissa varor gäller 245 procent, enligt AP. De flesta andra länder har tullar på tio procent fram till juli.

– Japan vill verkligen inte välja mellan USA och Kina, säger Jesper Koll från den japanska operatören för onlinehandelsplattformen Monex Group till BBC.

– Om man sätter siffror på det kommer cirka 20 procent av Japans lönsamhet från USA, cirka 15 procent kommer från Kina, säger han.

Kina har svarat USA med tullar på 125 procent. 

LÄS MER: Bakslag för Trump – “Värsta i hans karriär”

Trump: Den med guldet bestämmer reglerna

Många experter och ekonomer har kritiserat de amerikanska tullbeskeden som skakat om börsen de senaste veckorna.

Donald Trump skrev igår kväll på sin sociala medieplattform Truth Social att “den som har guldet bestämmer reglerna”.

– Affärsmännen som kritiserar tullar är dåliga på affärer och riktigt dåliga på politik. De förstår inte att jag är den bästa vän som USA:s kapitalism någonsin har haft, framhåller Trump.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Government of Russia

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen