11 maj 2026

Kina ställer ultimatum till omvärlden

2025 04 21

Det land som kommer överens med USA på Kinas bekostnad kommer att få smaka på motåtgärder.

Så lyder ett hätskt uttalande från det kinesiska handelsdepartementet på måndagen.

Beskedet kommer efter att Trumpregeringen i USA inlett förhandlingar med både Japan och snart Sydkorea om de omtalade tullarna.

Utspelet är en skärpning i den kinesiska retoriken i ett handelskrig som eskalerar allt mer, rapporterar Reuters.

– [Kina] kommer att vidta motåtgärder på ett beslutsamt och ömsesidigt sätt, lyder uttalandet från Peking enligt nyhetsbyrån.

Ett svar

Kinas varning är ett svar på uppgifter från Bloomberg om att USA försöker pressa nationer, som vill förhandla om undantag eller sänkta tullar, att begränsa handeln med Kina.

Förra veckan uppgav Wall Street Journal att Trumpadministrationen avser att utnyttja förhandlingarna för att få de berörda länderna att isolera Kina ekonomiskt.

Över 70 länder står i kö för att förhandla med Trump, enligt tidningen.

– Blidkande kan inte skapa fred, och kompromisser kan inte tjäna någon respekt. Kina anser att alla parter bör stå på rättvisans sida och bör försvara internationella ekonomiska handelsmässiga regler och det multilaterala handelssystemet, framhåller talespersonen från Kinas handelsdepartement.,

"Vill verkligen inte välja"

Trump meddelade förra veckan att tullarna gentemot Kina ligger på 145 procent. För vissa varor gäller 245 procent, enligt AP. De flesta andra länder har tullar på tio procent fram till juli.

– Japan vill verkligen inte välja mellan USA och Kina, säger Jesper Koll från den japanska operatören för onlinehandelsplattformen Monex Group till BBC.

– Om man sätter siffror på det kommer cirka 20 procent av Japans lönsamhet från USA, cirka 15 procent kommer från Kina, säger han.

Kina har svarat USA med tullar på 125 procent. 

LÄS MER: Bakslag för Trump – “Värsta i hans karriär”

Trump: Den med guldet bestämmer reglerna

Många experter och ekonomer har kritiserat de amerikanska tullbeskeden som skakat om börsen de senaste veckorna.

Donald Trump skrev igår kväll på sin sociala medieplattform Truth Social att “den som har guldet bestämmer reglerna”.

– Affärsmännen som kritiserar tullar är dåliga på affärer och riktigt dåliga på politik. De förstår inte att jag är den bästa vän som USA:s kapitalism någonsin har haft, framhåller Trump.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Government of Russia

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen