Kina slår tillbaka mot Ukraina

2025 04 18

Kina slår tillbaka mot Zelenskyjs nya anklagelser.

Under torsdagen uppgav Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina har bevis för kinesisk inblandning i kriget.

– Vi tror att kinesiska företrädare är inblandade i tillverkningen av vissa vapen på Rysslands territorium, sade han.

Nu slår Kina tillbaka mot påståendet, rapporterar Kyiv Independent.

Slår tillbaka

Kinas utrikesdepartement avfärdar nu president Volodymyr Zelenskys anklagelse om att Peking levererar vapen till Ryssland och kallar påståendet ”grundlöst”.

Utrikesdepartementets talesperson Lin Jian avvisar påståendena vid en presskonferens och säger att Kina aldrig har gjort dödliga vapen tillgängliga för någon part i kriget.

“Har bevis”

Den ukrainske presidenten noterade att Ukrainas säkerhetstjänst SBU och underrättelsetjänsterna har bevis för kinesisk inblandning i vapenproduktion på ryskt territorium.

Lin svarar att Peking ”motsätter sig grundlösa anklagelser och politisk manipulation” och vidhåller att Kina är fast beslutet att främja vapenvila och uppmuntra till fredssamtal.

Hur blir det med förhandlingarna?

Vad som blir av fredsförhandlingarna är dock oklart.

USA tycks börja tröttna på saktfärdigheten, och utrikesminister Marco Rubio säger på fredagen att USA är redo att dra sig ur processen om man inte kommer någonstans.

Det rapporterar Reuters.

Kan dra sig ur

USA kommer att sluta försöka förhandla fram en fredsuppgörelse mellan Ryssland och Ukraina inom några dagar om det inte finns tydliga tecken på att en uppgörelse kan nås, säger USA:s utrikesminister Marco Rubio.

Rubio, som talar i Paris efter att ha träffat europeiska och ukrainska ledare, säger att president Donald Trump fortfarande är intresserad av ett avtal men att han har många andra prioriteringar runt om i världen och är villig att gå vidare om det inte kommer tecken på framsteg.

USA kan alltså komma att dra sig ur fredsprocessen om inga påtagliga framsteg kommer inom kort.

Det är oklart vad landets roll i det hela kommer att bli om det sker.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Europeisk ledare ska träffa Trump – efter jättebråk

2025 06 01

En av Europas viktigaste ledare ska träffa Donald Trump i veckan, efter ett stort bråk med Trumpadministrationen.

Relationen mellan USA och Europa har varit minst sagt infekterad sedan Donald Trump återvände till Vita huset.

Flera representanter för Trumpadministrationen har riktat mycket hårda ord dels mot hela Europa, dels mot enskilda länder.

Nu väntar ett spänt möte mellan Trump och Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Har bråkat med Trumpadministrationen

Friedrich Merz ska resa till Washington nästa vecka, rapporterar Politico.

Merz och Trump kommer att träffas på torsdag och bland annat diskutera kriget i Ukraina, Mellanöstern och handelspolitik, enligt tidningen.

Mötet äger rum i Vita huset och är Merz första möte med Trump sedan han tillträdde som förbundskansler.

Det ser ut att kunna bli ett spänt möte, efter att båda länderna gjort skarpa uttalanden mot varandra de senaste månaderna.

Friedrich Merz har varit inblandad i flera ordbråk med Trumpadministrationen.

Både USA:s utrikesminister Marco Rubio och vicepresident JD Vance har attackerat Tyskland med anledning av att tysk underrättelsetjänst har stämplat högerpopulistiska AfD (Alternative für Deutschland) som en högerextrem organisation.

Detta har fått Merz att reagera.

– Vi har i stort sett hållit oss utanför den amerikanska valkampanjen de senaste åren, och det inkluderar mig personligen, sade Merz tidigare i år, enligt tidningen.

Merz tillade att han hade skickat ett tydligt budskap till representanter för den amerikanska administrationen:

– Vi har inte tagit ställning för någon av kandidaterna. Och jag ber er att acceptera det i gengäld, säger Merz.

Mycket att prata om

Trump och Merz har talats vid i telefon vid två tillfällen. Men nästa vecka kommer de alltså att ha sitt första officiella möte.

Relationen mellan USA och Europa har länge varit spänd, bland annat med anledning av vicepresidenten JD Vance frontalangrepp mot Europa vid säkerhetskonferensen i München tidigare i år.

Dessutom har USA inlett ett handelskrig samt kritiserat Europas länder för att de inte tar ett tillräckligt stort ansvar för sin egen säkerhet.

Trump och Merz lär därför ha mycket att prata om, och det finns risk för en spänd stämning i Vita huset på torsdag.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Världskänt rockband i blåsväder

2025 06 01

Ett av världens mest kända rockband har hamnat i blåsväder.

Metallica är ett av världens mest populära band, och har i snitt över 28 miljoner lyssnare i månaden på Spotify.

Men nu har det populära heavy metal-bandet hamnat i blåsväder.

En tidigare bandmedlem riktar allvarliga anklagelser mot det ikoniska rockbandet.

Anklagar Metallica

Dave Mustaine var medlem i Metallica åren 1981-83, innan han gick vidare och blev frontfigur i det egna bandet Megadeth.

Nu anklagar Mustaine sitt forna band Metallica för plagiat, rapporterar NME.

Mustaine menar att Metallica har stulit riffet till bandets absolut största hit.

Det handlar om låten ”Enter Sandman”, som släpptes 1991 och idag har 1,7 miljarder lyssningar på Spotify.

Under sin medverkan i The Shawn Ryan Show riktar Mustaine hårda ord mot Metallica, och hävdar att riffet i ”Enter Sandman” har stulits från bandet Excel och deras låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

– Vi [Megadeth] kanske inte är lika stora som dem. Helvete, deras största låt, ”Enter Sandman” – sök upp bandet Excel nu direkt… Sök upp deras låt, säger Mustaine.

Flera jämförelser

Det är inte första gången som Metallicas megahit ”Enter Sandman” jämförs med det betydligt mindre kända bandet Excels låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

Jämförelser har gjorts i många år, och inte bara gällande riffet. Många anser att det finns flera likheter mellan låtarna, enligt tidningen.

Bandet Excel har till och med övervägt att stämma Metallica, men har inte gjort slag i saken.

Men nu menar alltså även den tidigare bandmedlemmen Mustaine att låten är stulen. Mustaine själv hade lämnat bandet när låten skrevs.

Anser sig orättvist behandlad

I intervjun fäller Dave Mustaine också flera andra bittra kommentarer om Metallica, bland annat om det faktum att han tvingades sluta i bandet.

– Jag har sett till att aldrig säga att jag slutade, för jag ville att folk skulle veta att jag blev orättvist avskedad och att jag inte brydde mig ett dugg, säger han, enligt tidningen.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen