JUST NU: Kina rasar mot USA

2023 02 06

Kina anklagar USA för "urskillningslös användning av militärt våld" och för att ”eskalera spänningarna” mellan stormakterna.

Uttalandena kommer från den kinesiska utrikesministern Xie Feng och landets utrikesdepartement.

Ministern har lämnat in ett officiellt klagomål till USA:s ambassad i Peking efter att USA skjutit ner en mystisk kinesisk ballong som svävade över det amerikanska fastlandet i helgen.

Pentagon har beskrivit ballongen som ett övervakningsflygplan som kan manövreras.

Försvarsdepartementet befarar att ballongen har avvänts för att hämta in känslig information om USA. Ballongen uppges bland annat ha flugit över amerikanska militäranläggningar i Montana där kärnvapen finns utplacerade.

– En tydlig överträdelse av USA:s suveränitet, konstaterade USA:s utrikesminister Antony Blinken i lördags.

Kina hävdar att det rör sig om en väderballong som blåst ur kurs.

Kinesisk ilska

Ett amerikanskt stridsflygplan sköt ner den misstänkta spionballongen i lördags.

En aktion som får utrikesminister Xie Feng att gå i taket.

– Det finns tydlig fakta. Men USA har vägrat att lyssna och använder istället våld mot ett civilt luftskepp som var på väg att lämna amerikanskt luftrum. Det är en överträdelse som bryter mot andan i internationell rätt och internationell praxis, säger han enligt The Guardian.

Vidare anklagar Feng Washington för att utfärdat ett ”allvarligt slag” mot försöken att stabilisera relationen mellan stormakterna.

– Kina motsätter sig detta resolut och protesterar starkt mot det som inträffat. Vi uppmanar USA att avstå från att vidta ytterligare åtgärder som skadar Kinas intressen och eskalerar spänningarna, framhåller utrikesministern.

Det kinesiska utrikesdepartementet skriver i ett uttalande att nedskjutningen har testat ”USA:s uppriktighet när det gäller att stabilisera och förbättra relationerna mellan Kina och USA”.

– USA överdrev och förstorade incidenten medvetet. De använd till och med militärt våld och gick till attack. Det är oacceptabelt och oansvarigt, framhåller departementets talesperson Mao Ning.

Dyker efter vrakdelar

På måndagen inledde amerikanska dykare ett sökuppdrag efter ballongens delar.

Den kinesiska jätteballongen sköts ner ovanför Atlanten.

– Vi strävar efter att återvinna allt skräp och allt material som har ett underrättelsevärde, säger en amerikansk tjänsteman.

Ballongkontroversen inträffar mitt under en frostig period mellan USA och Kina.

Stormakterna är oense om ett antal frågor. Bland annat frågor gällande Taiwan, handel, Ryssland och mänskliga rättigheter.

Händelsen har fått den amerikanska utrikesministern Antony Blinken att skjuta upp sitt planerade besök i Peking.

Foto: B. Matangelo resp J. Hoehne

Text: Redaktionen


Dundersuccé för svensk tv-serie – toppar listan i 30 länder

2025 09 16

En svensk serie gör succé i över trettio länder.

En svensk Netflixserie har på kort tid fått ett stort internationellt genomslag.

Serien är med på topp 10 i en lång rad länder runt om i världen.

Det handlar om tv-serien ”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig”.

Gör dundersuccé

Netflixserien har Carla Sehn i huvudrollen och beskrivs som en romantisk dramaserie.

– Hon är en lite udda men framgångsrik kvinna i 30-årsåldern. Så varför har Amanda så svårt att hitta kärleken? Hon raggar sig igenom hela Malmö, men får aldrig till en andra dejt, heter det i Netflix beskrivning av serien.

Serien hade premiär i torsdags och ligger etta på topplistorna i Sverige, Norge, Estland och Danmark.

Men den finns även med på topp 10 över de mest sedda serierna i en lång rad andra länder, rapporterar Sydsvenskan.

Under den engelska titeln ”Diary of a ditched girl” finns serien med på topplistan i stora länder som Argentina, Frankrike, Spanien, Tyskland, Italien och Israel.

Totalt finns den alltså med på topp 10-listan i över 30 länder.

LÄS OCKSÅ: Svenskt företag säljs till USA - för 10 miljarder

”Känner sig otillräcklig”

Störst har succén dock varit i norra Europa.

I Norge och Danmark har den dominerat förstaplatsen sedan premiären, enligt tidningen. I Finland och Estland har den varit den mest streamade serien vissa dagar.

”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig” är baserad på en roman med samma namn av författaren Amanda Romare.

Serien handlar om hennes alter ego, 31-åriga Amanda som letar efter kärleken på olika dejtingappar och barer.

– Trots att hon känner sig ganska otillräcklig så vågar hon att köra på ändå. Hon är också omgiven av massa vänner som är stöttande i resan att hitta kärleken, säger Carla Sehn, som spelar rollen som Amanda, till TV4.

Förutom Carla Sehn medverkar bland annat Moah Madsen i rollen som Amandas syster.

”Halva Malmö består av killar som har dumpat mig” hade premiär i torsdags och finns att streama på Netflix.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook - inlägg tas inte bort

Foto: Jeeshoots.com

Text: Redaktionen


16 september 2025

JUST NU: Trump ger grönt ljus – jubel i Ukraina

2025 09 16

USA:s president Donald Trump har godkänt flera omfattande amerikanska vapenpaket till Ukraina.

Stödet finansieras av Nato och omfattar vapensystem som Ukraina länge har efterfrågat.

Enligt uppgifter till Reuters kommer leveranserna täcka Ukrainas ”mest akuta behov på slagfältet”.

– Det är det här sakerna vi har bett om. Det handlar om väldigt mycket, säger en ukrainsk källa till nyhetsbyrån.

Hundratals miljarder dollar

Varje stödpaket värderas till omkring 500 miljoner dollar.

– Leveranserna kommer att påbörjas snart. Washington återupptar vapenleveranser till Ukraina, men den här gången finansieras det av allierades regeringar, rapporterar Reuters.

En miljard dollar i månaden

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare uppgett att han vill få ett stöd på en miljard dollar per månad från europeiska allierade. Pengarna ska användas till inköp av amerikanska vapen, som Ukraina är helt beroende av.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Ska träffa med Trump

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppger att Trump och Zelenskyj kan komma att träffas nästa vecka. Mötet planeras att äga rum samtidigt som världsledare samlas i FN:s generalförsamling i New York.

Trump har inte kommenterat det påstådda mötet. I stället framhåller presidenten återigen att Zelenskyj måste gå med på en uppgörelse med Ryssland.

– Zelenskyj måste sluta ett avtal, säger Trump till reportrar enligt The Guardian.

Presidenten tillägger att ”det krävs två för att dansa tango” – en blinkning till Rysslands diktator Vladimir Putin som vägrar avsluta kriget i Ukraina.

– Det här är två personer, Zelenskyj och Putin, som hatar varandra. Det verkar som att jag måste sitta med i rummet eftersom de inte kan sitta i ett rum tillsammans. Det finns så mycket hat mellan dem, säger Trump.

LÄS OCKSÅ: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland 

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen