1dec2025

Kina avslöjat – direkt koppling till kriget

2023 03 17

Kina har skickat automatgevär, försvarsmateriel och drönardelar till den ryska armén.

Leveranserna gjordes under förra året.

Det avslöjar Politico med hänvisning till tulldata från ImportGenius.

– Leveranserna ägde rum mellan juni-december 2022, rapporterar nyhetssajten.

Arbetat i det tysta

Kina uppges ha arbetat i det tysta under en längre tid.

Diktaturen har skickat produkter med dubbla användningsområden till Moskva. 

– Peking har gjort detta för att bistå Moskva samtidigt som man undviker repressalier som tjänstemän i Washington och Europa har hotat med, framhåller Politico.

Men i slutet av 2022 inträffade ett trendbrott.

Då skickade ett av Kinas största statliga försvarsföretag, China North Industries Group Corporation Limited, 1 000 automatgevär av modellen CQ-A till Tekhkrim – ett ryskt företag som arbetar med den ryska staten och militären.

Det är inte klargjort om vapnen har använts av de ryska trupperna i Ukraina, men det är högst sannolikt. Den ryska armén är i ett stort behov av  nya vapen och ny ammunition.

Ny leverans

I slutet av 2022 inträffade ytterligare en stor militär leverans från Kina till Ryssland.

Peking skickade mer än 12 ton militär utrustning till Moskva. Främst via Turkiet, men enstaka transporter gick även via Kina och Förenande Arabemiraten.

En liten rysk distributör ska även ha tagit emot tolv försändelser med drönardelar, inklusive batterier och kameror, från den kinesiska drönartillverkaren DJI i november och december 2022.

DJI-drönare har upptäckts på slagfältet i Ukraina.

Unikt avslöjande

Enligt Politico är uppgifterna unika. 

– Det är den första bekräftelsen på att Kina skickar vapen och militär utrustning till ryska företag, framhåller nyhetssajten.

Nekar

Kina hävdar bestämt att landet inte försett varken Ukraina eller Ryssland med militära medel.

– Vi är inte en part i krisen och har inte tillhandahållit vapen till någondera sidan av konflikten, säger en talesperson för den kinesiska ambassaden i Washington till Politico.

Amerikansk varning

USA har varnat Kina för att förse Ryssland med vapen. 

Landets utrikesminister Antony Blinken har sagt att kinesiskt militärt stöd till Ryssland skulle få ”allvarliga konsekvenser”  för relationen till USA.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen