NORDEN: “Kentauren” upptäckt i Danmark – ny smittsam variant av covid-19

2022 07 14

En dansk person som besökt Sydeuropa har konstaterats bära på den nya varianten.

“Kentauren” kallas den nya undervarianten av omikron, eller formellt BA.2.75, som idag konstaterats i Danmark, rapporterar danska TV2.

Varianten har sedan tidigare fått stort fäste i framför allt Indien, men även i Tyskland, Storbritannien, Kanada och USA.

Anmärkningsvärd variant

Den här varianten ska enligt  experter vara särskilt anmärkningsvärd, eftersom den genomgått ovanligt många mutationer.

– Det kan betyda att den har en fördel gentemot en redan effektiv viruslinje, menar Stephen Griffin, virolog vid universitetet i Leeds, enligt The Guardian.

Kan utlösa ny våg

Søren Alexandersen, virusforskare och verksam vid Statens Serum Institut i Danmark, hävdar att “kentauren” kan vara början på en ny våg. 

– Det är klart att när det kommer en ny subvariant och den kan sprida sig, som vi ser i Indien och andra länder, då måste vi givetvis ägna särskild uppmärksamhet åt den, säger han till TV2.

Behöver inte vara farligare

Han tillägger att antikroppar och vaccin från tidigare infektioner inte nödvändigtvis hjälper, men understryker samtidigt att det inte finns anledning att tro att “kentauren” är farligare än andra omikronvarianter.

– Det finns minst en mutation i varianten, vilket gör att de antikroppar vi redan byggt upp knappast fungerar så bra som mot de tidigare varianterna, säger Søren Alexandersen.

BA.5 dominerar fortfarande

Det är dock för tidigt att avgöra om den nya varianten kommer att konkurrera ut den som dominerar i Norden, nämligen BA.5, uppger Sundhedsministeriet, Danmarks motsvarighet till Folkhälsomyndigheten.

– Just nu är det oklart om BA.2.75. är mer smittsam och undviker immunitet eller infektion och vaccination i högre grad än andra varianter, framhåller myndigheten på Twitter.

Skärpta munskyddskrav i 17 regioner

Smittspridningen av covid-19 har tagit fart i Sverige under de senaste veckorna.

För två dagar sedan framgick det att 17 av 21 svenska regioner har skärpt kraven på munskydd, vilket innebär att bland annat besökare på sjukhus måste bära mask när de hälsar på inlagda anhöriga.

Det är ju för att minska risken för överföring av smitta till patienter och vårdtagare men även mellan personal, säger Hans Bohman, smittskyddsläkare i Region Västernorrland, enligt Svenska Dagbladet.

Foto: Fusion Medical Animation

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen