SVERIGE: Kent Ekeroth gör comeback i SD

2022 09 23

Sverigedemokraten och den tidigare riksdagsledamoten Kent Ekeroth är tillbaka i politiken.

Uppdraget i fråga är som oppositionsråd i Region Dalarna, avslöjar Dala-Demokraten.

Beslutet togs under gårdagskvällen av 14 invalda SD-representanter i regionen.

Kent Ekeroth ska nu dela på rollen som partiets oppositionsråd i Dalarna tillsammans med P-O Ahlström.

Tillfrågades under sommaren

Men frågan hade redan ställts till Ekeroth långt tidigare än så.

– Det var i somras som jag tog kontakt med Kent och frågade om han ville jobba för oss i Dalarna, säger Kent Forschner Hell, gruppledare för SD i Borlänge.

Riksdagsledamot 2010-2018

Kent Ekeroth gick med i Sverigedemokraterna 2006 och redan vid partiets riksdagsdebut 2010 tog profilen plats som en av SD:s ledamöter.

Riksdagskarriären varade fram till 2018 då han inte längre fanns kvar på SD:s valbara lista inför valet.

Politikern har också suttit med i justitieutskottet, en plats han lämnade 2017 efter uppmaning av partiledaren Jimmie Åkesson.

– Om Jimmie nu känner så starkt att jag inte borde sitta i justitieutskottet så kommer jag lämna den platsen, sade Kent Ekeroth enligt Aftonbladet vid tillfället.

Blickar framåt efter skandal

Ekeroth var också inblandad i den så kallade järnrörsskandalen från 2010 tillsammans med partikollegorna Erik Almqvist och Christian Westling.

Huvudpersonen hoppas dock att händelsen, som avslöjades av Expressen 2012, inte ska ligga honom i fatet i kommande uppdrag.

– Jag tror det beror på vilken sida du står på. Den ena sidan ältar förstås detta medan andra faktiskt ser vad jag åstadkom i politiken i riksdagen. Sedan har jag som person utvecklats på många områden. Nu ser jag fram mot att jobba med sjukvården i Dalarna och att vi kommer att ha en bra dialog med alla partier i Region Dalarna, säger Kent Ekeroth till Dala-Demokraten.

"Drag i debatten"

Kent Ekeroth uppmärksammades flera gånger för sin retorik under tiden i riksdagen, och hamnade vid ett flertal tillfällen i blåsväder för hårda inlägg i debatterna.

Fredrik Trygg, gruppledare för SD i Dalarna, hoppas nu att det kan bli “drag i debatten” efter Ekeroths intåg.

Han säger också till DD att han inte vill kommentera den comebackande politikerns förflutna och att Ekeroth var en “visionär” under sina riksdagsår.

Verkat i Ungern

Efter att Kenth Ekeroth lämnade politiken levde han och bodde i Ungern, enligt ett avslöjande av Expressen från 2018.

Någonting han dock inte var särskilt sugen på att tala med tidningen om.

–Jag behöver inte berätta alla mina privata detaljer, vad jag gör eller inte gör i Ungern, sade Ekeroth då.

Avhoppande tvillingbror

SD-profilen har även en tvillingbror, Ted Ekeroth, som tidigare var aktiv inom Sverigedemokraterna.

Brodern var aktiv i SD i Lund och kandiderade bland annat till ordförandeposten för partiet i staden.

År 2017 hoppade Ted Ekeroth av sina politiska uppdrag efter skarp kritik av vad han beskrev som partiets strategi.

Foto: Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Nytt krav införs för pensionärer som kör bil

2026 06 14

Kraven för äldre bilförare höjs.

EU har klubbat igenom ett nytt körkortsdirektiv.

I direktivet ingår skärpta regler för äldre bilförare.

Kortare giltighetstid för äldre

EU är på väg att införa sitt fjärde körkortsdirektiv, där en av de mest uppmärksammade förändringarna gäller äldre bilförare.

För första gången får medlemsländer möjlighet att själva bestämma om körkort ska ha kortare giltighetstid för personer över 65 år.

Det innebär i praktiken tätare kontroller och fler krav för att få fortsätta köra bil.

– Det stämmer att det enligt direktivet finns en möjlighet att införa nationella regler om att ett körkorts giltighetstid kan förkortas för förare som är över 65 år, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till Carup.

I dag finns inga åldersbaserade begränsningar för körkort, och enligt Transportstyrelsen står frågan fortfarande öppen.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Läkarbesök kan bli krav

En central del i direktivet är att förkortad giltighetstid kan kopplas till medicinska kontroller.

Det innebär att äldre förare kan behöva genomgå regelbundna läkarbesök för att kunna få förnya sitt körkort.

– Innan en förare får sitt första körkort eller ansöker om förnyelse ska denne genomgå en medicinsk kontroll, inklusive tester av syn och hjärt- och kärlfunktion. EU-länder kan välja att ersätta den medicinska kontrollen för bilförare eller motorcyklister med självskattningsformulär eller andra bedömningssystem som utformas på nationell nivå, meddelar Europaparlamentet i ett uttalande.

Inget beslut taget

Hur detta direktiv ska införas i Sverige är dock ännu inte beslutat.

I Sverige krävs först en nationell utredning och därefter ett politiskt beslut.

Transportstyrelsen betonar att det ytterst är regeringen som avgör hur regelverket ska utformas.

Om reglerna införs i Sverige kan det innebära att äldre förare behöver genomgå regelbundna medicinska kontroller för att få behålla sitt körkort.

EU:s direktiv innehåller samtidigt ett krav på att åtgärderna inte får leda till generell åldersdiskriminering, utan ska baseras på individuella bedömningar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


Försäljning skjuter i höjden – alla köper samma teknikpryl

2026 06 13

En ny mätning från Power visar en tydlig trend under fotbolls-VM.

Svenskarna uppgraderar sina TV-apparater i rekordtempo.

Försäljningen av stora skärmar har exploderat den senaste veckan.

TV-skärmar säljer slut

Enligt siffror från elektronikkedjan Power ökade efterfrågan på stora TV-apparater kraftigt inför VM-starten.

Särskilt segmentet för riktigt stora skärmar sticker ut.

Försäljningen av 85-tums TV-apparater har enligt Power fördubblats jämfört med i fjol, och intresset för ännu större modeller växer snabbt.

– Det är de stora skärmarna som säljer mest nu. Folk vill ha VM-upplevelse hemma i vardagsrummet. När flera av Sveriges VM-matcher går mitt i natten är det nog många som väljer att uppgradera utrustningen hemma istället för att se matchen ute, säger Benny Humby, försäljningschef på Power.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Explosivt intresse

Utöver de redan populära 85-tummarna syns en ännu starkare trend i premiumsegmentet.

Power uppger att trafiken till företagets webbplats för TV-apparater mellan 98 och 115 tum har ökat med hela 402 procent.

– Aptiten på riktigt stora skärmar skjuter i höjden, uppger jätten.

Bevis i nyöppnad butik

Att intresset är på riktigt märktes tydligt under Powers öppning av sitt nya varuhus i Halmstad, under torsdagen.

Enligt företaget passerade omsättningen redan efter en timme en miljon kronor, och under dagen såldes över 100 TV-apparater innan lunch – med flera hundra totalt under dagen.

Power beskriver det som ett konkret bevis på den ökade efterfrågan för VM.

– Det känns riktigt bra, otroligt att folk stått här hela natten trots regnet. Jag är jätteglad över den här öppningen, säger Michell Chamoun, varuhuschef på POWER i Halmstad.

Även ljud- och teknikprodukter gick starkt under öppningsdagen, där varannan TV-kund också köpte en soundbar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: C Banks

Text: redaktionen