UPPGIFTER: Flygkrasch i Ryssland – många döda

2024 01 24

Ett flygplan uppges ha störtat i Ryssland.

Det rapporterar Reuters som refererar till uppgifter i ryska medier.

Nyheten har fått spridning efter att ett videoklipp börjat cirkulera online där ett plan faller från himlen.

En stor explosion syns när det träffar marken.

Uppgifter: 60 döda

Enligt samma uppgifter rör det sig om ett ryskt militärflygplan.

Det förekommer uppgifter om att ett 60-tal personer ska ha befunnit sig ombord och att samtliga ska ha omkommit.

Nyhetsbyrån uppger också att Rysslands försvarsdepartement gått ut med att 65 krigsfångar befann sig på planet.

Dessutom ska en besättning på sex personer och ytterligare tre personer varit ombord.

Ukrainska uppgifter: lastade robotar

Enligt den ukrainska tidningen Pravda, som hävnisar till källor från militären, sköts planet ned av Ukraian.

Dessa källor hävdade att planet fraktade robotar för luftförsvarssystemet S-300, robotar som Ryssland använder för att attackera Ukraina.

Båda uppgifterna är obekräftade.

Nära gränsen till Ukraina

Nedslagningen ska ha skett i regionen Belgorod, en av de ryska regionerna nära gränsen till Ukraina.

Olyckan har bland annat uppmärksammats av den ukrainska regeringen.

– Ryska Telegramkanaler rapporterar att ett ryskt II-76-plan kraschat in regionen Belgorod, framhäver president Volodmyr Zelenskys rådgivare Anton Gerashchenko på X.

Den lokala guvernören Vyacheslav Gladkov har hittills enbart gått ut med informationen om att en ospecificerad “incident” har inträffat i ett distrikt i regionen.

Platsen ska inspekteras.

Utsatts för attacker

Regionen Belgorod har från och till under kriget utsatts för frekventa attacker.

Under de senaste månaderna har de intensifierats och i december genomfördes ett missilangrepp som dödade 25 personer. 

I början av månaden började ryska myndigheter förbereda en massiv evakuering av minderåriga från just Belgorod.

Detta efter en ny attack 8 januari då tio “flygföremål” sköts ned över regionen, uppgav ryska myndigheter.

Enligt guvernören skeppades barnen från Belgorod till städer i norr, längre bort från gränsen i Ukraina.

Text: Redaktionen


Butikskedjan Power går ut med varning till kunder

2025 02 10

Butikskedjan Power varnar för bedrägerier och falska hemsidor.

Elektronikkedjan är ett av många företag som tvingas rikta den här typen av meddelanden till kunderna.

Bedrägerier ställer till med stora problem - och Power har märkt att deras varumärke används för att genomföra sådana brott.

Därför går kedjan nu ut med en varning till kunderna.

Power varnar

Så här lyder Powers varning:

– Just nu cirkulerar det bluff-SMS från avsändaren "Power" där ordernummer som börjar på 6 och ett falskt 08-nummer anges, varnar kedjan.

– POWER skickar enbart ut SMS med avsändare POWER (stora bokstäver), våra webbordrar börjar med nummer 21 och numret för att kontakta oss på via kundtjänst är 08 517 66 000. Kontrollera att SMS'et du fått stämmer överens med detta, annars är det falskt.

Även bedrägerisida

Power har även lagt märke till att det dyker upp bedrägerisidor.

– Just nu får vi in kunder som lagt ordrar på www.power-sverige.com. Detta är en bedrägerisida och inget som POWER står bakom. Power.se är den enda hemsidan som vi säljer produkter online på.

Olika typer

Power förklarar att bedragarna använder sig av olika typer av metoder för att lura folk.

– Bedragare kan försöka nå dig via mejl, telefonsamtal eller SMS och påstå att de representerar POWER Sverige, förklarar kedjan.

– Ett exempel kan vara att de ringer dig, utan att du haft tidigare kontakt, och utger sig för att vara från kundtjänst. De kan be om personlig information, lösenord eller annan känslig information.

Leveranser och sociala medier

Power varnar även för leveransbedrägerier och att bedragarna använder sociala medier.

Kunder kan få ett SMS eller mejl där det står att man beställt något och att det är på väg till postombud och vid frågor ska kedjan kontakta oss på ett telefonnummer. 

Detta nummer leder till bedragare som sannolikt kommer försöka få dig att logga in med BankID.

– Bedragare kan skapa falska webbplatser eller sociala medieprofiler som ser ut som POWER Sveriges officiella sida, fortsätter Power.

– De kan försöka locka kunder med tävlingar för att göra köp eller för lämna ut personlig information. Ofta säljs produkter till enormt billiga priser.

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


Familjeägd klädkedja i konkurs

2025 02 10

Den Stockholmsbaserade modekedjan Stockholm Boulevard går i graven.

På måndagen kommer nästa konkursbesked i modebranschen.

Den här gången är det den Stockholmsbaserade familjeägda klädkedjan Stockholm Boulevard - förkortat som Sthlm Blvd.

Det rapporterar sajten E-handel.

Går i konkurs

Kedjan har butiker i Nacka Forum, Sollentuna Centrum, Mood Stockholm, Bromma Blocks och Täby Centrum och bedriver även e-handel.

En konkursansökan inkom på söndagen och under måndagen har Stockholms tingsrätt fattat beslut.

Kedjan har arbetat med försäljning av skandinaviska varumärken och fokuserat på hållbarhet.

Är på obestånd

Bolaget är på obestånd och därför har beslut om konkurs fattats.

Det är i nuläget oklart vad som blir av Stockholm Boulevards tillgångar.

Haft flera butiker

Sthlm Blvd är ett familjeföretag och ägarna Eva och Bengt Jaller har lång erfarenhet i modebranschen och har under trettio år drivit flera olika typer av modebutiker i Stockholm.

Sthlm Blvd har funnits sedan 2015 då de startade fyra butiker i Nacka Forum, Sollentuna Centrum, Bromma Blocks och i Mood Stockholm. 

Hösten 2022 öppnade en femte butik i Täby Centrum.

Stor osäkerhet

Stockholm Boulevard är en av flera aktörer i modebranschen som har konkursat de senaste åren.

De svåra ekonomiska förutsättningar, som har kännetecknats av höga hyror, svag köpkraft hos konsumenten och svåra räntekostnader, har lett till att många butiker har tvingats slå igen.

Inom detaljhandeln, en bransch som under 2024 haft höga konkurssiffror, minskade dock antalet konkurser med 8 procent i januari. 

Trots detta kvarstår osäkerheten, då flera stora företag inom detaljhandeln, exempelvis Buttericks, Nathalie Schuterman och Sneakersnstuff har gått i konkurs under januari månad.

Även inom partihandeln noteras en minskning om 32 procent.

– 2024 har varit ett år präglat av stora svängningar för företagskonkurserna i Sverige, säger Vlasta Valan, Data scientist på UC.

– Det är glädjande att vi nu ser tecken på ljusning, men det är för tidigt att säga om vi har nått en brytpunkt. Konkursnivåerna är fortsatt höga, och många företag står inför stora utmaningar, inte minst inom detaljhandeln och hotell- och restaurangsektorn.

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen