UPPGIFTER: Flygkrasch i Ryssland – många döda

2024 01 24

Ett flygplan uppges ha störtat i Ryssland.

Det rapporterar Reuters som refererar till uppgifter i ryska medier.

Nyheten har fått spridning efter att ett videoklipp börjat cirkulera online där ett plan faller från himlen.

En stor explosion syns när det träffar marken.

Uppgifter: 60 döda

Enligt samma uppgifter rör det sig om ett ryskt militärflygplan.

Det förekommer uppgifter om att ett 60-tal personer ska ha befunnit sig ombord och att samtliga ska ha omkommit.

Nyhetsbyrån uppger också att Rysslands försvarsdepartement gått ut med att 65 krigsfångar befann sig på planet.

Dessutom ska en besättning på sex personer och ytterligare tre personer varit ombord.

Ukrainska uppgifter: lastade robotar

Enligt den ukrainska tidningen Pravda, som hävnisar till källor från militären, sköts planet ned av Ukraian.

Dessa källor hävdade att planet fraktade robotar för luftförsvarssystemet S-300, robotar som Ryssland använder för att attackera Ukraina.

Båda uppgifterna är obekräftade.

Nära gränsen till Ukraina

Nedslagningen ska ha skett i regionen Belgorod, en av de ryska regionerna nära gränsen till Ukraina.

Olyckan har bland annat uppmärksammats av den ukrainska regeringen.

– Ryska Telegramkanaler rapporterar att ett ryskt II-76-plan kraschat in regionen Belgorod, framhäver president Volodmyr Zelenskys rådgivare Anton Gerashchenko på X.

Den lokala guvernören Vyacheslav Gladkov har hittills enbart gått ut med informationen om att en ospecificerad “incident” har inträffat i ett distrikt i regionen.

Platsen ska inspekteras.

Utsatts för attacker

Regionen Belgorod har från och till under kriget utsatts för frekventa attacker.

Under de senaste månaderna har de intensifierats och i december genomfördes ett missilangrepp som dödade 25 personer. 

I början av månaden började ryska myndigheter förbereda en massiv evakuering av minderåriga från just Belgorod.

Detta efter en ny attack 8 januari då tio “flygföremål” sköts ned över regionen, uppgav ryska myndigheter.

Enligt guvernören skeppades barnen från Belgorod till städer i norr, längre bort från gränsen i Ukraina.

Text: Redaktionen


JUST NU: USA hotar två Natoländer

2025 09 16

USA:s president Donald Trump har meddelat att han är beredd att införa ”massiva sanktioner” mot Ryssland om samtliga Natoländer inför lika hårda sanktioner och stoppar importen av rysk olja.

Nu ökar USA trycket på Ungern och Slovakien – de länder i försvarsalliansen som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland.

"Kommer få konsekvenser" 

Den republikanske senatorn Lindsey Graham hotar de centraleuropeiska länderna med ”konsekvenser” om de inte slutar att köpa rysk olja.

– Presidenten har helt rätt när han kräver att Europa ska sluta köpa rysk olja. När det gäller importen av rysk olja ligger ansvaret i praktiken nu hos Ungern och Slovakien, skriver Graham på X.

– Jag hoppas och förväntar mig att de snart kommer att gå med på vårt krav och hjälpa oss att få ett slut på detta blodbad. Om de inte gör det kommer det få konsekvenser, fortsätter senatorn, som är en nära allierad till president Trump. 

Graham specificerar inte vilka ”konsekvenser” länderna kan vänta sig.

Starka band till Ryssland

Trots den ryska invasionen av Ukraina har Ungern och Slovakien bibehållit sin starka relation med Ryssland. 

Länderna, som styrs av Kremvänliga regeringar, har upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland.

Slovakien och Ungern är dessutom fortfarande starkt beroende av rysk olja och har nära samarbete med Ryssland i flera energifrågor.

Länderna är de enda inom EU som fortfarande importerar rysk olja via den stora oljeledningen Druzhba.

EU har förbjudit import av rysk olja. Men leveranser via Druzhba är undantagna från förbudet, vilket både Ungern och Slovakien utnyttjar.  

LÄS MER: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Foto: 

Text: Redaktionen


Lågprisjätte utklassar konkurrenter – ”26 procent billigare”

2025 09 16

Lågpriskedjan Lidl utklassar konkurrenterna i en ny prisundersökning.

En prisjämförelse av ekologiska livsmedel från Matpriskollen visar att Lidl är det billigaste alternativet. Kedjans matkasse är 26 procent billigare än Coop, som har den dyraste matkassen.

Lidls matkasse kostar 1 065 kronor jämfört med 1 346 kronor hos konkurrenten.

– Vi vill göra det möjligt för fler att göra hållbara val, därför är det väldigt roligt att se att vår kasse var undersökningens mest prisvärda, säger Anneli Bylund, hållbarhetschef på Lidl Sverige.

Vanliga produkter 

I den undersökta matkassen ingick flera varor, bland annat:

- Spannmål

- Frukt och grönt

- Mejeriprodukter

- Pasta och ris

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Många vill ha ekologiskt

Matpriskollens undersökning visar också att många kunder vill handla ekologiskt. Hela 25 procent uppger att de vill handla ekologiska matvaror. 

Samtidigt svarar 70 procent av kunderna att det är för dyrt att handla ekologiskt.

– EKO-Havregrynen kan vara 44 procent dyrare och mellan kedjorna skiljer det över 20 procent på EKO-kassen.  Det avslöjar att konsumenter kan spara betydande belopp genom att vara multilojal, men också att kedjorna måste minska gapet mellan eko och ej eko-produkter, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar till undersökningen. 

”Betydande roll”

Lidls hållbarhetschef Anneli Bylund hoppas att kedjan kan sälja mer ekologiskt framöver.

– Ekologiska varor spelar en betydande roll för en långsiktigt hållbar livsmedelsproduktion och vi strävar efter att öka den ekologiska försäljningen, säger hon.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas | Ekonomibladet

Foto: Lidl pressbild

Text: Redaktionen