Katastrof i Norge – minst en död

2023 12 09

En lavinkatastrof har inträffat i norska Nordland.  

Minst en person har förlorat livet.  

Det rapporterar NRK.  

Grävt fram person

Räddningstjänsten har bekräftat att man lyckats gräva fram en person ur snödrivorna. Personen har rapporterats död.  

Det är oklart om fler har drabbats.  

En omfattande räddningsinsats pågår.  

Hittades snabbt 

Polisen larmades om händelsen vid 12-tiden på lördagen.  

– Ett vittne såg att en person fastnade i lavinen, och att  skidorna syntes, säger Ulf Slettan, insatsledare vid polisen i Nordland, till NRK.  

En räddningshelikopter skickades snabbt till platsen.  

Polisen ryckte även ut med flera sökhundar.  

– Ganska direkt efter vår ankomst hittades en person. Personen grävdes upp och dödförklarades, berättar Ulf Slettan.  

Personen har inte identifierats.  

–  Nu ska personen i fråga transporteras ner från berget, och ytterligare en person ska också transporteras ner, säger insatsledaren till NRK.  

Betydande lavinfara  

Det blåser kraftiga vindar över Saltenregionen i Nordland där lavinen inträffade.  

Under dagen har Norges meteorologiska institut utfärdat en varning för laviner i området. Enligt prognosen finns det en ”betydande lavinfara” i Saltenregionen.   

–  Vindstyrkan har ökat på flera platser under eftermiddagen, vilket innebär att det finns en fortsatt betydande risk för nya laviner, framhåller institutet i ett uttalande.  

Insatsledare Ulf Slettan konstaterar att situationen är svårhanterlig.  

– Nu har vi haft laviner både i Salten och i Lofoten, så det finns all anledning att vara försiktig när man besöker fjällen, säger han till NRK.  

Fakta lavinkatastrofer  

- Definitionen på en lavin är en snömassa som rör sig. Det finns olika typer av laviner, men de som oftast orsakar olyckor är flaklaviner. I en flaklavin "lossnar" ett sammanhängande flak av snötäcket på en gång och rusar nedför berget. Snömassorna accelererar fort. Är sluttningen brant och lång är hastigheter över 100 km/h inte ovanliga. 

- Varje förlorar närmare 200 personer livet i lavinkatastrofer Europa.  

- Under perioden 2001-2023 har 58 svenskar omkommit i laviner varav 47 omkommit utomlands och 11 personer i lavinolyckor inom Sverige. 

Källa: Fjällsäkerhetsrådet  

Foto: M. Nikolina

Text: Redkationen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 sep 2026

Fyll tanken idag – chansen snart över

2026 09 04

Bensin- och dieselpriset har höjts vid flera tillfällen den senaste veckan.

Den senaste höjningen kom igår, torsdag, och innebar att bensinpriset därmed uppgick till 17,89 kronor litern och dieselpriset till 21,84 kronor per liter, enligt Circle K:s listpriser.

Nu bryts trenden.

Inför helgen sänks dieselpriset med 15 öre litern hos de stora kedjorna, och på flera håll har även bensinpriset sänkts med 40 öre litern, enligt bilsajten Carup.

Och det är kanske nu du ska passa på att tanka bilen full. För trots sänkningen på fredagen lär det knappast fortsätta i den riktningen, menar Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Capital.

Han syftar på kraftigt höjda priser på naturgas och olja som driver upp även de svenska drivmedelspriserna till följd av kriget mellan USA och Iran.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, säger Christian Kopfer till SVT.

Dubbelsmäll

Enligt experterna står svenska hushåll därmed inför en dubbelsmäll inför hösten och vintern. 

Redan i augusti flaggade SEB:s råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop att det framöver kommer att bli betydligt dyrare att tanka bilen. Han pekade främst ut att Hormuzsundet fortsatt håller stängt som den främsta anledningen.

Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di. 

Andra läser: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

"Kört fast militärt"

Priset för brentolja ligger idag på cirka 94 dollar per fat, en liten minskning från igår men fortsatt på väg mot 100 dollar fatet.

De senaste dagarna har USA och Iran intensifierat attackerna mot varandra.

Militärt sett har vi väldigt tydligt kört fast. Det råder ingen tvekan om det, säger Pat Harrigan, republikansk kongressledamot från North Carolina, enligt Bloomberg.

Andra läser: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Circle K

Text: Redaktionen