Kartläggning avslöjar varför Sverige var så sena

2021 04 07

Flera tunga svenska experter vädjade om tidiga åtgärder för att hejda pandemin – men Folkhälsomyndigheten slog ifrån sig om och om igen.

Ett år efter pandemins utbrott i Sverige går nu frilansjournalisten Emanuel Karlsten igenom händelseutvecklingen i Expressen och fokus läggs på varför Sverige var så sena med åtgärder mot viruset. Danmark stängde ner 11 mars, Norge 12 mars och Finland 16 mars – men Sverige gick ut först den 1 april och då endast med en uppmaning om att hålla avståndet.

Tom Britton, professor i matematisk statistik, vädjade till Folkhälsomyndigheten redan inför Melodifestivalens final i Friends Arena då Folkhälsomyndigheten vid det läget endast gått ut med att tvätta händerna. Britton betonade enkla åtgärder som att alla med symptom bör stanna hemma. Tegnell undvek dock att svara varpå Britton fortsatte att ligga i och lyfta fram åtgärder.

Till slut svarade Anders Tegnell.

– Om vi ska titta på influensapandemier har den typen av insatser haft extremt begränsade effekter på möjligen några dagar fördröjning och en något utplattad topp, svarade Tegnell enligt Expressen.

Britton fortsätter att lyfta fram smittspårning, starka rekommendationer och tvångsåtgärder och trycket på Folkhälsomyndigheten ökar när även Jan Albert, professor i smittskydd vid Karolinska Institutet vill se åtgärder och slutligen får träffa Tegnell vid ett möte där även EU:s smittskyddsenhet och Läkare utan gränsers grundare deltar. Men Tegnell är helt avvisande enligt SvD och Expressen.

Orsaken är helt enkelt att Anders Tegnell inte tror på restriktioner, uppger Expressen idag. Tegnell står fortfarande fast vid den dåvarande hållningen och menar att historiken visat att icke medicinska åtgärder haft svag evidens. Han betonar att rätt åtgärd ska införas vid rätt tid och att åtgärder därför införs lämpligast när smittan redan finns i samhället. 

Professor Jan Albert tror dock att tidigare åtgärder hade varit bra.

– Jag tycker att man borde ha gjort mer för att motverka tidigt inflöde och smittspridning, till exempel karantän för hemvändande efter sportlovet. Även om det ändå hade blivit ett stort utbrott hade vi kunnat köpa tid för bättre förberedelser om man förstått risken med pandemin tidigare. Folkhälsomyndigheten var sena på bollen och man hade kunnat köpa sig tid med tidigare åtgärder. Sedan när smittspridningen var på plats, då var det ett nytt läge igen, säger Jan Albert till Expressen.

ANALYS

Den av regeringen tillsatta Coronakommissionen har redan slagit fast att Sveriges myndigheters och regeringens åtgärder för att minska risken för smittspridning inom äldreomsorgen sattes in för sent och var otillräckliga. Kartläggningen som visar att Folkhälsomyndigheten inte trodde på åtgärder i samma utsträckning som andra länder ger ytterligare underlag som är viktigt att ta med sig framöver. 

Allt talar tyvärr för att det kommer fler pandemier och självkritik är otroligt viktigt för att förbättra sig inför framtiden. På den punkten har Sverige mycket kvar att göra.

[forminator_poll id="2768"]

Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


19 mars 2026

Ica vill se förbud – säljs i nästan alla matbutiker

2026 03 19

Ett tomatlarm har utfärdats i Sverige.

I nästan alla matbutiker går det att hitta de populära småtomaterna som passar lika bra i salladen som snacks framför tv:n.

Nu har 20 olika sorter inköpta från Coop, Hemköp, Ica, Lidl och Willys analyserats av konsumentsajten Råd & Rön.

Och då visar det sig att tolv av 17 importerade småtomater, framför allt från Nordafrika, innehåller rester av bekämpningsmedlet PFAS, som ofta beskrivs som “evighetskemikalien”.

Stora mängder hittades bland annat i Icas egna körsbärstomater. Detta trots att Ica vill se ett förbud mot PFAS och har anslutit sig till miljöorganisationens Chemsecs krav på ett sådant.

– Ica har alternativ i sortimentet där PFAS-baserade bekämpningsmedel inte är tillåtna. I ekologiska produkter får inga kemiska bekämpningsmedelsrester förekomma, framhåller Icas kvalitetschef Lisa Olsen i en kommentar till Råd & Rön.

Även Coop säger nej

Coop tillhör också de matjättar som skrivit under på krav om PFAS-förbud. Men även i deras butiker, under Coops eget varumärke, hittas snackstomater med PFAS-rester. Kedjan anser att det är bekymmersamt och någonting man kommer att följa upp med leverantören.

Lidl uppmärksammas också i granskningen. I deras spanskodlade Süss & aromatisch babyplommontomater upptäcks penthiopyrad. Ett PFAS-klassat ämne som sedan ett halvår inte längre får användas i EU.

– Vad gäller det specifika fyndet av penthiopyrad är vi medvetna om att substansens godkännande inom EU löpte ut den 31 oktober 2025. Lidl har genomfört egna analyser av dessa tomater under början av 2026, kommenterar Lids pressansvarige Ingrid Arinell till tidningen och tillägger att analyserna inte har visat att substansen förekommer.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling – matbutiker tvingas till nödåtgärd

"Extremt långlivade"

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur, förklarar Naturvårdsverket.

– PFAS är extremt långlivade och troligen bryts vissa PFAS inte ned alls under naturliga förhållanden. Det innebär att så länge PFAS fortsätter att användas och spridas kommer människor och andra organismer troligtvis att utsättas för alltmer PFAS, skriver myndigheten.

"Ska stoppa spridningen"

I höstas meddelade regeringen att man satsade 1,8 miljarder kronor kommande tre år på att ren natur och giftfri miljö.

– Detta kommer att finansiera skötsel av värdefull natur, miljöövervakning och att stoppa övergödning och spridning av PFAS-gifter, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) då.

Inget av de medel som Råd & Rön hittat översteg de gränsvärden som bestämts av EU.

LÄS OCKSÅ: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen