Kartläggning avslöjar varför Sverige var så sena

2021 04 07

Flera tunga svenska experter vädjade om tidiga åtgärder för att hejda pandemin – men Folkhälsomyndigheten slog ifrån sig om och om igen.

Ett år efter pandemins utbrott i Sverige går nu frilansjournalisten Emanuel Karlsten igenom händelseutvecklingen i Expressen och fokus läggs på varför Sverige var så sena med åtgärder mot viruset. Danmark stängde ner 11 mars, Norge 12 mars och Finland 16 mars – men Sverige gick ut först den 1 april och då endast med en uppmaning om att hålla avståndet.

Tom Britton, professor i matematisk statistik, vädjade till Folkhälsomyndigheten redan inför Melodifestivalens final i Friends Arena då Folkhälsomyndigheten vid det läget endast gått ut med att tvätta händerna. Britton betonade enkla åtgärder som att alla med symptom bör stanna hemma. Tegnell undvek dock att svara varpå Britton fortsatte att ligga i och lyfta fram åtgärder.

Till slut svarade Anders Tegnell.

– Om vi ska titta på influensapandemier har den typen av insatser haft extremt begränsade effekter på möjligen några dagar fördröjning och en något utplattad topp, svarade Tegnell enligt Expressen.

Britton fortsätter att lyfta fram smittspårning, starka rekommendationer och tvångsåtgärder och trycket på Folkhälsomyndigheten ökar när även Jan Albert, professor i smittskydd vid Karolinska Institutet vill se åtgärder och slutligen får träffa Tegnell vid ett möte där även EU:s smittskyddsenhet och Läkare utan gränsers grundare deltar. Men Tegnell är helt avvisande enligt SvD och Expressen.

Orsaken är helt enkelt att Anders Tegnell inte tror på restriktioner, uppger Expressen idag. Tegnell står fortfarande fast vid den dåvarande hållningen och menar att historiken visat att icke medicinska åtgärder haft svag evidens. Han betonar att rätt åtgärd ska införas vid rätt tid och att åtgärder därför införs lämpligast när smittan redan finns i samhället. 

Professor Jan Albert tror dock att tidigare åtgärder hade varit bra.

– Jag tycker att man borde ha gjort mer för att motverka tidigt inflöde och smittspridning, till exempel karantän för hemvändande efter sportlovet. Även om det ändå hade blivit ett stort utbrott hade vi kunnat köpa tid för bättre förberedelser om man förstått risken med pandemin tidigare. Folkhälsomyndigheten var sena på bollen och man hade kunnat köpa sig tid med tidigare åtgärder. Sedan när smittspridningen var på plats, då var det ett nytt läge igen, säger Jan Albert till Expressen.

ANALYS

Den av regeringen tillsatta Coronakommissionen har redan slagit fast att Sveriges myndigheters och regeringens åtgärder för att minska risken för smittspridning inom äldreomsorgen sattes in för sent och var otillräckliga. Kartläggningen som visar att Folkhälsomyndigheten inte trodde på åtgärder i samma utsträckning som andra länder ger ytterligare underlag som är viktigt att ta med sig framöver. 

Allt talar tyvärr för att det kommer fler pandemier och självkritik är otroligt viktigt för att förbättra sig inför framtiden. På den punkten har Sverige mycket kvar att göra.

[forminator_poll id="2768"]

15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen


15 juni 2026

M tänker slopa ny skatt – taket 15 000 kronor per person

2026 06 15

Under den nuvarande mandatperioden har flera skatter kommit att hamna i fokus.

Bland annat avskaffades den omtalade plastpåseskatten. Dessutom har skatten sänkts på exempelvis drivmedel samt arbete i form av förstärkt jobbskatteavdrag.

Nu går Moderaterna fram med ett löfte om att slopa en ny skatt, rapporterar Di.

Det gäller en nationell skattelättnad på månadskortet för pendlare. Den som får månadskort av sin arbetsgivare ska slippa skatten och arbetsgivaren slipper arbetsgivaravgiften.

Fackförbundet Vision har beskrivit pendelkort i kollektivtrafiken som en av de mest efterfrågade anställningsförmånerna. Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) handlar löftet både om klimatet och om rättvisa.

Vi har gjort väldigt mycket i den här regeringen för att sänka drivmedelskostnaderna. Det är väldigt många människor som pendlar på andra sätt, och det vill vi uppmuntra, säger Svantesson till Di.

Halverade priset

Det nya löftet kommer bara några veckor efter att regeringen och Sverigedemokraterna meddelade att priset på månadskort i kollektivtrafiken ska halveras resten av året. Bakgrunden var det stängda Hormuzsundet som drivit upp energipriserna.

– Kriget i Mellanöstern ska inte drabba hårt arbetande svenskar som tar sig till jobbet – oavsett om de är beroende av att åka bil eller har möjlighet att åka kollektivt. För många barnfamiljer och studenter innebär det mer pengar kvar i plånboken, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i slutet av maj.

Andra läser: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Upp till 15 000 kronor per person

Moderaternas föreslagna reform väntas kosta fem miljarder årligen att genomföra. Taket ska ligga på 15 000 kronor per person och år, vilket enligt Di täcker mer eller mindre all kollektivtrafik i landet. 

Effektiviseringar i offentlig sektor ska finansiera reformen. Branschorganisationen Svensk Kollektivtrafik har länge efterfrågat den här typen av skattelättnad.

Det här gynnar pendlarna, som är ett av de viktigaste resenärsslagen vi har”, säger organisationens vd Johan Wadman till Di. 

Kritiken: "Valfläsk"

När Tidöpartierna lanserade kollektivtrafiksatsningen i maj kallades beskedet för valfläsk av både opposition och experter.

Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, menade att väljare inte byter sida för ett par hundralappar extra.

Mer än andra länder är vi väldigt mycket mer åsiktsröstande, mer efter ideologiska övertygelser. Antagligen beror det här, som mycket annat, på att man tror att svenska väljare är som amerikanska, sade han till DN då.

Andra läser: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen