Kartläggning avslöjar varför Sverige var så sena

2021 04 07

Flera tunga svenska experter vädjade om tidiga åtgärder för att hejda pandemin – men Folkhälsomyndigheten slog ifrån sig om och om igen.

Ett år efter pandemins utbrott i Sverige går nu frilansjournalisten Emanuel Karlsten igenom händelseutvecklingen i Expressen och fokus läggs på varför Sverige var så sena med åtgärder mot viruset. Danmark stängde ner 11 mars, Norge 12 mars och Finland 16 mars – men Sverige gick ut först den 1 april och då endast med en uppmaning om att hålla avståndet.

Tom Britton, professor i matematisk statistik, vädjade till Folkhälsomyndigheten redan inför Melodifestivalens final i Friends Arena då Folkhälsomyndigheten vid det läget endast gått ut med att tvätta händerna. Britton betonade enkla åtgärder som att alla med symptom bör stanna hemma. Tegnell undvek dock att svara varpå Britton fortsatte att ligga i och lyfta fram åtgärder.

Till slut svarade Anders Tegnell.

– Om vi ska titta på influensapandemier har den typen av insatser haft extremt begränsade effekter på möjligen några dagar fördröjning och en något utplattad topp, svarade Tegnell enligt Expressen.

Britton fortsätter att lyfta fram smittspårning, starka rekommendationer och tvångsåtgärder och trycket på Folkhälsomyndigheten ökar när även Jan Albert, professor i smittskydd vid Karolinska Institutet vill se åtgärder och slutligen får träffa Tegnell vid ett möte där även EU:s smittskyddsenhet och Läkare utan gränsers grundare deltar. Men Tegnell är helt avvisande enligt SvD och Expressen.

Orsaken är helt enkelt att Anders Tegnell inte tror på restriktioner, uppger Expressen idag. Tegnell står fortfarande fast vid den dåvarande hållningen och menar att historiken visat att icke medicinska åtgärder haft svag evidens. Han betonar att rätt åtgärd ska införas vid rätt tid och att åtgärder därför införs lämpligast när smittan redan finns i samhället. 

Professor Jan Albert tror dock att tidigare åtgärder hade varit bra.

– Jag tycker att man borde ha gjort mer för att motverka tidigt inflöde och smittspridning, till exempel karantän för hemvändande efter sportlovet. Även om det ändå hade blivit ett stort utbrott hade vi kunnat köpa tid för bättre förberedelser om man förstått risken med pandemin tidigare. Folkhälsomyndigheten var sena på bollen och man hade kunnat köpa sig tid med tidigare åtgärder. Sedan när smittspridningen var på plats, då var det ett nytt läge igen, säger Jan Albert till Expressen.

ANALYS

Den av regeringen tillsatta Coronakommissionen har redan slagit fast att Sveriges myndigheters och regeringens åtgärder för att minska risken för smittspridning inom äldreomsorgen sattes in för sent och var otillräckliga. Kartläggningen som visar att Folkhälsomyndigheten inte trodde på åtgärder i samma utsträckning som andra länder ger ytterligare underlag som är viktigt att ta med sig framöver. 

Allt talar tyvärr för att det kommer fler pandemier och självkritik är otroligt viktigt för att förbättra sig inför framtiden. På den punkten har Sverige mycket kvar att göra.

[forminator_poll id="2768"]

23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen