Kartläggning avslöjar varför Sverige var så sena

2021 04 07

Flera tunga svenska experter vädjade om tidiga åtgärder för att hejda pandemin – men Folkhälsomyndigheten slog ifrån sig om och om igen.

Ett år efter pandemins utbrott i Sverige går nu frilansjournalisten Emanuel Karlsten igenom händelseutvecklingen i Expressen och fokus läggs på varför Sverige var så sena med åtgärder mot viruset. Danmark stängde ner 11 mars, Norge 12 mars och Finland 16 mars – men Sverige gick ut först den 1 april och då endast med en uppmaning om att hålla avståndet.

Tom Britton, professor i matematisk statistik, vädjade till Folkhälsomyndigheten redan inför Melodifestivalens final i Friends Arena då Folkhälsomyndigheten vid det läget endast gått ut med att tvätta händerna. Britton betonade enkla åtgärder som att alla med symptom bör stanna hemma. Tegnell undvek dock att svara varpå Britton fortsatte att ligga i och lyfta fram åtgärder.

Till slut svarade Anders Tegnell.

– Om vi ska titta på influensapandemier har den typen av insatser haft extremt begränsade effekter på möjligen några dagar fördröjning och en något utplattad topp, svarade Tegnell enligt Expressen.

Britton fortsätter att lyfta fram smittspårning, starka rekommendationer och tvångsåtgärder och trycket på Folkhälsomyndigheten ökar när även Jan Albert, professor i smittskydd vid Karolinska Institutet vill se åtgärder och slutligen får träffa Tegnell vid ett möte där även EU:s smittskyddsenhet och Läkare utan gränsers grundare deltar. Men Tegnell är helt avvisande enligt SvD och Expressen.

Orsaken är helt enkelt att Anders Tegnell inte tror på restriktioner, uppger Expressen idag. Tegnell står fortfarande fast vid den dåvarande hållningen och menar att historiken visat att icke medicinska åtgärder haft svag evidens. Han betonar att rätt åtgärd ska införas vid rätt tid och att åtgärder därför införs lämpligast när smittan redan finns i samhället. 

Professor Jan Albert tror dock att tidigare åtgärder hade varit bra.

– Jag tycker att man borde ha gjort mer för att motverka tidigt inflöde och smittspridning, till exempel karantän för hemvändande efter sportlovet. Även om det ändå hade blivit ett stort utbrott hade vi kunnat köpa tid för bättre förberedelser om man förstått risken med pandemin tidigare. Folkhälsomyndigheten var sena på bollen och man hade kunnat köpa sig tid med tidigare åtgärder. Sedan när smittspridningen var på plats, då var det ett nytt läge igen, säger Jan Albert till Expressen.

ANALYS

Den av regeringen tillsatta Coronakommissionen har redan slagit fast att Sveriges myndigheters och regeringens åtgärder för att minska risken för smittspridning inom äldreomsorgen sattes in för sent och var otillräckliga. Kartläggningen som visar att Folkhälsomyndigheten inte trodde på åtgärder i samma utsträckning som andra länder ger ytterligare underlag som är viktigt att ta med sig framöver. 

Allt talar tyvärr för att det kommer fler pandemier och självkritik är otroligt viktigt för att förbättra sig inför framtiden. På den punkten har Sverige mycket kvar att göra.

[forminator_poll id="2768"]

14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Vädret slår om i hela landet – håll koll på detta datum

2026 01 15

Efter en längre period med minusgrader och snö slår vädret om i hela Sverige.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Enligt prognosen väntas plusgrader i större delen av landet från och med lördagen den 17 januari.

– Under lördagen fortsatt sydliga vindar mellan högtryck i öster och lågtryck på Atlanten. Det ger troligen rätt mycket moln och inte några större nederbördsmängder. Däremot ser större delen av landet ut att få plusgrader under lördagen, framhåller SMHI:s meteorolog Emma Rosengren i ett uttalande.

Enligt meteorologen kan endast nordligaste Norrland räkna med minusgrader under lördagen.

Temperaturerna vänder dock snabbt nedåt igen i de norra delarna av landet.

– Under söndagen förstärks högtrycket öster om landet och temperaturen börjar sjunka igen, i alla fall i landets norra halva, berättar Rosengren.

Snövarning på torsdag

Innan vädret slår om fortsätter snön att falla över stora delar av Sverige. Under torsdagen har SMHI utfärdat en gul varning för snöfall i nordöstra Gävleborg län och östra Västernorrlands län.

Enligt myndigheten kan kraftigt snöfall orsaka problem i trafiken.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

LÄS MER: Grekiska fartyg attackerade       

Övergår i regn

I takt med att helgen närmar sig avtar snöfallet.

– Under fredagen övergår snöfallet alltmer i regn över norra Götaland och Svealand, men också längs södra Norrlandskusten, framhåller Emma Rosengren.

LÄS OCKSÅ:  EU:s utrikeschef: Dags att ta till flaskan

Text: Redaktionen