Kärnkraftreaktor stoppas

2024 03 16

Mitt i vintern tvingas man nu stoppa en av Sveriges kärnkraftreaktorer.

Det handlar om Forsmark 3 i Östhammar i Uppland.

Bränsleskada

– Anläggningen går ner i effekt under fredagen för att sedan lämna yttre nät lördag 16 mars under eftermiddagen.

Det uppger det statliga företaget Vattenfall som ansvarar för de tre reaktorerna vid Forsmark.

Bakgrunden är att kärnkraftsanläggningen drabbats av en skada och därför tvingas man nu i helgen stänga av reaktor 3.

– För att åtgärda den bränsleskada som tidigare identifierats, förklarar Vattenfall.

– Elproduktionen pågår som vanligt vid övriga reaktorer, understryker samtidigt energibolaget.

Negativt för elpriset

Att nedstängningen sker mitt i vintern är negativt för Sveriges energipriser.

Vattenfall bedyrar emellertid att nedstängningen är tillfällig.

– Arbetet beräknas pågå till 21 mars då fasning sker mot yttre kraftnät. Forsmark 3 beräknas nå full effekt den 23 mars.

”Vi tar ansvar”

Vattenfall poängterar att man försöker minimera problemen.

– Vi tar ansvar och har förståelse för att vår produkt är efterfrågad och har därför särskilt valt att förlägga åtgärdsarbetet efter höglastperioden.

– Då elbehovet och efterfrågan i Sverige är som lägst, framhåller Forsmarks presstjänst till DN.

Totalt 6 reaktorer i drift

Sverige har totalt sex kärnkraftreaktorer i drift:

Reaktor Oskarshamn 3 i Oskarshamn i Kalmar län i Småland.

Reaktor Ringhals 3 i Varberg i Halland.

Reaktor Ringhals 4 i Varberg i Halland.

Reaktor Forsmark 1 i Östhammar i Uppsala län, Uppland.

Reaktor Forsmark 2 i Östhammar i Uppsala län, Uppland.

Reaktor Forsmark 3 i Östhammar i Uppsala län, Uppland.

30 % av Sveriges el

– Kärnkraften står för cirka 30 procent av elproduktionen i Sverige, förklarar Strålsäkerhetsmyndigheten på sin webbsida.

Sedan tidigare har sju reaktorer stängts av i Sverige.

Reaktor Oskarshamn 1 i Oskarshamn. Den stängdes ned 2017.

Reaktor Oskarshamn 2 i Oskarshamn. Den stängdes ned 2015.

Reaktor Ringhals 1 i Varberg i Halland. Den stängdes ned 2020.

Reaktor Ringhals 2 i Varberg i Halland. Den stängdes ned 2019.

Reaktor Barsebäck 1 i Kävlinge i Skåne. Den stängdes ned 1999.

Reaktor Barsebäck 2 i Kävlinge i Skåne. Den stängdes ned 2005.

Reaktor Ågesta i Huddinge i Södermanland. Den stängdes ned 1974.

Foto: Vattenfall Group

Text: Redaktionen


JUST NU: Enorm bro planeras i Europa – Trump kan säga nej

2025 06 30

Natoallierade Italien har för avsikt att bygga en enorm bro.

Bron ska gå från fastlandet till Sicilien och uppskattas kosta omkring 13,5 miljarder euro – motsvarande drygt 150 miljarder svenska kronor. 

Regeringen avser att gå vidare med planerna och definiera bron som en militär utgift. Detta för att kunna uppnå Natos nya mål på att 5 procent av medlemmarnas BNP ska gå till försvaret, rapporterar Politico.

Förra året spenderade Italien blott 1,49 procent av dess BNP på militären.

– Vi kommer att få italienarna att förstå att säkerhet är ett bredare koncept än bara stridsvagnar, säger Italiens utrikesminister Antonio Tajani till Milano Finanza.

– För att uppnå detta kommer vi att fokusera på infrastruktur som också har civila användningsområden, såsom bron över Messinasundet, vilket faller inom försvarsbegreppet med tanke på att Sicilien är en Natoplattform.

Trump kan sätta stopp

Bron har varit under diskussion från och till under flera år i Italien.

Den skulle uppskattningsvis bli 3,3 kilometer lång, vilket i så fall skulle göra den till världens längsta hängbro.

– Bron representerar en fördel för militär rörlighet, eftersom den möjliggör snabb transport av tunga fordon, trupper och resurser både på väg och järnväg, framhåller den italienska regeringen.

Det är dock inte säkert att Nato eller USA:s president Donald Trump håller med om att bron ska kunna definieras som ett militärt projekt, skriver Politico.

Under Natotoppmötet i Haag förra veckan ville amerikanska tjänstemän inte kommentera saken.

LÄS MER: Planerar jättebro till Sverige – 317 miljarder kronor

"Ett hån mot Nato"

Oppositionen i Italien köper inte logiken i att klassa bron som en militär utgift. Inte heller behovet av att bygga den.

– Det är ett hån mot medborgarna och mot de åtaganden som gjorts inom Nato. Jag tvivlar på att denna bluff från regeringen kommer att accepteras, säger Giuseppe Antoci, EU-ledamot i vänsterpopulistiska Femstjärnerörelsen, enligt den amerikanska tidningen.

– Regeringen borde lägga ned och undvika att göra sig till internationellt åtlöje, vilket skulle förlöjliga Italien.

LÄS MER: Trump fly förbannad – överväger nytt tvång för medier

Arkivfoto: WMrapids

Text: Redaktionen


Kunder betalar i panik – alla som använder Booking.com varnas

2025 06 30

Varje dag bokas över 1,5 miljoner rumsnätter via Booking.com.

Den populära bokningssajten har tidigare pekats ut som en av de absolut bästa i Sverige. Dess tydliga information om pris och innehåll, användarvänlighet och effektivitet är några av motiveringarna.

Nu varnas alla som använder sidan.

Anledningen är att antalet bedrägerier skjuter i höjden, rapporterar The Guardian.

"Betalar i panik"

Bedrägerierna sker ofta enligt följande.

Efter att du gjort din bokning kommer ett meddelande som ber dig att genomföra en betalning eller ange dina kreditkortsuppgifter för att bekräfta bokningen.

Ofta ser allt ut att vara i sin ordning.

Det har kommit via Booking.com-appen, eller i ett e-postmeddelande som ser legitimt ut, så du tar fram ditt kreditkort i panik och betalar, framhåller reportern Hilary Osborne på tidningen.

Ökat uppemot 900 procent

Men meddelanden som dessa är falska, trots att det ser äkta ut.

Booking är väl medvetna om problemet med bedrägerier, som förra året ökade med 500 till 900 procent, enligt BBC.

Dubbelkolla alltid boendets betalningsregler som anges på bokningssidan eller i ditt bekräftelsemejl. Om det inte finns någon förskottsbetalningspolicy eller krav på deposition, men du ombeds betala i förskott för att säkra din bokning, är det troligtvis en bluff, framhäver Booking enligt The Guardian.

LÄS MER: Svenskar luras på sommarnöje – bedrägerier skjuter i höjden

Svenska experter varnar

Booking.com sticker ut bland bokningssajter i att vara särskilt utsatt för nätfiskeattacker. Ökningen beror sannolikt på större möjlighet att använda AI för att luras.

Många svenska resenärer tillhör också den stora grupp som drabbats, har DN tidigare rapporterat.

Och nu ansluter Jan Olsson, kriminalkommissarie på Nationellt it-brottscentrum och bedrägeriexpert, till att varna för bedrägerierna.

Han säger att man direkt ska kontakta hotellet om man får ett meddelande som ser ut att komma från boendet.

– Då ska du definitivt ringa till hotellet och inte följa det som står i mejlet, för då är det ju hotellet själva som svarar. Så avancerat är det inte att de tar över telefonsystemen och allt möjligt, säger Jan Olsson till TV4.

LÄS MER: Ryanair sätter in direktflyg – till två nya svenskfavoriter

Foto: K. Angelsö resp Jeshoots.com

Text: Redaktionen