Kaotiskt runt statsministern – människor skriker

2024 04 04

Det har uppstått en kaotisk situation kring Ulf Kristersson i samband med ett tal i Lund.

Statsminister Ulf Kristersson medverkar ikväll på Studentafton i Lund.

Men mötet har utsatts för rejäla störningar.

I samband med utfrågningen har statsministern blivit avbruten av människor som protesterar, rapporterar TV4.

Protesterar mot krig

De som protesterar har skrikit och avbrutit Ulf Kristersson vid flera tillfällen, uppger kanalen.

Protesterna handlar om kriget i Gaza.

– Ni är medskyldiga till folkmord, ropar en av de protesterande personerna, enligt kanalen.

Personer avvisade

Polisen uppger att demonstranterna är ett hundratal till antalet.

Enligt uppgifter ska flera personer till slut ha blivit avvisade från platsen.

Huruvida det har varit några oroligheter i övrigt är oklart.

– Vi är på plats och det är ett pågående ärende, så det kan hända att det trillar in information senare, säger polisens presstalesperson Evelina Olsson, enligt TV4.

”Medskyldiga till folkmord”

Protesterna ska ha börjat ganska direkt efter att Ulf Kristersson kom upp på scenen i Lund.

Det rörde sig om både Palestinaaktivister och klimataktivister, enligt DN.

– 33 000 människor har mördats i Gaza. Ni är medskyldiga till folkmord, ropar en kvinna från en av balkongerna, enligt tidningen.

Kvinnan leddes sedan ut, medan hon fortsatte skrika.

Kristersson svarade

Statsministern var dock inte sen med att ge svar på tal efter att kvinnan hade letts ut.

– En annan fin tradition är att man talar en i taget, att det inte blir gatans parlament. Men det är kul att vara här, sade Ulf Kristersson, enligt tidningen.

Då började dock ytterligare en aktivist skrika att Kristerssons politik ”dödar”.

Även den personen leddes ut.

Aktivisterna blev utbuade av publiken på plats av publiken i Lund, och samtalet med statsministern kunde till slut fortsätta.

Bilder på platsen visar bland annat hur en man med megafon och palestinasjal släpas iväg av polisen, och hur en kvinna leds iväg.

Arkivfoto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: 20 000 tyskar evakueras

2025 06 04

Flera byggnader i centrala Köln evakueras.

Evakueringsordern har utfärdats efter att tre bomber från andra världskriget hittats i den tyska staden.

Enligt tyska medier rör det sig om den största evakueringsordern i Köln sedan kriget slutade för 80 år sedan. Totalt kommer cirka 20 000 personer att evakueras.

– Det evakuerade området omfattar hela den gamla delen av staden, 58 hotell, tre broar över Rhen, rådhuset, järnvägsstationen i distriktet Deutz, ett sjukhus och två vårdcentraler, rapporterar DW.

Bombtekniker har anlänt till området för att desarmera bomberna.  

Amerikanska bomber

Bomberna som identifierats är amerikanska.

Det rör sig om tre rejäla sprängladdningar. Två av bomberna väger 90 kilo och den tredje 45 kilo.  

Händelsen är unik i sin storlek, men upptäckter av bomber är inte ovanligt i Köln. Staden var ett av de främsta målen för de allierade bombflygplanen under andra världskriget.

Bland annat riktade det brittiska flygvapnet, Royal Air Force, in sig på Köln i sitt första "tusenplansanfall" mot en tysk stad natten till den 31 maj 1942. Då släpptes 1 455 ton bomber, vilket ledde till att tusentals byggnader förstördes eller skadades.

Många bomber exploderade inte

De allierade uppges ha släppt över fem miljoner bomber över Tyskland under kriget. En av tio exploderade inte, vilket förklarar de fortsatta fynden av bomber i tyska städer.

I snitt hittas 5 000 odetonerade sprängladdningar årligen, rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Vid flera upptäckter måste tusentals människor evakueras.

År 2020 evakuerades omkring 13 000 människor från Gallus i tyska Frankfurt efter att en bomb från andra världskriget hittats på en byggarbetsplats.

Den största evakueringen genomfördes 2017 i Frankfurt.

Då evakuerades 65 000 människor efter att en brittisk bomb på 1,4 ton hittats i staden.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Europavärme på väg mot Sverige – då smäller det

2025 06 04

En ny värmebölja slår mot Spanien och stora delar av södra Europa.

Under de kommande dagarna väntas temperaturen stiga upp till svindlande 42 grader i södra Spanien.

Det visar en färsk prognos från det meteorologiska institutet European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF).

Enligt prognosen kommer de höga temperaturerna att hålla i sig i flera dagar. Stora delar av Spanien och Portugal kan räkna med temperaturer på omkring 40 grader. Även Grekland och Italien kommer att uppleva temperaturer som närmar sig 40-strecket under de kommande dagarna.

Sverige kan påverkas

Enligt vädertjänsten Klart kan även Sverige påverkas av värmeböljan. Redan nästa helg kan värmen komma till Sverige.

Det framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en kommentar till Aftonbladet.

– Vi skulle eventuellt kunna ta få ta del av den här sydeuropeiska värmen till nästa helg, men det kan komma att ändras så klart, säger han till tidningen.

– Den första perioden av juni är lite kallar och blötare i Sverige, men sen har vi sett att vi kan gå mot en betydligt varmare och torrare period i slutet av juni.

LÄS MER: "Århundradets sommar” på väg – då kommer värmen till Sverige

Varmaste åren någonsin

De senaste åren har länder vid Medelhavet drabbats av intensivare värmeböljor än vanligt. Spanien har upplevt sina tre varmaste år någonsin, vilket har lett till en utbredd torka och dåliga skördar.

Värmeböljorna utgör också en direkt hälsorisk för människor, vilket bland annat människorättsorganisationen Röda Korset uppmärksammar.

– Värmeböljor blir allt vanligare och blir värre på grund av klimatförändringarna. Tyvärr har vi sett fall redan i år av den tragiska påverkan höga temperaturer kan ha på människors liv, säger William Spencer, produktchef för klimat och första hjälpen vid brittiska Röda Korset, till Mirror.

LÄS MER: Extremt väderfenomen på väg till Sverige – "aldrig upplevt förut"

Forskare slår larm

Enligt Klart varnar forskare i synnerhet för tre allvarliga följder av allt intensivare värmeböljor:

- Vattenbrist och torka: Klimatförändringarna förvärrar dessa fenomen genom att öka både temperaturer och torrperioder, vilket snabbare urholkar redan begränsade vattenresurser i vissa regioner. Högre avdunstning i kombination med minskad nederbörd hotar dricksvattenförsörjning och jordbruk.

- Hälsorisker: Tidiga värmeböljor under våren kan vara extra farliga eftersom människor och djur inte hunnit vänja sig. Särskilt utsatta är riskgrupper som äldre, barn och kroniskt sjuka.

- Matförsörjning: Jordbruk och livsmedelsproduktion påverkas negativt - grödor kan förstöras av extrem värme och torka, vilket hotar matförsörjningen i regioner som redan är utsatta.

Foto: A. Maria

Text: Redaktionen