Kaotiskt runt Ebba Busch – “Blod, blod, blod”

2024 04 09

Kristdemokraternas partiledare har blivit avbruten under ett möte.

Tidigt på tisdagskvällen har Ebba Busch (KD) bjudit in till möte för att diskutera EU.

Det hela ägde rum i Göteborg, men avbröts då flera personer hade annat än EU att ta upp.

Under mötet började personerna uttrycka starkt missnöje med regeringens hantering av det pågående kriget i Gaza.

Det rapporterar Expressen.

“Blod, blod, blod”

Det var på en restaurang i Brunnsparken i de centrala delarna av Göteborg som mötet hölls.

Personerna riktade ett tydligt budskap mot energi-och näringsministern.

– Blod, blod, blod på era händer!, skanderades.

Personerna fördes ut av polisen i samband med händelsen.

Även statsministern

Så sent som förra veckan avbröts även statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med studentafton i Lund.

– Ni är medskyldiga till folkmord! 30 000 människor har mördats i Gaza, ropade en kvinna från läktaren då enligt SVT.

Även i riksdagen

Även i riksdagen har kritik riktats mot regeringens hantering av kriget i Gaza.

En som har uttryckt sin synpunkt är vänsterpartiets Håkan Svenneling.

– Sveriges regering har varit anmärkningsvärt undfallande, menar han.

– Trots den akuta situation där FN-experter varnar för folkmord och hjälporganisationer saknar ord för att beskriva läget på marken har regeringen konsekvent underlåtit att agera för att få slut på dödandet av civila.

“Gått för långt”

Svenneling framhåller vidare att han anser att Israels militära svar inte är proportionerligt.

– Israel har gått långt utanför folkrätten med sina attacker mot civila. Enligt FN har fler barn dödats i Gaza än i alla andra konfliktområden på jorden det senaste året, uttrycker han.

– De sjukhus som finns kvar är överbelastade, och människor saknar tillgång till den mest basala sjukvården. Det finns inga säkra områden för civila. Israel har uppmanat människor att lämna de norra delarna av Gaza. Trots det pågår attackerna i hela området.

Det råder fortsatt intensiva strider i Gaza mellan Israel och Hamas.

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Greta Thunbergs konvoj – flera möten med terrorister

2025 09 17

Företrädare för Greta Thunbergs konvoj uppges ha haft möten med terrorister.

Greta Thunberg är en av dem som finns med på konvojen Global Sumud Flotilla, som är på väg till Gaza i syfte att bryta Israels blockad.

Nu kommer uppgifter om att företrädare för konvojen har haft flera möten med terrorister.

Ledande företrädare pekas ut

Flera personer ur Global Sumud Flotillas ledning uppges ha träffat företrädare för bland annat Hamas, rapporterar Jerusalem Post.

Israels diasporaministerium menar att bland annat bildbevis visar att personer kopplade till Global Sumud Flotilla har träffat företrädare för Hamas och Muslimska brödraskapet.

Greta Thunberg själv hör inte till dem som pekas ut. Hon har också lämnat styrelsen för Global Sumud Flotilla.

Israel pekar bland annat ut Muhammad Nadir al-Nuri, som är med i konvojens styrgrupp, som uppges finnas på bild tillsammans med Hamasföreträdaren Ghazi Hamad.

Även andra företrädare för Global Sumud Flotilla har enligt Israels diasporaminister Amichai Chikli ”dokumenterade band till Hamas och Muslimska Brödraskapet”.

Ytterligare en som pekas ut är Marouan Ben Guettaia, som också är med i styrgruppen och som enligt israeliska uppgifter har fotograferats tillsammans med Hamasföreträdaren Youssef Hamdan.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig - stort besked för Ukraina

Thunberg hoppar av styrande kommittén

Greta Thunberg hör alltså inte till dem som pekas ut.

På onsdagen står det också klart att Thunberg har valt att hoppa av styrelsen för Global Sumud Flotilla, rapporterar Il Manifesto.

Skälet uppges vara att Thunberg är kritisk till organisationens sätt att kommunicera. Hon menar att man fokuserar för mycket på interna angelägenheter inom verksamheten, och för lite på Gaza.

– Vi har alla en roll: Min kommer inte att vara i den styrande kommittén, utan som organisatör och deltagare, säger Greta Thunberg.

Thunberg är dock med på Global Sumud Flotillas fartyg som är på väg till Gaza.

LÄS OCKSÅ: EU vill samarbeta med Putinallierad

Foto: Instagram

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

2025 09 17

Rysslands generalstabschef Valerij Gerasimov dök inte upp vid den storskaliga militärövningen Zapad 2025.

Frånvaron har återigen väckt spekulationer om att toppgeneralen kan vara försvunnen.

När den ryske diktatorn Vladimir Putin besökte övningen hade han flera stora namn vid sin sida – bland annat försvarsminister Andrej Belousov, biträdande försvarsminister Junus-bek Jevkurov och överbefälhavaren för de ryska marktrupperna, Andrei Mordvichev.

Generalstabschef Valerij Gerasimov fanns dock inte med, trots att han närvarat på samtliga Zapadövningar sedan 2009, rapporterar Iltalehti.

Hans frånvaro har skapat omfattande spekulationer.

– Gerasimov ska senast ha setts offentligt i slutet av augusti, då han medverkade i en video som släpptes av det ryska försvarsministeriet, skriver tidningen.

Hävdar: ”Hans dagar är räknade”

Telegramkanalen General SVR, som påstås drivas av en före detta generallöjtnant från den ryska underrättelsetjänsten, har kommenterat  Gerasimovs frånvaro.

– Gerasimov har fått höra att hans dagar är räknade och har enligt uppgift börjat dricka mycket, vilket försämrar hans ställning, hävdar den mystiska källan.

– En stor omstrukturering i Rysslands militära ledning närmar sig. Generalstaben står inför en stor utrensning, 80 procent kommer att försvinna, fortsätter uppgiftslämnaren.

General SVR går även under pseudonymen “Viktor Mikhailovich” och beskrivs som en källa som ihärdigt rapporterar om händelser från Moskvas innersta krets.

LÄS MER: EU vill samarbeta med Putinallierad

Dödförklarades av Ukraina

Ukrainsk underrättelsetjänst hävdade i början av kriget att Gerasimov dödats i en ukrainsk attack i Charkivregionen.

Sedan dess har generalen framträtt offentligt vid upprepade tillfällen.

Det återstår att se om han dyker upp igen.

LÄS OCKSÅ: Tyskland har ändrat sig – stort besked för Ukraina

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen