Kaosscener i Ryssland – flera döda

2024 05 12

Ett flervåningshus har kollapsat i Ryssland.

Händelsen har ägt rum i den ryska staden Belgorod.

Ryska medier hävdar att det rör sig om en ukrainsk attack inne i Ryssland, vilket dock inte har bekräftats.

Ett flervåningshus har rasat efter den påstådda attacken, vilket har orsakat stor förödelse, rapporterar Reuters.

– Minst tre personer har dödats när en del av ett flervåningshus kollapsade i Belgorod, uppger nyhetsbyrån.

Nära gränsen till Ukraina

Belgorod ligger nära gränsen till Ukraina.

Bilder från platsen visar att minst tio våningar av byggnaden har kollapsat, enligt nyhetsbyrån.

Regionens guvernör Vyacheslav Gladkov skyller händelsen på Ukraina.

– Staden Belgorod och Belgorod-regionen har utsatts för massiv beskjutning av de väpnade styrkorna i Ukraina, hävdar Gladkov.

Människor under rasmassorna

Enligt ryska uppgifter har byggnaden delvis kollapsat från tionde till första våningen.

Det finns också risk för ytterligare kollaps.

– Minst 20 personer kan finnas under rasmassorna, uppger nyhetsbyrån.

Uppgifterna om den kollapsade byggnaden och vad som ligger bakom händelsen är dock osäkra.

– Ukraina har ännu inte kommenterat händelsen, enligt Reuters.

Oklart vad som hänt

Den ukrainska tidningen Kiyv Independent är skeptisk till uppgifterna om att Ukraina ligger bakom attacken.

– Gladkov hävdar utan bevis att byggnaden i Kharkovskaya Gora-distriktet träffades av en ukrainsk projektil under ett larm om en flygrädd, rapporterar tidningen.

Klart är i alla fall att flervåningshuset tycks ha rasat och att flera personer är döda eller skadade.

Det är dock oklart när den påstådda attacken ska ha ägt rum.

Foto: N. Letunova

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita huset gör helomvändning om kriget i Ukraina

2025 10 17

Vita huset ändrar ton gällande kriget i Ukraina.

President Donald Trump har länge varit positiv till att få slut på kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Han har varit övertygad om att diplomati kan leda fram till en lösning, men alla är inte övertygade, rapporterar Kyiv Independent.

Parterna inte redo

Trump tror att mötet med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Vita huset under fredagen och presidentens planerade möte med Rysslands ledare Putin kan bli avgörande för att närma parterna till en fredslösning.

Men Trump får nu en mindre optimistisk bild från sin närmaste allierade, vice president JD Vance.

Han varnar för att både Ryssland och Ukraina fortfarande inte är redo att skriva under något fredsavtal.

– Så mycket som den energiska diplomatin från USA:s president kan föra parterna fram till mållinjen, måste man i slutändan ha två parter som är villiga att sluta en överenskommelse, säger JD Vance i en intervju med Newsmax.

– Just nu… är varken ryssarna eller ukrainarna redo att ingå en överenskommelse, fortsätter Vance.

LÄS MER: “Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj”

Obalans gällande förväntningar

Vance pekar på att det finns en grundläggande missanpassning i förväntningarna.

Ryssland tror att de ligger bättre till på slagfältet än de faktiskt gör, vilket komplicerar möjligheterna till en överenskommelse.

Vance påpekar också att sanktioner kan påverka Rysslands agerande, men att de inte alltid är effektiva.

Möte i Vita huset

Under dagens möte förväntas Zelenskyj och Trump diskutera bland annat möjlig leverans av Tomahawk-missiler, men utgången är osäker efter Trumps senaste besked om att även USA behöver missilerna.

– Vi behöver Tomahawk för USA också. Vi har många av dem, men vi behöver dem. Jag menar, vi kan inte tömma vårt land på dem, säger Trump enligt Kyiv Independent.

Putin har varnat för att sådana leveranser till Ukraina skulle skada relationerna mellan USA och Ryssland, och de två ledarna planerar nu ett möte i Budapest.

LÄS MER: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: 70 barn har insjuknat akut i Sydsverige

2025 10 17

En förskola har fått stänga akut efter att 70 barn har insjuknat.

En förskola i Skåne har tvingats stänga under fredagen.

Förskolan ligger i Eslöv.

Mer än hälften av barnen på förskolan har blivit magsjuka.

– Det är en ganska stor spridning på den här åkomman. Det är viss spridning bland de vuxna också men inte lika mycket, säger avdelningschef Eva Mellberg, till SVT.

140 barn går på förskolan

Det är på en av Eslövs största förskolor, Ekebackens förskola, som magsjukan härjar.

140 barn går på förskolan.

Idag hålls förskolan stängd, och eventuell också på måndag.

– Förskolan ska saneras och vi väntar på provresultat. Vi hoppas kunna ge besked under dagen, säger Eva Mellberg.

Den mat som serverats på förskolan har skickats på analys.

Även de friska får stanna hemma

De barn som fortfarande är friska får också stanna hemma för att undvika att en eventuell smitta sprids vidare.

– Vi har ju inte möjlighet att erbjuda dem plats på andra förskolor för då riskerar vi ju att sprida smittan vidare. Är det kontaktsmitta så vill vi ju inte utsätta resten av Eslövsbarnen för det, säger Eva Mellberg till SR.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Ingen allvarligt sjuk

I nuläget är det ingen som har blivit allvarligt sjuk.

Barnen har generellt drabbats hårdare än de vuxna som insjuknat.

– Det är ju inte så att vi har fått någon jättesvårt sjuk som har behövts läggas in eller så utan det är en vanlig magsjuka med de vanliga symtomen som kräkningar och diarré, säger Eva Mellberg, till SR.

Råd vid magsjuka

Folkhälsomyndigheten ger ut råd till föräldrar med barn som får magsjuka.

- Om du misstänker att ditt barn har magsjuka är det viktigt att barnet stannar hemma.

- De vanligaste symtomen på magsjuka är illamående, magont, kräkningar, diarréer och feber.

- Meddela gärna personalen på förskolan om ditt barn har magsjuka. Det hjälper dem att bedöma omfattningen av smittspridningen.

- Barn som har haft magsjuka behöver vara piggt och stabilt friskt igen, och det brukar ta minst ett par dagar efter sista dagen med symtom. Magsjuka barn behöver därför stanna hemma i två symtomfria dygn innan de återvänder till förskolan.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Källa: Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen